Krzysztof Stanowski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności*

  • 06.10.2020, 14:45
  • Paulina Zeliszewska
Krzysztof Stanowski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności*
W dniu 2 października 2020 r. w Świdniku miała miejsce uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Trzydziestu sześciu odznaczonych to osoby, które w latach 1956-1989 zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej. Odznaczenia państwowe wręczał Prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

Prezydenta Miasta Lublin reprezentował Pan Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, który również znalazł się w gronie odznaczonych.

Kiedy w stanie wojennym aresztowano władze Związku i osoby, które były przygotowane na zastąpienie ich w przypadku represji, okazało się konieczne wsparcie osób, które tak jak ja, formalnie nie były członkami Solidarności, bo nie były pracownikami. W ten sposób zostałem członkiem Podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej w stanie wojennym, mówił Krzysztof Stanowski.

Podczas przemówień wskazywano na szczególne znaczenie miasta i regionu. To tu rozpoczęły się strajki przeciw aparatowi władzy. Nie zabrakło też podziękowań ze strony działaczy opozycji demokratycznej. Strajki na Lubelszczyźnie trwały w dniach 8-25 lipca 1980 roku, a następnie objęły swoim zasięgiem cały kraj. Zdaniem wielu, to Lubelski Lipiec zapoczątkował falę protestów antykomunistycznych na wybrzeżu. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowejotwiera się w nowej karcie poświęconej wydarzeniom lipcowym z 1980 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe