Już za tydzień poznamy zwycięzców nagrody "Żurawie"*

  • 09.10.2020, 11:00
  • Paulina Zeliszewska
Już za tydzień poznamy zwycięzców nagrody "Żurawie"*
Już za tydzień, 16 października o godz. 18:00 w Galerii Labirynt, poznamy laureatów i laureatki nagrody Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne („Żurawie”).

Żurawie to coroczna nagroda dla młodych twórców i animatorów kultury, promująca najciekawsze lubelskie osobowości kulturalne młodego pokolenia. Nagroda powstała w 2008 roku w środowisku dziennikarzy Polskiego Radia Lublin, w audycji Studnia Akademicka, pod przewodnictwem Józefa Szopińskiego. Od roku 2011 Fundacja Beetle współorganizuje to działanie. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animacja kultury. Trzech nominowanych, w każdej kategorii jest wybieranych spośród mailowych zgłoszeń, a czterech laureatów wybiera jury. Laureaci otrzymują kampanię promocyjną w lubelskich mediach, nagrodę pieniężną i szansę na zaistnienie w lubelskiej kulturze. Nagroda pełni rodzaj dobrej praktyki – wymiany świadczeń społeczno-kulturalnych, gdyż nominowani uświetniają galę swoimi występami i włączają się w jej realizację. Do tej pory dzięki hojności sponsorów i wsparciu Urzędu Miasta Lublin udało się przekazać laureatom kilkadziesiąt tysięcy złotych i wesprzeć ich w dalszym rozwoju.

TEGOROCZNI NOMINOWANI

OBRAZ:

Barbara Gryka

Urodzona w 1992 r. w Puławach, mieszkająca w Lublinie. Rozpoczęła edukację artystyczną w Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Od 2013 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Nowych Mediów. Zrealizowała dyplom licencjacki w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorz Kowalskiego. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Zwyciężczyni nagrody głównej wielu konkursów, m.in.: Artystycznej Podróży Hestii (2019), w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, Nagrody Fundacji Gray House, Kraków (2019).

Anna Angelika Łapińska

Urodziła się w 1990 roku. Ukończyła w 2010 roku Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. absolwentka wydziału Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2010-2016). Laureatka przeglądu Coming Out (2016). Zajmuje się projektowaniem kostiumów oraz scenografii filmowej i teatralnej. Zdobywała doświadczenie zawodowe jako kostiumografka i scenografka współpracując z teatrami w Białymstoku, Krakowie, Radomiu, Rzeszowie, Świnoujściu, Tarnowie i Warszawie oraz współtworząc filmy krótkometrażowe ze studentami PWSFTviT w Łodzi. Ostatnio zajmuje się działaniami w obszarze sztuki animacji poklatkowej oraz instalacją artystyczną.

Małgorzata Pawlak

Urodzona w 1991 roku w Opolu Lubelskim, od 2007 roku mieszka w Lublinie. Studiowała Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS, w pracowni profesora Jacka Wojciechowskiego. W roku 2014 obroniła z wyróżnieniem dziekańskim dyplom licencjacki, w roku 2016 otrzymała wyróżnienie za dyplom magisterski. Prezentowała prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, w kraju i za granicą. Była stypendystką dwóch programów stypendialnych: Stypendium Rektora UMCS dla najlepszych studentów oraz Stypendium Prezydenta Miasta Lublina dla najlepszych studentów i doktorantów. Brała udział w dwóch programach rezydencyjnych: w Les ateliers des Soeurs Macarons (Nancy, Francja, 2017) oraz w Atelier Salzamt (Linz, Austria, 2019, w ramach międzynarodowego programu współpracy kulturalnej CreArt).

DŹWIĘK:

Magda Kuraś

To wokalistka poruszająca się w stylistyce okołojazzowej. Od 2 lat tworzy własny projekt muzyczny, pisząc teksty i muzykę. Jej autorski materiał to kompozycje bazujące na jazzie i folku. W muzyce lubi szukać i poznawać siebie, stawiając na przestrzeń i minimalizm. Silne inspiracje muzyką etniczną słychać w wokalizach śpiewanych białym głosem. Artystka tworzy zespół razem z Robertem Kutrzepą (perkusja), Michałem Kowalczykiem (kontrabas) oraz Patrykiem Czyżewskim (klawisze), który jest także głównym aranżerem utworów. Magda jest absolwentką Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Lublinie.

Igor Bazelan

To gitarzysta, główny kompozytor i producent utworów lubelskiego zespołu rockowego Phedora. Phedora ma na swoim koncie setki koncertów w całej polsce i dwa albumy studyjne, które odbiły się szerokim echem po całym świecie, zgarniając miliony wyświetleń na platformie YouTube i przyciągając miesięcznie dziesiątki tysięcy słuchaczy z polski i zagranicy w serwisie Spotify. Od 2019 roku prowadzi także własne studio muzyczne o nazwie OverProductions, gdzie dzięki doświadczeniu w Phedorze pomaga lokalnym artystom osiągnąć brzmienie na poziomie światowym.

Łukasz Furman

Od czasów podstawówki zafascynowany muzyką, której podstawy przekazał mu jego ojciec Jan Furman. Swoją przygodę z zespołami jako wokalista i czasami gitarzysta zaczął w liceum, gdzie przygrywał na apelach szkolnych, chwile później założył zespół The Silent Circus, z którym nagrał pierwszy autorski utwór ,,Someone like you” (2010). Jako wokalista zespołu The Silent Circus brał udział w różnych Lubelskich wydarzeniach kulturalnych, np. w Przeglądzie Muzyki Różnej Staś, czy w Spotkaniach Teatralnych Zwierciadła. Po wielu latach przygód z różnymi zespołami osiadł na dobre w projekcie 6BM. Laureat wielu przeglądów i konkursów muzycznych na terenie całej Polski.

SŁOWO:

Sara Akram

Ur. w 1994. Poetka. Absolwentka filologii polskiej, obecnie doktorantka w zakresie językoznawstwa polonistycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wiersze publikowała m.in. w „Akcencie”, „biBLiotece”, „Stonerze Polskim”, „Tlenie Literackim”, „Stronie Czynnej”. Finalistka XV edycji Pracowni Twórczej „Połów” (2020). Przygotowuje debiutancką książkę poetycką.

Patryk Pawelec

Recytator, instruktor teatralny, monodramista. Laureat ponad 30 ogólnopolskich nagród na festiwalach słowa. W 2019 r. otrzymał nagrodę kulturalną Województwa Lubelskiego za popularyzację i upowszechnianie teatru. Poprzez stałą współpracę z instytucjami kultury jest mocno zaangażowany w popularyzację kultury żywego słowa i ruchu recytatorskiego na terenie Lubelszczyzny. Realizował liczne projekty i spektakle teatralne dla młodzieży w regionie. Od 2017 r. organizuje i koordynuje festiwale żywego słowa w województwie lubelskim, min. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. W latach 2014 - 2016 był trzykrotnym laureatem pierwszych nagród na tym festiwalu, w tym nagrody Grand Prix podczas 61. OKR. Przeprowadził liczne warsztaty dla instruktorów, nauczycieli i młodzieży z zakresu teatru i sztuki żywego słowa. Jest autorem scenariuszy i reżyserem spektakli dla młodzieży. Uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Miejsce amatora…” podczas Ogólnopolskiej Konferencji Kultury organizowanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a także w Ogólnopolskiej Konferencji „ARA ART – z miłości do teatru”. Z pasji i zamiłowania – aktor.

Tomasz Kłusek

Ur. w 1992 w Janowie Lubelskim. Obecnie doktorant w Katedrze Estetyki i Filozofii Kultury Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS oraz w Katedrze Historii Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UMCS. Publikował w „Akcencie”, „Twórczości”, „Colloquia Communia”, „Kulturze i Wartościach”, „Forum Akademickim”, „Nowych Książkach” oraz w monografiach zbiorowych. Od 2018 r. stały współpracownik „Akcentu”. Działalność stricte naukową łączy z uprawianiem działalności o charakterze bardziej artystycznym. Stara się uprawiać swoistą „literaturę o literaturze”. Zajmował się twórczością takich autorów, jak Janusz Olczak, Bogdan Madej, Bohdan Zadura, Adam Fiala, Zbigniew Jakubik, Danuta Mostwin, Stanisław Weremczuk, Urszula Gierszon, Irene Sturm.

ANIMACJA KULTURY:

Małgorzata Adamczyk

Polonistka, teatrolożka, pedagożka teatru, instruktorka teatralna, animatorka kultury. Specjalistka ds. edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lubinie – prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi i młodzieżą wokół spektakli, tworzy szereg działań, przybliżających widzom Andersena świat teatru, zachęcając ich do świadomego i refleksyjnego odbioru sztuki. Pomysłodawczyni cyklów – Akademia Andersena, Rodzinne Podróżowanie, Scena Otwarta, Zakulisowe Sprawy, Lekcje Teatralne dla nauczycieli, Odczarujmy Lektury, Spotkanie z Lalką, Podróże Teatralne dla Dużych dzieci. Instruktorka teatralna, prowadzi stale 5 zespołów teatralnych, z którymi zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach. Założycielka młodzieżowego Teatru B, z którym otworzyła scenę młodzieżową w piwnicach szkoły – Katakumby. Koordynatorka autorskich projektów, animujących społeczność lokalną z programu Dzielnice Kultury. Współpracuje z Centrum Spotkania Kultur, tworząc działania edukacyjne w ramach projektu Retro Bajki, Dzielnicowym Domem Kultury SM Czechów, prowadząc warsztaty teatralne. Związana z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, pełni tam rolę tutora w ramach programu Liderzy Teatroteki Szkolnej. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin.  

Dominika Knap

Rodowita lublinianka, pedagog cyrku, koordynatorka wielu działań na dzielnicy Szerokie. Współzałożyciela i członkini zarządu Fundacji Inside Out, w której zajmuje się projektami kulturalnymi i edukacyjnymi oraz dostępnością. Animatorka kultury, a obecnie studentka ostatniego roku Animacji Kultury na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej- Curie w Lublinie. Współpracowała m.in. z  Galerią Labirynt, Centrum Kultury w Lublinie, Fundacją Sztukmistrze, Warsztatami Kultury, czy Dzielnicowym Domem Kultury Węglin.

Jola Prochowicz

Filozofka, feministka, aktywistka, animatorka kultury. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką „Demakijażu. Festiwalu Kina Kobiet”, jak również projektów „Rzeczpospolita Polka”, „W kadrze”, „Let’s Start the Revolution”. Prowadzi spacery po Lublinie (specjalizuje się w herstoriach lubelskich działaczek i aktywistek), spotkania autorskie, wykłady i szkolenia dotyczące obecności kobiet w kulturze. Ponadto organizuje konferencje naukowe, warsztaty i dyskusje. Jest prezeską Fundacji Camera Femina wspierającej udział kobiet w życiu kulturalnym, artystycznym i publicznym.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe