Dobry początek tanecznych Przestrzeni Sztuki w Lublinie*

  • 11.01.2021, 08:48
  • Paulina Zeliszewska
Dobry początek tanecznych Przestrzeni Sztuki w Lublinie*
Środowisko taneczne w Polsce od lat pracowało nad stworzeniem ogólnopolskiego projektu, który pozwoliłby połączyć siły ważnych ośrodków tańca, równocześnie dając wsparcie wszystkim twórcom działającym poza instytucjami. W 2020 roku nastąpił wyczekiwany przełom – pilotaż projektu Przestrzenie Sztuki.

Wielu tancerzy, nie tylko tańca współczesnego, ale i wszelkich innych stylów tanecznych, nie jest na stałe związana z żadną instytucją. Nie ma odpowiedniego zaplecza, dostępu do sal prób, sprzętu, by móc w pełni rozwijać swój talent, ćwiczyć, ale też przekuć ciężką pracę i pomysły np. na pełnowymiarowy spektakl dla publiczności.

Dlatego tak ważne stało się stworzenie sieci interdyscyplinarnych centrów kultury, które udostępnią swą infrastrukturę i wiedzę do realizacji działań artystycznych, ale też edukacyjnych, społecznych i prozdrowotnych. Nie bez znaczenia są tu bowiem także propagowanie wiedzy o tańcu współczesnym (zrozumienie zmniejsza lęk przed nieznanym) oraz zachęcanie do aktywności fizycznej.

Lublin ze swym Centrum Kultury, uznawany za jeden z najważniejszych punktów na mapie tańca współczesnego w Polsce, został jednym z czterech pierwszych ośrodków realizacji projektu Przestrzenie Sztuki. Mimo trudności związanych z pandemią w 2020 roku udało się zrealizować większość zaplanowanych działań.
Począwszy od regularnych zajęć tanecznych i ruchowych dla dzieci i młodzieży, poprzez warsztaty dla dorosłych i seniorów, aż po masterclass i coachingi dla najbardziej zaawansowanych odbiorców z Lublina, regionu i całej Polski. Program objął też rezydencje artystyczne, koprodukcje spektakli i etiud filmowych oraz pokazy kina tańca, a nawet badania naukowe.

Sprawdź najważniejsze działania w 2020 rokuotwiera się w nowej karcie

Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe