Ruszyły prace przy zabezpieczeniu mostu w ciągu al. Unii Lubelskiej*

  • 26.11.2020, 13:33
  • Paulina Zeliszewska
 Ruszyły prace przy zabezpieczeniu mostu w ciągu al. Unii Lubelskiej*
Rozpoczęły się prace przy moście w ciągu al. Unii Lubelskiej. Mają one na celu zabezpieczenie obiektu, poprzez wykonanie jego tymczasowego podparcia.

 Przystępujemy do prac, które umożliwią dalszą eksploatację mostu do czasu wykonania jego kompleksowej przebudowy. Docelowo obejmie ona cały odcinek al. Unii Lubelskiej wraz z budową nowych obiektów mostowych. Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową w tym zakresie  mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zamówienie związane z zabezpieczeniem mostu odbywa się w formule zaprojektuj i wybuduj. Po opracowanej dokumentacji projektowej, wykonawca przystąpił do realizacji prac w terenie. W pierwszej kolejności nastąpi opomiarowanie i odhumusowanie terenu oraz wykonanie wykopów i zbrojenia nadbudowy. Kluczowy zakres prac będzie realizowany na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni. Wówczas nastąpi montaż konstrukcji stalowej. Prace będą polegały na wykonaniu podparcia oczepów filaru za pomocą ośmiu słupów stalowych wykonanych z dwuteowników i wysokości 2m, połączonych w sposób trwały z oczepem mostu i jego fundamentem. Takie rozwiązanie zapewni nośność podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury. Ostatnim elementem prac będzie zabezpieczanie antykorozyjne nowo powstałej konstrukcji, poprzez jej oczyszczenie i pomalowanie dwoma warstwami farby.

Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Planowany termin na realizację zadania to 15 grudnia, będzie on jednak ostatecznie uzależniony od warunków pogodowych. Koszt prac związanych z zabezpieczeniem mostu to ponad 270 tys. zł.

Most stanowi przeprawę przez rzekę Bystrzycę dla uczestników ruchu zmierzających z północy na południe miasta, jezdnią zachodnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca '80. Szerokość mostu wynosi ponad 15 m, zaś jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 m. Obiekt posiada nośność 20 ton, jednak z uwagi na jego stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton. Most zaliczany jest do kategorii średnich. Stanowi on jeden ze 115 obiektów mostowych na terenie miasta. 

Miasto rozpoczęło również działania w kierunku przebudowy mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej na przebudowę tego obiektu. Zakończenie tego etapu, pozwoli na ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty budowlane.

 

 

*Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe