Dąb Jana Pawła II w parku na Czubach*

  • 17.10.2020, 09:50
  • Paulina Zeliszewska
 Dąb Jana Pawła II w parku na Czubach*
Z okazji obchodzonego w dniu 16 października Dnia Papieża Jana Pawła II, na jednym ze skwerów w Parku Jana Pawła II na Czubach, został posadzony przez przedstawicieli Miasta Lublin dąb – naturalny pomnik upamiętniający Papieża Polaka. Na lubelskiej mapie pamięci Jana Pawła II pojawiło się więc kolejne miejsce poświęcone Honorowemu Obywatelowi Lublina.

–  Zwyczaj sadzenia symbolicznych drzew praktykowany jest na całym świecie jako wyraz szczególnego podkreślenia ważnych dla mieszkańców wydarzeń. Wybrany gatunek drzewa - dąb szypułkowy osiąga majestatyczne rozmiary i jest symbolem długowieczności oraz wartości ponadczasowych. Drzewo zasadzone w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II będzie więc piękną pamiątką tego jubileuszu oraz inspiracją dla mieszkańców Lublina do czerpania z bogatego dziedzictwa, które pozostawił nam Papież Polak – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. 

Wybór Parku Jana Pawła II jest nieprzypadkowy, gdyż jest to dla lublinian miejsce szczególne. Podczas wizyty Papieża w Lublinie w 1987 roku na tym niezagospodarowanym jeszcze terenie zgromadziło się niemal milion wiernych. W 25-lecie pontyfikatu powstał w tym miejscu park, któremu w 2011 roku Rada Miasta nadała nazwę Jana Pawła II. Opiekę nad nowo posadzonym dębem w dzielnicy Czuby będzie sprawować społeczność zlokalizowanej tam Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Bursztynowej. 

Miejsc pamięci o Janie Pawle II jest w Lublinie więcej. Oprócz pomnika i parku, Jego imieniem nazwana jest także ulica. Jan Paweł II jest także patronem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz 3 lubelskich szkół. W 1997 roku Rada Miasta przyznała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

 

*Artykuł partnera

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe