Dom na miarę marzeń

  • 27.01.2021, 18:21
  • artykuł partnera
Dom na miarę marzeń
Coraz większą popularnością cieszą się domy. Własny kawałek działki i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, pewnego rodzaju niezależność oraz oczywiście komfort.

Coraz większą popularnością cieszą się domy. Własny kawałek działki i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, pewnego rodzaju niezależność oraz oczywiście komfort. W czasach pandemii ten trend jest bardzo nasilony i wiele osób decyduje się na zakupu domu lub na budowę. Dzięki atrakcyjnym projektom oraz nowoczesnej technologii taka inwestycja może być zrealizowana bardzo szybko. Z drugiej strony, zmienione przepisy budowlane sprawiają, że domy do 35 m² można postawić bez pozwolenia, a tym samym minimalizuje się ilość koniecznej dokumentacji.

  1. Postaw na dom
  2. Dom bez pozwolenia
  3. Zmiany w przepisach budowlanych

Postaw na dom

Dzięki współpracy z https://www.extradom.pl/ bardzo szybko można załatwić wszystkie niezbędne formalności. Ustawa z 1994 nakłada na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, a z drugiej strony określa również, kiedy nie jest ono potrzebne. Sama decyzja administracyjna jest niezbędna, by rozpocząć i prowadzić budowę, a także by wykonywać szereg innych robót budowlanych. Poza pozwoleniem należy jednak spełnić szereg innych formalności, ponieważ inwestycja musi być zgodna z prawem budowlanym. Poza tym trzeba również zawiadomić organy nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót na 7 dni przed terminem.

Pozwolenie na budowę jest wydawane przez starostę, wojewodę i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. W przypadku, gdy chcemy postawić dom jednorodzinny, decyzję wydaje ten pierwszy organ. Ta droga jest długa i bardzo często opóźnia inwestycję i dlatego wprowadzona w 2015 roku nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany, że należy zgłosić budowę do właściwego urzędu i jeśli starosta czy wojewoda nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni, to można ją rozpocząć. Oczywiście zgłoszenie nie oznacza, że można budować bez dokumentów i formalności. Jednym z ważniejszych jest decyzja o warunkach zabudowy, poza tym potrzebujemy mapy do celów projektowych, projekt budynku i decyzje o przyłączach.

Dom bez pozwolenia

Atrakcyjną alternatywą stają się domy bez zezwolenia budowlanego https://www.extradom.pl/porady/artykul-domy-bez-pozwolenia-co-musisz-o-nich-wiedziec. Taka inwestycja, która powstaje na samym zgłoszeniu budowy obwarowana jest jednak szeregiem różnych warunków. Co istotne, wbrew obiegowej opinii te przepisy nie dotyczą tylko domków letniskowych lub też tych budowanych bez głębokich fundamentów. Ustawodawca założył, że z korzystnych zapisów mogą korzystać inwestorzy, którzy na przykład chcą postawić wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, o ile ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, parterowe budynki gospodarcze, garaże, altany, ganki, do 35m², parterowe budynki rekreacji do 35 m² czy też wiaty do 50 m² i wiele innych wyszczególnionych inwestycji. I choć jest wiele możliwości budowania bez pozwolenia, czyli na zgłoszenie, to w praktyce niewiele osób się na to decyduje. Przede wszystkim jest to związane z tym, że taka inwestycja musi idealnie odpowiadać projektowi budowy. Tym samym, jakakolwiek zmiana wymaga pozwolenia na budowę i dlatego właśnie lepiej od początku załatwiać formalności w ten sposób.

Zmiany w przepisach budowlanych

Wielką rewolucję w tym zakresie wprowadziła nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie w 2020 roku. Najważniejszą dla inwestorów zmianą jest to, że oddzielono projekt budowlany od projektu zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany oraz techniczny. Do wniosku o pozwolenie należy więc dołączyć 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki albo projektu architektoniczno-budowlanego. Poza tym w przepisach pojawił się wykaz robót budowlanych, które można wykonać na zgłoszenie bez konieczności uzyskania pozwolenia.

artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe