Kto powinien już myśleć o rozliczeniu podatku, a kto ma jeszcze na to czas? Wyjaśniamy

  • 07.01.2021, 09:04 (aktualizacja 07.01.2021, 09:10)
  • Łukasz Samol
Kto powinien już myśleć o rozliczeniu podatku, a kto ma jeszcze na to czas? Wyjaśniamy https://pixabay.com/pl/
Gdy przychodzi czas na złożenie rozliczenia, wielu podatników zastanawia się, kiedy mija termin dostarczenia deklaracji podatkowej. Czy będzie to ostatni dzień kwietnia, a może maja? Czy panująca obecnie pandemia wpłynęła w jakiś sposób na przesunięcie tych terminów? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Dodatkowo przedstawimy szczegółowy harmonogram, który określi, kto powinien rozliczać się jako pierwszy, a kto później. Warto dowiedzieć się, kiedy mija termin na złożenie deklaracji PIT.

Przesunięcie terminu rozliczenia 

Na początku należy nadmienić, że sam termin na rozliczenie PIT 2020 uległ zmianie więcej informacji na https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/, ze względu na panującą pandemię. Wszyscy podatnicy PIT, zarówno posiadający umowę o pracę, lub zlecenie, o dzieło, a także przedsiębiorcy - będą musieli złożyć roczne zeznanie podatkowe do dnia 31 maja, a nie jak to wcześniej było do 30 kwietnia. Dlatego też nie muszą się oni szczególnie śpieszyć. Panująca pandemia, która wpłynęła na praktycznie wszystkie sfery życia, a także wprowadzane tarcze antykryzysowe, sprawiły, że termin składania rozliczenia przesunął się o miesiąc. Warto podkreślić dodatkowo, że faktyczny termin złożenia deklaracji to 1 czerwca, ponieważ dzień 31 maja wypada w niedzielę, a więc data ta, zgodnie z prawem, przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Przesunięcie to nie jest dosłowne, a chodzi głównie o brak karania podatników odsetkami za opóźnienia.  

Podatnicy PIT-37 

Ten rodzaj deklaracji podatkowej jest najczęściej wykorzystywany przez polskich podatników. Dotyczy on osób pracujących w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub o dzieło. Warto pamiętać, że ich formularze przygotowywane są przez urzędy skarbowe. Wszystkie osoby rozliczające się na podstawie PIT-37, mają czas do 15 lutego, aby zajrzeć do swojego zeznania przygotowanego na stronie podatki.gov.pl. Zeznanie to można zaakceptować w dowolnym momencie, a jeśli ktoś tego nie uczyni, jego zeznanie zostanie automatycznie zatwierdzone jako uznane w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Dodatkową przydatną informacją jest fakt, że w tym roku każdy podatnik ma możliwość wglądu w załączone pliki i dokonywania w nich zmian bez potrzeby ich uzasadniania do dnia 1 czerwca. Dodatkowo, za płatności dokonane od 30 kwietnia do 31 maja (faktycznie do 1 czerwca), nie będą naliczane odsetki. Do tego dnia można również uregulować wszelkie płatności. Terminy te wyglądają identycznie również w przypadku PIT-38 i PIT-39. 

Deklaracje podatkowe przedsiębiorców 

Jak wyglądać będzie rozliczenie PIT 2020 u przedsiębiorców? Urzędy skarbowe wciąż nie przygotowują deklaracji podatkowych dla przedsiębiorców. Faktycznie otrzymali oni dodatkowy miesiąc na rozliczenie PIT 2020. Warto pamiętać, że omówiony wcześniej wydłużony termin dotyczy również  

  • PIT-36S, 
  • PIT-36L, 
  • PIT-36LS. 

Są to rodzaje formularzy, które wypełniać muszą przedsiębiorcy rozliczający podatek od osób fizycznych. Warto pamiętać o zmienionych terminach rozliczania PIT 2020. Wydłużony termin to na pewno spore udogodnienie, które dedykowane jest dla praktycznie wszystkich podatników. 

 

*artykuł sposorowany

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe