Ryszard Rabeszko laureatem dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego*

  • 07.12.2020, 07:44
  • Paulina Zeliszewska
Ryszard Rabeszko laureatem dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego*
Ryszard Rabeszko, twórca ludowy, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie znalazł się w gronie tegorocznych laureatów dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę otrzymał w kategorii twórczość ludowa.

Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności oraz za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowa nagroda pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Ryszard Rabeszko jest uznanym rzeźbiarzem ludowym z Pomorza. Od 1984 r. związany ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych mającym swoją siedzibę w Lublinie. Obecnie jego wiceprezes. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach, wystawach, plenerach rzeźbiarskich i jarmarkach ludowych. Oprócz działalności twórczej zajmuje się propagowaniem i ochroną sztuki ludowej. Jego aktywność i zaangażowanie oraz pasja pracy twórczej na rzecz kultywowania tradycyjnej sztuki ludowej, a także działalność na niwie upowszechniania twórczości ludowej w kraju i zagranicą jest nie do ocenienia. Społecznik, organizator i animator życia kulturalnego, pomysłodawca wielu działań kulturalnych. Jest inicjatorem idei Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Pole Sztuk” w Rodowie, którego pierwsza edycja odbyła się w 1990 roku.

Na liście laureatów Dorocznych Nagród Ministra 2020 znalazło się 21 osób i dwie instytucje. Wśród nich są m.in. aktorzy Katarzyna Łaniewska i Wiesław Gołas, dyrygent Kazimierz Kord, rzeźbiarz i performer Jacek Adamas, reżyserka Maria Dłużewska, kompozytor Michał Lorenc oraz pisarz Wojciech Wencel.

Tegoroczna edycja nagród jest wyjątkowa – po raz pierwszy od kilkunastu lat nie towarzyszy jej uroczysta gala z udziałem nagrodzonych. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pamiątkowe statuetki zostaną przekazane osobiście przez przedstawicieli ministerstwa lub za pośrednictwem poczty, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

 

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe