Dostarczanie i odbiór odpadów na nowych zasadach*

  • 06.01.2021, 14:30
  • Paulina Zeliszewska
Dostarczanie i odbiór odpadów na nowych zasadach*
Przypominamy, że od 1 stycznia weszły w życie nowe zasady przyjmowania odpadów w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Głuskiej 6. Zmieniły się także niektóre reguły odbioru odpadów na terenie Lublina. Dotyczy to między innymi postępowania z bioodpadami, które można już kompostować we własnym zakresie.

Z początkiem stycznia nastąpiły istotne zmiany w zakresie działania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Nie są w nim przyjmowane bioodpady w postaci trawy, czy części roślin określane dotychczas jako zielone, ponieważ Miasto zapewnia odbiór tych odpadów w ilości nielimitowanej z miejsca ich wytworzenia. Od 1 stycznia można już przekazywać do PSZOK w ilościach nielimitowanych odpady typu igły i strzykawki czy glukometry. Ponadto, w ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym właściciel nieruchomości zamieszkałej jest uprawniony do samodzielnego, bezpłatnego dostarczania do PSZOK zużytych opon w ilości do 8 sztuk rocznie od gospodarstwa domowego oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych – do 2 ton rocznie od gospodarstwa domowego. Od początku tego roku warunkiem dostarczenia jakichkolwiek odpadów do PSZOK, jest okazanie dowodu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za poprzedni miesiąc.
Od nowego roku, właściciele nieruchomości zabudowanych jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, mają prawo do zagospodarowania we własnym zakresie bioodpadów. Na przydomowe kompostowniki mogą trafić zarówno skoszona trawa, części roślin jak i fusy, czy odpady z kuchni, z wyjątkiem odpadków pochodzenia zwierzęcego. Osoby, które zdecydują się na samodzielne kompostowanie, Miasto zwolni z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady kuchenne oraz worka na bioodpady w postaci trawy czy części roślin, i co najważniejsze, skorzystają z częściowego zwolnienia z opłaty. Ulga dla gospodarstwa domowego wynosi 5 zł miesięcznie. Aby z niej skorzystać właściciel nieruchomości, który będzie miał kompostownik i będzie kompostował w nim bioodpady, powinien złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na druku obowiązującym od 1 stycznia, dostępną na stronie lublin.eu.

Ważną zmianą jest także to, że pojemniki lub worki na odpady, które mają być opróżnione danego dnia, mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o godz. 6 rano. W przypadku usuwania z posesji dużych gałęzi i konarów, należy je związać w sposób umożliwiający ręczny załadunek na pojazd do odbioru odpadów wielkogabarytowych. Meble i inne odpady wielkogabarytowe będą odbierane na dotychczasowych zasadach.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Głuskiej 6 czynny jest w dni robocze:

  • poniedziałek - środa w godzinach od 10.00 do 14.00
  • czwartek - piątek w godzinach od 14.00 do 18.00

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe