Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego*

  • 06.10.2020, 10:29
  • Paulina Zeliszewska
Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego*
Mali Orkiestranci poszukiwani! Warsztaty Kultury zapraszają najmłodszych wielbicieli muzyki, którzy zagrają tradycyjne melodie z Lubelszczyzny i wspólnie stworzą Małą Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego.

Każdy, kto choć raz odwiedził festiwal wie, jak wiele energii i radości płynie z muzyki tradycyjnej; wspólne granie, spędzanie czasu, nawiązywanie znajomości i dobra zabawa. W projekcie mogą wziąć udział dzieci w wieku 9+, które posiadają własny instrument*. Przewodnikiem po muzycznych ścieżkach Lubelszczyzny będzie Przemysław Łozowski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel dętej orkiestry klezmerskiej Chojzes Klezmorim, działającej w latach 2001-2007 przy ACK Chatka Żaka w Lublinie. Pod jego kierownictwem uczestnicy Małej Orkiestry nauczą się grać ze słuchu i interpretować muzykę, którą tworzyli nasi przodkowie. Podczas cyklu spotkań dzieci wspólnie z prowadzącym stworzą program, który zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Jarmark Jagielloński 2021. Muzyka, którą dzieci poznają podczas warsztatów, to tradycyjna muzyka pochodząca Lubelszczyzny, zaczerpnięta od kapel, orkiestr dętych i indywidualnych muzyków.

A jak jest w innych krajach? Na Węgrzech od połowy XX wieku sukcesywnie wprowadzano do podstaw edukacji ogólnej i muzycznej tradycyjną muzykę ludową. Podobnie w Irlandii, w której nauka gry tradycyjnych melodii jest wpisana do programu edukacji szkolnej, natomiast w Szwecji muzyce tej poświęcony jest jeden z wydziałów Królewskiej Akademii Muzycznej. Warto, aby najmłodsi mieszkańcy naszego regionu także mieli szansę zetknąć się z najbliższą im, niestylizowaną tradycją. Dzięki temu dzieci nie tylko będą znały ją ze słyszenia, ale staną się z czasem jej aktywnymi kontynuatorami, będą potrafiły się w niej poruszać i oceniać, co jest wartościowym, a co jedynie powierzchownym nawiązaniem do niej. Kontakt z muzyką tradycyjną, to również sposób rozwijania wrażliwości muzycznej oraz przybliżenia nas do zwyczaju powszechnego muzykowania.

Zajęcia będą odbywały się co tydzień w środy (od 14 października) w godzinach 17.00-18.30 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a (II piętro). Zainteresowani udziałem w programie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy online dostępny na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.

* np. skrzypce, wiolonczela, basy, kontrabas, bębenek obręczowy, trąbka, klarnet, puzon, saksofon, flet czy akordeon. W przypadku wątpliwości lub innych propozycji, prosimy o indywidualny kontakt: [email protected], 81 533 08 18

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe