BĄDŹMY CZUJNI KORZYSTAJĄC ZE SPRZEDAŻOWYCH PORTALI INTERNETOWYCH

  • 22.02.2021, 11:30
  • Źródło: Policja Lubelska
BĄDŹMY CZUJNI KORZYSTAJĄC ZE SPRZEDAŻOWYCH PORTALI INTERNETOWYCH
Policjanci z łęczyńskiej komendy otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa na portalu aukcyjnym. Sprzedająca zawierzyła potencjalnemu klientowi, weszła w przesłany przez niego link i postępowała zgodnie z instrukcjami. Kobieta zamiast zarobić na sprzedaży wózka dziecięcego, straciła z konta 4500 złotych. Pamiętajmy, bez względu na to, czy występujemy w roli sprzedającego, czy też kupującego, zawsze bądźmy ostrożni i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosiła się 33 – letnia mieszkanka powiatu, która poinformowała, że padła ofiarą internetowego oszusta.

Kobieta na jednym z portali aukcyjnym wystawiła do sprzedaży wózek dziecięcy. Wyceniła go na kwotę 800 zł. Za pośrednictwem popularnego komunikatora skontaktował się z nią potencjalny klient zainteresowany zakupem. Następnie kobieta na swojego emaila otrzymała link. Niczego nie podejrzewająca 33-latka weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała krok po kroku wszystkie polecenia. Wpisywała dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej i zatwierdzała. Jak się potem okazało z konta kobiety zniknęło 4500 złotych.

Powyższa sytuacja pokazuje, że sprawcy w dalszym ciągu nie odpuszczają i ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy w Internecie, ale i sprzedających. Bez względu na to, w jakiej roli występujesz, zawsze musisz zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. poprzez różne komunikatory.  Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy.

Źródło: Policja Lubelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe