Kredyt hipoteczny w pandemii

  • 27.01.2021, 18:26
  • artykuł partnera
Kredyt hipoteczny w pandemii
Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele obszarów naszego życia. Niestabilna sytuacja na rynku finansowym oraz trudne do przewidzenia, choć raczej nienastrajające optymistycznie, prognozy gospodarcze, sprawiły, że banki zaostrzyły i tak niezbyt łagodną politykę kredytową, zarówno w zakresie kredytów konsumpcyjnych, jak i hipotecznych oraz firmowych.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele obszarów naszego życia. Niestabilna sytuacja na rynku finansowym oraz trudne do przewidzenia, choć raczej nienastrajające optymistycznie, prognozy gospodarcze, sprawiły, że banki zaostrzyły i tak niezbyt łagodną politykę kredytową, zarówno w zakresie kredytów konsumpcyjnych, jak i hipotecznych oraz firmowych. W porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2020 roku, gdy odnotowano rekordową wartość udzielanych kredytów hipotecznych - zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej o 26% więcej niż 12 miesięcy wcześniej - doszło zatem do dużych zmian i część informacji z tamtego okresu po prostu się zdezaktualizowała. Co zatem warto wiedzieć o kredytach hipotecznych obecnie?

1. Banki w czasie COVID

2. Kredyt hipoteczny - nowe zasady

3. Kiedy składać wniosek i jak długo czekać?

Warto podkreślić, że nadal dobrym pomysłem jest weryfikowanie ofert w porównywarkach. Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy - Direct.Money.pl lub inne tego rodzaju strony pozwolą szybko poznać ogólne warunki. To ważne, gdy większość banków podwyższa chociażby progi wkładu własnego. Zweryfikowany kredyt hipoteczny online na Direct Money pozwoli szybko ustalić, gdzie klient ma największą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Banki w czasie COVID

W 2020 roku w bankach doszło do sporych zmian. Już od drugiej połowy marca zaostrzono warunki udzielania kredytów oraz podwyższono poziom marży. Pod koniec tego miesiąca średnia marża kredytu hipotecznego, przy założeniu, że opiewał on na kwotę 300 tysięcy złotych rozłożoną na 25 lat, wzrosła o 0,06 punktu procentowego w porównaniu do grudnia 2019 roku. To wszystko przełożyło się na zachowania konsumenckie. W kwietniu liczba udzielonych kredytów spadła o 27,6%, w maju - 24,2%. Latem sytuacja poprawiła się na moment, a spadki były jednocyfrowe, ale sierpień i wrzesień to znów -21,5%.

Mimo że wskaźniki z ostatniego kwartału dają nadzieję na poprawę sytuacji, niektóre zmiany trudno będzie już cofnąć. Dotyczy to choćby sygnalizowanej wcześniej kwestii wymagań co do wkładu własnego. W większości instytucji wzrósł on do poziomu nawet 30%. Wcześniejsze, warunkowe 10% dzisiaj jest już w zasadzie nierealne. Sprawy nie poprawiają spóźnienia w spłacie oraz wnioski o wakacje kredytowe składane przez klientów.

Kredyt hipoteczny - nowe zasady

Nowe zasady kredytu hipotecznego niekoniecznie działają na korzyść kredytobiorcy, choć są i plusy tej sytuacji. To, co zmieniło się przede wszystkim, to:

  • sposób oceny zdolności kredytowej, w którym preferowane są osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, najchętniej od kilku lat w jednym przedsiębiorstwie, w branży uznanej za stabilną. Banki z ostrożnością podchodzą do dochodów z kilku różnych źródeł utrzymania, mikrofirm i jednoosobowych działalności gospodarczych, a także zatrudnionych w branżach ponoszących straty, jak na przykład gastronomia, branża eventowa, turystyka,
  • oprocentowanie kredytu - obniżenie referencyjnych stóp procentowych obniża miesięczną ratę,
  • marża kredytu, która wzrosła z powodu obniżenia stóp procentowanych, a więc zmniejszenia i istniejących już zobowiązań. Wyższe mogą być także prowizje i opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku,
  • wysokość wkładu własnego - teoretycznie nadal może on być utrzymany na poziomie 10%, w praktyce jednak wiąże się to jednak z wyższymi kosztami lub dodatkowymi ubezpieczeniami. Standardem jest 30%, czasami 20% wartości nieruchomości.

Kiedy składać wniosek i jak długo czekać?

Jeszcze w marcu 2020 czas rozpatrywania wniosku kredytowego zajmował około miesiąca. Ze względu na czynnik ludzki, między innymi pracę zdalną i kwarantanny, terminy te jednak wydłużyły się. I choć mogłoby się wydawać, że to kiepski moment na staranie się o kredyt hipoteczny, są i plusy całej sytuacji. Przede wszystkim więcej spraw zorganizować można w trybie online, a dopiero podpisanie umowy wymaga osobistego stawiennictwa. Jeśli mamy sytuację bliską modelowej, liczyć możemy także na uproszczone formalności.

 

artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe