ELEMENTY ODBLASKOWE RATUJĄ ŻYCIE!*

  • 07.01.2021, 11:30
  • Paulina Zeliszewska
ELEMENTY ODBLASKOWE RATUJĄ ŻYCIE!*
Zimowa aura, zmienne warunki atmosferyczne, opady i częste mgły to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szczególnie narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych są piesi i rowerzyści grupa niechronionych uczestników ruchu rogowego. Apelujemy o rozwagę na drodze, przypominając, że nawet drobny element odblaskowy może uratować życie.

Okres zimowy sprawia, że na drogach może być ślisko i niebezpiecznie. Warunki te wymagają od wszystkich użytkowników dróg zachowania ostrożności. Szczególnie narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria czy poduszki powietrzne. Przy zderzeniu z pojazdem jadącym nawet z niewielką prędkością mogą stracić zdrowie czy życie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Na nieoświetlonej drodze kierowcy dostrzegają  pieszych bez odblasków w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 120-150 metrów,  daje to cenny czas kierowcy na właściwą reakcję.

Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty.

Zachęcamy także do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów w terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Apelujemy również do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, unikanie ryzykownych manewrów i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

 

 

*Źródło: Policja Lubelska

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe