Pożar budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej w Lublinie

  • 03.03.2021, 16:03
  • Źródło: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
Pożar budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej w Lublinie Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
2 marca 2021 roku o godz. 10:25 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 zastano intensywne zadymienie wydobywające się z okien oraz klatki schodowej dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. W oknach budynku znajdowali się ludzie nawołujących pomocy. Strażacy z wykorzystaniem drabiny mechanicznej oraz drabin przystawnych ewakuowali z bloku 7 osób. W związku z przebywaniem w zadymieniu 5 osób zgłosiło złe samopoczucie. Przybyłe na miejsce zdarzenia Zespoły Ratownictwa Medycznego udzieliły im pomocy medycznej. Jedno dziecko zostało przewiezione do szpitala. Na miejsce działań przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie – bryg. Maciej Błaszczyk, który przejął kierowanie działaniem ratowniczym.

Pożar bardzo szybko rozprzestrzenił się na klatkę schodową oraz poddasze i dach budynku. Wpływ na to miały warunki budowlane – klatka schodowa o konstrukcji drewnianej, dach wykonany z papy, trzciny oraz desek. Po odłączeniu prądu do wnętrza budynku wprowadzono roty ratownicze, których zadaniem było ugaszenia pożaru oraz sprawdzenie wszystkich pomieszczeń pod kątem przebywania w nim osób. Nikogo nie znaleziono. Na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy, które były angażowane w wykonywanie otworów w dachu i gaszenie pożaru poddasza. W związku z intensywnym zadymieniem strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Pożar rozprzestrzenił się na cały dach północnej części budynku oraz na ściany wewnętrzne. Na miejsce dysponowano kolejne zastępy w celu podmiany pracujących od kilku godzin strażaków. Podjęto decyzję o działaniach obronnych południowej części obiektu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia po elewacji wykonano prace rozbiórkowe całego dachu i podano prąd piany średniej. Po 12 godzinach intensywnych działań pożar ugaszono i zakończono działania ratowniczo-gaśnicze. Zarządzanie Kryzysowe Miasta Lublin zapewniło osobom ewakuowanym z obiektu lokale zastępcze.

W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległ dach budynku, klatka schodowa oraz mieszkania wraz z wyposażeniem. Straty oszacowano wstępnie na 1 mln zł.

W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało równocześnie 10 zastępów straży pożarnej. Łącznie w działaniach brało udział 12 zastępów PSP – 25 strażaków oraz 7 zastępów OSP – 35 strażaków. Działania ratowniczo-gaśnicze wspierały: Zarządzania Kryzysowego Miasta Lublin, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Gazowe.

Opracowanie: st. kpt. Andrzej Szacoń

Źródło: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe