Pomagamy lubelskim przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym!*

 • 27.10.2020, 16:30
 • Paulina Zeliszewska
Pomagamy lubelskim przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym!*
Od 17 października obowiązują znów ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku ze stanem epidemii. Niektóre branże, m.in. gastronomiczna, eventowa, fitness, spotykają się z bardzo poważnymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności, a często z zupełną utratą możliwości jej prowadzenia.

W związku z tym, że obecna sytuacja ponownie postawiła lubelskich przedsiębiorców w bardzo trudnym położeniu, podjęliśmy szereg działań pomocowych dla biznesu i organizacji społecznych w ramach przyjętego już w marcu przez Prezydenta Miasta Lublin – Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych.

Pakiet daje m.in. możliwość skorzystania z ulg dla podmiotów będących dzierżawcami bądź najemcami nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin. Oferujemy także pomoc w zakresie podatków lokalnych w postaci odraczania terminów płatności bądź rozłożenia płatności na raty.  Miejski Urząd Pracy w Lublinie cały czas przyjmuje wnioski i realizuje zadania wynikające z kolejnych edycji tzw. tarczy antykryzysowej. Do tej pory, MUP w Lublinie wypłacił dotacje na kwotę ponad 166 mln zł dla ponad 25 tys. przedsiębiorców.

Nasz Lubelski Pakiet jest uzupełnieniem propozycji rządowych i został wprowadzony, by przeciwdziałać skutkom epidemii i wspomóc lubelskich przedsiębiorców, którzy utracili przychody lub ich część w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na skutek wprowadzonego stanu epidemii i związanych z nim zakazów i obostrzeń. 

Najważniejsze założenia Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych:

1. System ulg w czynszach i dzierżawach dla podmiotów będących dzierżawcami bądź najemcami nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin:

 • obniżka stawki czynszu do 90% w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, na czas epidemii Dzierżawcom/Najemcom, którzy nie prowadzą działalności z związku z zakazami wynikającymi z przepisów,
 • możliwość obniżenia stawki czynszu do 90% w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r.
 • w przypadku dzierżaw sezonowych (np. letnich – za ogródki gastronomiczne) Dzierżawcom, którzy nie będą prowadzili działalności w związku z zakazami – nie będzie za ten okres naliczany czynsz.
 • Dzierżawcy prowadzący działalność, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r. będą mieli możliwość obniżki czynszu do 50% w porównaniu do czynszu ustalonego na podstawie umowy,
 • 50% obowiązującej stawki dla stoisk handlowych w pasie drogowym. Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta Lublin, od 1 czerwca do końca bieżącego roku przedsiębiorcy prowadzący stoiska handlowe usytuowane w pasie drogowym, wnoszą opłatę za zajęcie pasa drogowego w wysokości 50% obowiązującej stawki. Dotyczy to przede wszystkim ogródków gastronomicznych, ale też innych obiektów handlowych znajdujących się w pasie drogowym (kioski, pawilony piekarnicze, kwiaciarnie) działające m.in. przy cmentarzach oraz na Starym Mieście, 
 • możliwość rozłożenia na raty lub odraczania terminów płatności czynszu.

2. Pomoc w zakresie podatków lokalnych dla przedsiębiorców

 • możliwość odraczania terminów płatności,
 • rozłożenie zapłaty podatków lokalnych na raty.

3. Pomoc w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste dla przedsiębiorców

 • przesunięcie terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego,
 • możliwość rozłożenia na raty płatności z tytułu użytkowania wieczystego.

GDZIE I W JAKI SPOSÓB ZŁOŻYĆ WNIOSEK:

 • w przypadku pomocy dla Dzierżawców/Najemców nieruchomości oraz pomocy w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste - wnioski można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected], za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - /UMLublin/SkrytkaESP, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14 z dopiskiem na kopercie „Wydział Gospodarowania Mieniem”,
 • w przypadku pomocy dla Dzierżawców/Najemców, którzy zawarli umowy z Zarządem Nieruchomości Komunalnych w Lublinie - wnioski można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected], za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - /znk_lublin/skrytka, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Zarządu Nieruchomości Komunalnych przy ul. Grodzkiej 12,
 • w przypadku pomocy w zakresie podatków lokalnych – wnioski można składać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - /UMLublin/SkrytkaESP, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14 z dopiskiem na kopercie: „Wydział Podatków”,
 • w przypadku pomocy w zakresie zajęcia na potrzeby prowadzenia ogródków gastronomicznych pasa drogowego – wnioski można składać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) -/zdmLublin/SkrytkaESP, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Zarządu Dróg i Mostów przy ul. Krochmalnej 13j.

Miasto Lublin włączyło się również w pomoc branży gastronomicznej poprzez wsparcie oddolnej akcji społeczno-informacyjnej "Ratujemy Gastro" zainicjowanej przez przedstawicieli lubelskiej gastronomii. Od piątku, 23 października, w komunikacji internetowej, a od listopada w przestrzeni miasta #ratuJEMYgastro będzie zachęcać mieszkańców do pomocy dla lubelskiej gastronomii i solidarności z branżą. Informacje o działaniach znajdziemy w mediach społecznościowych Miasta Lublin, na miejskich słupach ogłoszeniowych, ekspozytorach czy w pojazdach komunikacji miejskiej. Natomiast akcję od strony organizacyjnej koordynuje Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin, czyli stowarzyszenie powołane z inicjatywy Gminy Lublin, które jest platformą współpracy miasta i szeroko rozumianej branży turystycznej, w tym gastronomicznej.

Przypominamy, że w przypadku przyznanej obniżki czynszu/opłat przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych, dokonywana jest weryfikacja uprawnień przedsiębiorców i organizacji pozarządowych do otrzymanej obniżki czynszu/opłat. Podmioty te zobowiązane są do udokumentowania spadku przychodów za każdy miesiąc, w którym obowiązywała lub obowiązuje obniżona stawka czynszu. Od miesiąca, w którym nie był spełniony warunek spadku przychodów o min. 50 % w stosunku do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w roku 2019, czynsz zostanie naliczony w pełnej wysokości. 

Przypominamy także przedsiębiorcom, że w celu ponownego uzyskania wsparcia (gdy przedsiębiorca korzystał z ulg w czasie wiosennych ograniczeń i zakazów) wymagane jest złożenie kolejnego wniosku oraz udokumentowanie spadku przychodów za miesiąc, którego on dotyczy, o min. 50% w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r.   

Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych nie dotyczy podmiotów prowadzących działalność oświatową korzystających z dotacji z budżetu miasta w oparciu o ustawę z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 17).

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe