II Konkurs - Discover the world with Polish scientists

  • 18.03.2021, 15:16
  • Źródło: UMCS
II Konkurs - Discover the world with Polish scientists
Organizatorzy XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 17–24 września 2021 roku pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, serdecznie zapraszają do udziału w drugim z cyklu konkursów w ramach całego wydarzenia! „Discover the world with Polish scientists!” to konkurs, który polega na znalezieniu nowego, praktycznego zastosowania dla polskiego wynalazku.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania nauką wśród najmłodszych dzieci i inspirowanie ich do odkryć na miarę dokonań słynnych Polaków. Mikołaj Kopernik, Ignacy Łukasiewicz i Maria Skłodowska-Curie to polscy naukowcy znani na całym świecie. Istnieje jednak wielu innych wybitnych badaczy, którzy – choć nie zyskali aż tak dużej popularności jak ich poprzednicy – związali swoje życie z nauką, a ich odkrycia zmieniły bieg historii. Kazimierz Prószyński, Józef Kosacki czy Jacek Karpiński to tylko niektórzy z panteonu rodzimych odkrywców i wynalazców, bez których współczesny świat wyglądałby zupełnie inaczej. Nasi rodacy stworzyli wynalazki o międzynarodowym znaczeniu i często poświęcali swoje życie nauce dla dobra następnych pokoleń. Ideowość i pasja, z jaką oddawali się swojej pracy naukowej, często przekraczając nie tylko granice racjonalnego poznawania naukowego, ale i własne bariery, podkreślają rolę nauki bez granic w rozwoju cywilizacji i kultury europejskiej.

Czy wiesz, kto wynalazł wycieraczki do szyb samochodowych, walkie-talkie oraz co Dolina Krzemowa zawdzięcza Profesorowi Janowi Czochralskiemu? Uczestnicy będą mieli za zadanie wybranie ulubionego polskiego naukowca i wymyślenie innego zastosowania odkrytego przez niego wynalazku.

Spośród zgłoszonych prac jury wybierze trzech zwycięzców konkursu. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, których budżet wynosi aż 1500 zł (brutto)!

Konkurs posiada charakter międzynarodowy i skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym z kraju i za granicą.

Zgłoszenia na konkurs trwają od 26.02 do 11.04.2021 r.

Nie czekaj! Zainspiruj się polskim naukowcem i znajdź nowe zastosowanie dla jego wynalazku!

Źródło: UMCS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe