O współpracy transgranicznej online*

  • 22.09.2020, 11:58
  • Paulina Zeliszewska
O współpracy transgranicznej online*
Od dziesięciu lat Lublin staje się miejscem spotkań osób zaangażowanych we współpracę transgraniczną z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Także w tym roku w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej w dniach 6-9 października nie zabraknie warsztatów, dyskusji i debat oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych. Kongres znany poprzednio jako Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, poświęcony będzie wyzwaniom, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia.

– Zapraszam do udziału w Kongresie Współpracy Transgranicznej Lublin 2020. Nowa i wyjątkowa edycja tego corocznego spotkania praktyków współpracy międzynarodowej tym razem odbędzie się w całości on-line. Będziemy przede wszystkim rozmawiać o wyzwaniach, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia, w szczególności w takich dziedzinach jak kultura, gospodarkai życie społeczne. Jak zawsze, zapraszamy naszych międzynarodowych partnerów do udziału w Forum Partnerów, Giełdzie Grantodawców i Konkursie dobrych praktyk – mówi Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin.

Cztery dni Kongresu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Samorząd jutra. Między otwartością a odpowiedzialnością” wypełnione będą panelami i warsztatami z udziałem wybitnych europejskich ekspertów, takich jak Charles Landry (Wielka Brytania), prof. Aleksander Sogomonov (Rosja), Rasmus Wiinstedt Tscherning (Dania), Marharyta Zhenchuk (Ukraina), Krzysztof Czyżewski i Edwin Bendyk (Polska), skupionymi wokół czterech obszarów tematycznych.

Debata otwierająca z udziałem włodarzy miast z różnych części Europy, dotyczyć będzie priorytetów samorządu w nowej postpandemicznej rzeczywistości. W kolejnych dniach podjęte zostaną tematy funkcjonowania kultury i turystyki kulturowej w nowych warunkach oraz budowania turystycznej marki miasta. Następny panel poświęcony będzie możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarczego, granic tradycyjnie rozumianego wzrostu oraz strukturalnych zmian na rynku pracy. Przywołane zostaną firmy i sektory, które najlepiej poradziły sobie w obecnych warunkach. Ostatnia dyskusja dotyczyć będzie samoorganizacji społecznej w czasach pandemii, z uwzględnieniem sytuacji społeczności migranckich.

Kongresowi towarzyszy Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów. Spotkanie on-line radnych miejskich poświęcone będzie funkcjonowaniu samorządu w czasie pandemii oraz perspektywie współpracy z miastami partnerskimi w przyszłości. Podczas Giełdy Grantodawców zaprezentowane zostaną możliwości pozyskania środków finansowychz wybranych programów grantowych.

W ramach Konkursu dobrych praktyk uczestnicy poznają najlepsze rozwiązania w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz społeczności lokalnej i współpracy transgranicznej w Europie oraz krajach Partnerstwa Wschodniego w obliczu pandemii koronawirusa. Kongresowi towarzyszyć będą również wydarzenia kulturalne transmitowane w formie live streamingu.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kongresu będą dostępne bezpłatnie, po zarejestrowaniu się na stronie www.kongres.lublin.eu/rejestracja, a wydarzenia kulturalne w formie streamingu na stronach organizatorów i partnerów.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe