„Białoruś. Droga do wolności” – wystawa online w Galerii Ratusz*

  • 04.01.2021, 15:30
  • Paulina Zeliszewska
„Białoruś. Droga do wolności” – wystawa online w Galerii Ratusz*
„Białoruś. Droga do wolności” to wystawa fotografii dokumentująca walkę Białorusinów o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo. W związku z sytuacją epidemiczną lubelską odsłonę wystawy można obejrzeć online w Galerii Ratusz na stronie lublin.eu do 22 stycznia.

 – Ponad pół roku temu obywatele Białorusi zaprotestowali przeciwko odmowie rejestracji niezależnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Od ponad czterech miesięcy każdego dnia domagają się uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania używania siły i stosowania tortur względem demonstrantów oraz przeprowadzenia uczciwych wyborów. Codziennie dają wyraz swojej siły i niezłomności. Lublin, podobnie jak inne polskie miasta, solidaryzuje się z Białorusinami w walce o wolność, zaś mieszkańcy Lublina już wielokrotnie udowadniali, jak bliskie są im ideały niepodległego państwa i demokracji. Szanujemy prawo narodu białoruskiego do decydowania o swoim losie oraz solidaryzujemy się z ofiarami represji. Wierzymy, że dzięki odwadze i determinacji obywateli oraz przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej wrócą na Białoruś niezależne media, lepsze warunki życia, demokracja i wolność. Niech żyje Białoruś! Жыве Беларусь! – mówi Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin

„Białoruś. Droga do wolności” pokazuje protesty obywateli Białorusi na ulicach MińskaGrodnaWitebskaMohylewaBrześcia i innych białoruskich miast, ale również demonstracje w Lublinie. Autorzy zdjęć – fotografowie: Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa”, ryzykując zdrowie i wolność, zabiegali o to, żeby Polska i cała Europa mogły lepiej rozumieć, o co i z kim walczą Białorusini. Poza zdjęciami na wystawie znajduje się kalendarium z najważniejszymi datami z historii współczesnej Białorusi. Szczególny nacisk położono na te momenty i wydarzenia, przez które stopniowo wprowadzano i wzmacniano autorytarny sposób zarządzania państwem. 

Ekspozycja zrealizowana z inicjatywy Fundacji „Białoruski Dom” w Warszawie we współpracy z Domem Spotkań z Historią oraz Urzędem Miasta Warszawy prezentowana jest także w innych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Ekspozycja pt. „Białoruś. Droga do wolności”, dostępna w wersji on-line.

 

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe