Światowy Dzień Mokradeł na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej*

  • 29.01.2021, 11:31
  • Paulina Zeliszewska
Światowy Dzień Mokradeł na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej*
Zapraszamy na czwartą edycję Światowego Dnia Mokradeł, która odbędzie się pod hasłem „Mokradła i woda". Choć w tym roku nie możemy otworzyć drzwi Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie i zaprosić wszystkich zainteresowanych do wspólnego odkrywania tajemnic obszarów wodno-błotnych, równie gorąco jak zazwyczaj zapraszamy na spotkanie w przestrzeni internetowej. Inicjatywa jest zaplanowana na 2 i 4 lutego br.

Entuzjaści mokradeł - pracownicy i studenci Wydziału, podzielą się swoją wiedzą na temat tych fascynujących ekosystemów. Od czterech lat, podążając za ogłaszanymi corocznie hasłami przewodnimi obchodów Światowych Dni Mokradeł, eksplorujemy z Państwem coraz to nowe rejony wiedzy, wspólnie starając się spojrzeć na mokradła z coraz to innej strony. W tym roku na mokradła poprowadzi nas woda. Najbardziej oswojona i banalna ze wszystkich znanych nam substancji? Żywioł? Zagadka? Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? Zapraszamy do wspólnej podróży przez mokradła i poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania.

2 lutego o godz. 10.00 zapraszamy na prelekcję "Człowiek, woda i mokradła - ciągła walka czy pokojowe współistnienie?", którą wygłoszą dr K. Mięsiak-Wójcik, dr J. Sposób, dr M. Suchora. Aby wziąć w niej udział prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: [email protected]
4 lutego o godz. 17.15 zapraszamy do udziału w prelekcji "Współuzależnieni od wody: mokradła i człowiek" w ramach cotygodniowych odczytów Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wydarzenie będzie transmitowane przez MS Teams. Aby wziąć udział w odczycie wystarczy kliknąć link do transmisji znajdujący się na stronie www.umcs.pl

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna online "Chwytając wodę - w mokradłach i w obiektywie" przygotowana przez członków Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej UMCS.


*Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1997 roku, obecnie w blisko 100 krajach. W tradycję tę włącza się również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie ma w szczególności aspekt edukacyjny i jest adresowane do uczniów szkół średnich oraz wszystkich, którzy związani są z tematyką terenów podmokłych. Należy podkreślić, że obszary mokradłowe mają nieocenione znaczenie w prawidłowym bilansie wodnym środowiska. Zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, które dzieją się niemal na naszych oczach.

 

 

*Artykuł partnera

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe