NOWE ŻYCIE STAREGO DWORU

  • 26.02.2021, 11:57
  • Redakcja Lubelska TV
NOWE ŻYCIE STAREGO DWORU
W zabytkowym dworze Lacherta w Ciechankach (gm. Puchaczów) powstanie Centrum Pracy Twórczej. Dobiega właśnie końca kompleksowa renowacja obiektu, która jest efektem współpracy Polaków i Białorusinów. Dwór został zbudowany w XIX wieku, a odnowiony został później przez jednego z najbardziej znanych polskich architektów, Bohdana Lacherta.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn. „Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi” dofinansowanego w prawie 90% przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Projekt koncentruje się na kompleksowej renowacji dwóch starych dworów: Lacherta w Ciechankach (PL) oraz Rodzinny Rejtanów w Hruszówce (BY). W ten sposób na Białorusi również powstanie placówka dla młodzieży - Centrum Turystyki, Historii i Kultury. Oba centra będą angażować młodzież i artystów w różnorodne działania związane ze wspólną historią i dziedzictwem przygranicznego regionu: transgraniczne obozy, spotkania poświęcone historii, liczne wystawy, plenery, warsztaty projektowe, imprezy na świeżym powietrzu, wizyty studyjne i wiele innych. W ten sposób autorzy projektu chcą przyciągnąć w te okolice więcej turystów. Mają również nadzieję, że sami mieszkańcy staną się bardziej świadomi cennego dziedzictwa kulturowego Polski i Białorusi, co przyczyni się do nie tylko do rozwoju turystyki, ale i wzrostu gospodarczego.

Dofinansowanie z UE: 2,4 mln euro (blisko 90% wartości całego przedsięwzięcia)

Lider projektu: Gmina Puchaczów

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

http://pbu2020.eu/pl/projects2020/209

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe