Tabliczki NO SMOG na miejskich budynkach*

  • 22.09.2020, 09:06
  • Paulina Zeliszewska
Tabliczki NO SMOG na miejskich budynkach*
Szkoła Podstawowa nr 24 przy ul. Niecałej, Żłobek nr 7 przy ul. Braci Wieniawskich oraz Przedszkole nr 70 przy ul. Smyczkowej – to pierwsze budynki w Lublinie, na których pojawiły się tabliczki NO SMOG. Oznaczają one, że obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej LPEC S.A. i w związku z tym jest budynkiem nieemisyjnym. W najbliższym miesiącu tabliczkami oznaczone zostaną kolejne miejskie budynki. Obecnie do sieci ciepła systemowego w Lublinie przyłączonych jest 4 tys. budynków, co stanowi aż 75% gospodarstw domowych.

– Miasto Lublin, jednostki i spółki miejskie podejmują szereg działań w trosce o jakość powietrza w mieście. Obecnie Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na niespotykaną dotąd skalę rozbudowuje system ciepłowniczy we wszystkich kierunkach, w jakich rozwija się nasze miasto. Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego i pozwoli ogrzać nawet 10 tysięcy nowych mieszkań w Lublinie. To w znaczny sposób ograniczy emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery oraz poprawi jakość powietrza w mieście – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zgodnie z systemem Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, budynkom i systemom ciepłowniczym przyznaje się klasy redukcji mówiące o tym, o ile udało się zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, w porównaniu do kotłowni węglowej. Obiekt może dostać klasę od H (najniższą) do A (najwyższą). Budynki zasilane ciepłem systemowym z sieci Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A nie powodują niskiej emisji i mogą być oznaczane symbolem NE (No Emission). Są one neutralne w zakresie niskiej emisji, będącej główną przyczyną powstawania smogu.

– Ciepło systemowe to wygodny, bezobsługowy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu sposób ogrzewania. Nowoczesne urządzenia zapewniają pełny zakres regulacji i pozwalają na dowolne sterowanie poborem ciepła, co zwiększa komfort odbiorców oraz zmniejsza zużycie energii. Ciepło systemowe to również łatwość i czystość eksploatacji, bez popiołu i dymu, bez konieczności sprowadzania i magazynowania paliwa, bez dodatkowych kosztów związanych z konserwacją urządzeń – mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.

Akcja oznaczania budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej i wyróżnienie ich jako obiektów nieemisyjnych prowadzona jest z inicjatywy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jest także jedną z rekomendacji panelu obywatelskiego „Co zrobić,aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?”. Projekt „Rozbudowa efektywnego systemu ciepłowniczego na terenie Miasta Lublin” realizowany przez LPEC, obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dziewięciu dzielnicach: Wrotkowie, Czechowie Północnym, Ponikwodzie, Felinie, Kośminku, Bronowicach, Węglinie Południowym, Dziesiątej i Śródmieściu.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe