Czy pompa ciepła powietrze woda będzie się opłacać?*

  • 24.11.2020, 20:10
  • Łukasz Samol
Czy pompa ciepła powietrze woda będzie się opłacać?*
Metoda ogrzewania pompą ciepła ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy są zdania, że jest to inwestycja pochłaniająca spore środki finansowe. Mimo to, istnieje wiele powodów, dla których tego typu pompy są zdecydowanie lepsze od innych urządzeń ogrzewających. Pompa ciepła powietrze-woda bowiem daje nawet cztery razy więcej ciepła.

Pompy ciepła to - najprościej rzecz ujmując - urządzenia, które pobierają ciepło z zewnątrz, a następnie wykorzystują je - po odpowiednim przetworzeniu - w domu do ogrzania wody użytkowej.

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują do pracy, jak sama nazwa wskazuje, energię z wody, powietrza, bądź też gruntu. Działają one na zasadach zbliżonych między innymi do lodówki. Ich praca opiera się na parowaniu, sprężaniu oraz skraplaniu. W procesie pracowania pobierane jest ciepło z otoczenia. Po odparowaniu, czynnik chłodniczy posiada skumulowaną energię. Kolejnym krokiem jest sprężanie, które podnosi temperaturę gazu w układzie chłodniczym oraz ciśnienie. Gaz - pod wpływem temperatury i ciśnienia właśnie - trafia na skraplacz. W tym miejscu ciepło jest oddawane do systemu grzewczego.

Zastosowanie pomp ciepła powietrze-woda

Wbrew pozorom, pompy ciepła typu powietrze-woda znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych. Coraz częściej można je spotkać między innymi w:

• budynkach mieszkalnych (również w blokach);

• biurach, biurowcach;

• budynkach użyteczności publicznej, na przykład szkołach, urzędach i tym podobne.

Pompy ciepła można bez problemu dostosować do potrzeb budynków, w zależności od ich charakterystyki.

Więcej na temat zastosowania pomp ciepła typu powietrze-woda można znaleźć na stronie producenta Kaisai. Urządzenia tej marki charakteryzują się nie tylko niezawodnością, ale również i najwyższą jakością wykonania. Więcej na temat firmy i pomp można znaleźć pod tym linkiem: KLIKNIJ!

Ile prądu pobiera pompa ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła typu powietrze-woda zużywają energię w zależności od kilku czynników, takich jak między innymi temperatura systemu grzewczego, ilość zużywanej wody użytkowej, zapotrzebowanie na ciepło budynku, a także temperaturę zewnętrzną oraz prawidłowość wykonania systemu grzewczego. Pobór zależy również od powierzchni użytkowej domu i średniej temperatury budynku.

Szacując, że dom mierzy około 150 metrów kwadratowych, a temperatura wewnątrz oscyluje w granicach 21 stopni Celsjusza, pompa ciepła powinna pobierać do około 5500 kWh. Przyjmując więc, że 1 kWh kosztuje 0,56 złotych, wówczas roczny koszt ogrzewania domu z pomocą pompy nie przekroczy 3000 złotych.

Czy zakup pompy ciepła powietrze-woda się opłaca?

Z całą pewnością pompy ciepła powietrze-woda posiadają wiele zalet. Jednym z atutów jest oczywiście możliwość całkowitej eliminacji kosztów eksploatacji, jeśli zostaną one podłączone do paneli fotowoltaicznych. Jako że urządzenia te korzystają jedynie z energii elektrycznej, można bez trudu połączyć ich pracę z trendem bycia eko.

Oprócz tego, pompa nie wymaga również wybudowania komina dymowego, dlatego - będąc na etapie wznoszenia budynku - można pominąć jego wykonanie. Kolejną zaletą tych urządzeń jest estetyczny design, który wpisuje się w aranżację niemal każdego pomieszczenia. Nie trzeba ich więc zakrywać. Ponadto, nowoczesne pompy ciepła posiadają liczne funkcje, takie jak kalendarz, pozwalający na zmianę temperatury, funkcję szybkiego podgrzania wody czy funkcja wakacyjna, umożliwiająca zmniejszenie zapotrzebowania ciepła w budynku podczas nieobecności użytkowników.

 

*materiał partnera

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe