Akcja zimowego utrzymania miasta prowadzona w trybie kryzysowym.

  • 09.02.2021, 18:43
  • Źródło: Urząd Miasta Lublin
Akcja zimowego utrzymania miasta prowadzona w trybie kryzysowym.
Ze względu na obfite opady śniegu i zamiecie śnieżne, akcja zimowego utrzymania miasta, która rozpoczęła się wczoraj (niedziela, 7 lutego) od godz. 17.00 i trwa nieprzerwanie, weszła w tryb kryzysowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności prace związane z odśnieżaniem prowadzone są na jezdniach ulic, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiących dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.

– Wszystkie służby są zaangażowane w trwającą od wczoraj akcję odśnieżania miasta. Jest ona prowadzona w trudnych warunkach atmosferycznych, przy stałym opadzie śniegu oraz silnym wietrze. Stąd decyzja o prowadzeniu jej w trybie kryzysowym. Głównym celem jest zachowanie drożności lubelskich ulic i ciągów pieszych. Jest to zadanie priorytetowe, na którym aktualnie się koncentrujemy. Apelujemy do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności, wzajemną wyrozumiałość i zachowanie spokoju na drogach – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Akcja kryzysowa zimowego utrzymania miasta jest prowadzona na jezdniach ulic objętych I, II oraz III standardem zimowego utrzymania, a także na chodnikach, placach, schodach, kładkach dla pieszych i ścieżkach rowerowych oraz obiektach inżynierskich. W pierwszej kolejności akcję kryzysową prowadzi się na jezdniach ulic, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiących dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej, na obiektach inżynierskich, na wzniesieniach i podjazdach.

Prace akcji kryzysowej polegają na:

  • pługowaniu jezdni przez cały okres występowania opadów śniegu, jak również po zakończeniu opadów, w celu uzyskania efektu odśnieżenia danej ulicy zgodnie z jej standardem;
  • posypywaniu solą drogową, mieszaniną chlorku sodu z chlorkiem wapnia, mieszaniną chlorku sodu z piaskiem, piaskiem jezdni w celu uzyskania efektu odśnieżenia ulicy zgodnie z jej standardem;
  • odśnieżaniu całej powierzchni chodników, placów, schodów, kładek dla pieszych oraz ścieżek rowerowych podczas występowania opadów śniegu, jak również po ich zakończeniu.

W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od standardów zimowego utrzymania.

W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały sprzęt - 97 specjalistycznych pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto pracują wszystkie brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Ulice są przejezdne, panują jednak trudne warunki do jazdy, poprzez warstwę zajeżdżonego śniegu. Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne - stałe intensywne opady i silny wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki

Do warunków drogowych dostosowywane jest również  funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Na wskutek dużych trudności w poruszaniu się po drogach powiatowych i wojewódzkich (poza granicami administracyjnymi Lublina), głównie na wzniesieniach, znaczna część ciężarowego ruchu tranzytowego wyjątkowo kieruje się przez Lublin. Najtrudniej jest na głównych ciągach komunikacyjnych: al.Solidarności, ul. Kunickiego, ul. Dywizjonu 303, ul. Jana Pawła II. Wszystkie powstające zatory są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący, tak jak ma to obecnie miejsce np. na  skrzyżowaniu ulic Dywizjonu 303 i Długiej. Wspomniany zabieg eliminuje konieczność zatrzymania się pojazdu ciężarowego na wzniesieniu, w dalszej konsekwencji poślizgu kół i ewentualnego zsuwania się. Do tej pory uruchomiono około 30 nowych programów sterujących sygnalizacjami świetlnymi w Systemie Zarządzania Ruchem. W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, celem przekierowania pługopiaskarek we wskazane miejsce.

Stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wykorzystywane są do tego zarówno systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. Jest to system, który w realnym czasie pokazuje zarówno lokalizację oraz ilość sprzętu zaangażowanego do zimowego utrzymania miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi.
 
Prosimy kierowców o śledzenie bieżących komunikatów wyświetlanych na tablicach zmiennej treści zlokalizowanymi na ulicach miasta. W ten sposób kierowcy kilka kilometrów wcześniej mogą dowiedzieć się o zatorze lub zdarzeniu drogowym, a  tym samym pokonać drogę szybszą alternatywną trasą. Jednocześnie apelujemy o zachowanie ostrożności przy wyprzedzaniu pługopiaskarek. Należy pamiętać, że wspomniane pojazdy często usuwają zalegający śnieg leżący w osi jezdni, wobec czego muszą zjechać ze swojego pasa.

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów:

  • w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym - tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w zakresie miejsc parkingowych - tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
Źródło: Urząd Miasta Lublin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe