Święto polskiego cyrku w Lublinie! Rusza Carnaval Sztukmistrzów!*

  • 17.09.2020, 10:11
  • Paulina Zeliszewska
Święto polskiego cyrku w Lublinie! Rusza Carnaval Sztukmistrzów!*
Nareszcie! Rusza Carnaval Sztukmistrzów! Od czwartku do niedzieli w Lublinie odbędzie się święto polskiego cyrku. W tym roku będzie można zobaczyć polskie premierowe spektakle cyrkowo-teatralne, bezpłatne wydarzenia, takie jak Busker Show czy spektakl Prometeusz, wziąć udział w koncercie Dziadów Kazimierskich i Rur Wydechowych oraz obejrzeć pokazy highlinerskie. Ponadto w programie filmy i wystawa.

Płatne wydarzenia Carnavalu Sztukmistrzów

W roku 2020 wyjątkowo ze względu na obostrzenia sanitarne, organizatorzy muszą rejestrować wszystkich uczestników festiwalu i ograniczyć ich liczbę do bezpiecznego maksimum. Dlatego też znakomita większość wydarzeń Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w ogrodzonych przestrzeniach ze zorganizowaną widownią.

-Są jeszcze wolne miejsca na niektóre spektakle. Zapraszamy do zakupu biletów przez aplikację Going lub w kasie biletowej znajdującej się na ulicy Grodzkiej 7 w Lublinie. Dziewięć zupełnie nowych przedstawień, będzie można zobaczyć dwukrotnie od 18-20 września na scenach plenerowych Carnavalu Sztukmistrzów. Wszystkie przedstawienia są płatne – bilety w cenie 10 zł można nabyć on-line przez aplikację Going.

LISTA SPEKTAKLI:

Tres de la Nada „H2Oooops”

wiek: bez ograniczeń
klaunada, żonglerka, ekwilibrystyka, iluzja, pantomima

„H2Oooops” to podróż do wnętrza ziemi i z powrotem w poszukiwaniu życiodajnego źródła. Na oczach widzów, w środku miasta Javier, Sergio i Jorge robią wszystko, by znaleźć to... czego szukają. Pomocy szukają w technologii, u publiczności i w sferach pozaziemskich. Zawziętość i determinacja w poszukiwaniach powodują różnorodność pomysłów – od prostych do kompletnie szalonych. Poświęcenie artystów przekłada się na emocje, dynamikę spektaklu i... finalny sukces lub spektakularną klapę projektu poszukiwawczego.

Żonglerka, klaunada, żart, taniec, iluzja oraz prawdziwa, głęboka opowieść to filary, na których Tres de la Nada rozpięli swój spektakl.

Kiedy: 18 września (piątek), godz. 17.00-17.30, 20 września (niedziela), godz. 14.00-14.30
Gdzie: Plac Dominikański 

Wrzące Ciała „Śmierci śmiech”
wiek: od 10 lat
klaunada, teatr fizyczny, taniec, pantomima, elementy akrobatyki

Dwóch samotników, rutyniarzy z przeciwległych rzeczywistości, ma szansę zdecydować, czy ich spotkanie sprowokuje szczęście czy katastrofę. Śmierć i Klaun, których drogi skrzyżował „LOS” biorą udział w starciu dwóch skrajnych indywidualności. Może ono doprowadzić do wstrząsu emocjonalnego, który będzie początkiem nowej historii. W spektaklu odnajdziemy przekraczanie granic komfortu, odkrywanie nowych możliwości przy użyciu wszelkich wariacji ruchowych – tańca, sztuki mimu, akrobatyki, klaunady. Jaki będzie efekt spotkania tych dwóch postaci? Przekonajmy się sami podczas tego pełnego napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji występu.

Kiedy: 18 września (piątek), godz. 20.00-20.30, 19 września (sobota), godz. 16.00-16.30
Gdzie: Plac Dominikański

Warszawski Cyrk Magii i Ściemy „Człowiek Lew”
wiek: od 10 lat
klaunada, aerial, akrobatyka naziemna, musical, komedia

Freakowy musical cyrkowy, inspirowany baśnią o „Pięknej i bestii” oraz biografią gwiazdy amerykańskich freakshow początku XX wieku – Stefanem Bibrowskim. Cierpiący na rzadką chorobę hipertrichozę Bibrowski został sprzedany przez rodziców do cyrku, gdzie jego nadmierne owłosienie i urok osobisty podbijały serca widowni w Europie i USA. Nawiązujący do obwoźnych monstruariów spektakl opowiada o tęsknocie za miłością artystów cyrkowych: Człowieka-Lwa i klaunicy, których tyranizuje i tresuje właściciel freakshow. Jakie są koszta sławy i uznania? Czy uda się zbudować dom w coraz bardziej niespokojnym świecie? Czy odmieniec ma prawo kochać i być kochany? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania.

Kiedy: 20 września (niedziela), godz. 15.00-15.45 
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna – szkice z Szekspira”
wiek: bez ograniczeń
klaunada, teatr ruchu, teatr plastyczny, żonglerka, trapez

Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić czymś w wykonawcę, gdy ten wydawał mu się zbyt nudny? Jakich strategii teatralnych, oprócz deklamacji tekstu użyć, by przekazać żądnej rozrywki publice bardziej złożoną treść?

Te pytania stają się punktem wyjścia do poszukiwań artystycznych Kolektywu KEJOS. „Epitafium Błazna” to spektakl uliczny z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i nowego cyrku, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią szekspirowskiego błazna.

Bazując na tym co „pomiędzy tekstem” Kolektyw snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością. Pokaz pracy w toku, z natury swojej niedokończony i niedomknięty, ujawni jeden z etapów eksperymentu teatralnego badającego relacje między teatrem a współczesnym cyrkiem.

Kiedy: 19 września (sobota), godz. 19.00-19.45, 20 września (niedziela), godz. 17.00-17.45
Gdzie: Plac Dominikański

ALE Circus Dance Company „VII”
czas trwania: 30 minut
wiek: 10+
żonglerka, manipulacja obiektami, duet akrobatyczny, akrobatyka powietrzna, akrobatyka naziemna, teatr fizyczny, akrobatyka taneczna, teatr ruchu, taniec

Spektakl przedstawia interakcję grupy osób – jednej kobiety i sześciu mężczyzn. Pierwsze skrzypce gra tu bunt kobiety, która sprzeciwia się zabawie z chłopcami według ich zasad. Widz wraz z bohaterką porusza się na dwóch płaszczyznach. W pierwszej warstwie znaczeniowej poruszamy się przez dzieje stworzenia świata, buntu aniołów, wygnania człowieka z raju, aby w końcu znaleźć się tu i teraz, w naszej rzeczywistości. Druga warstwa znaczeniowa zabiera widza w bardziej ideologiczną podróż. Towarzyszymy zagubionej i stłamszonej dziewczynie w jej drodze do stania się silną i niezależną kobietą, która ma odwagę tworzyć swój świat według własnych reguł. Muzyka z cyklu „Raj” Kaczmarskiego oraz repertuaru Karoliny Czarneckiej jest nie tylko akompaniamentem do opowieści, ale jej dosłownym narratorem.

Kiedy: 20 września (niedziela), godz. 19.00-19.30
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Bezpłatne wydarzenia Carnavalu Sztukmistrzów.

Proponujemy również wydarzenia bezpłatne, na które obowiązują zapisy online. Pomimo, że wejściówki zostały już wyczerpane, mamy dobrą informację dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku, jeśli osoby które zarezerwowały online bilet nie stawią się na wydarzenie, będziemy wpuszczać chętnych.

Busker Show
Wyjątkowy pokaz cyrkowy, w którym nietuzinkowi artyści zaprezentują swoje najlepsze numery. Barwny kolaż osobowości i dyscyplin cyrkowych, w którym zobaczymy zapierające dech w piersiach pokazy akrobatyczne, ogniowe, sztuczki iluzjonistyczne, klaunadę, kobietę gumę, taniec hula hop i ewolucje na drabinie. W programie występują: Dominika Osam-Gyaabin, Kari Panska, Krzysztof Kostera, Marcin Ex Styczyński, Marysia i Julian, Pan Ząbek

Kiedy: 17-18 września, godz. 19.00-20.30, 19 września, godz. 18-19.30, 20 września, godz. 17.00-18.30
Gdzie: Scena Perła, ul. Bernardyńska 15

Prometeusz – spektakl akrobatyczno-taneczny
Spektakl oparty na micie o Prometeuszu, który wykradł bogom ogień i rozbudził w ludziach kreatywność i zainteresowanie światem. Artyści opowiadają historię bez słów – tylko poprzez ruch, muzykę i grę aktorską. Grupa tancerzy i akrobatów podczas trwającego ponad godzinę spektaklu, przedstawia w wyjątkowy sposób losy tytułowego Prometeusza i całej ludzkości. Ruch splata się z dźwiękiem w sposób niewyobrażalnie doskonały. Jako główny środek wyrazu artyści wykorzystują szeroko rozumiany ruch sceniczny, taniec, akrobacje oraz ekwilibrystykę cyrkową nie pozbawiając jednocześnie całego widowiska treści. Treść jest uniwersalna – ponadczasowa, międzykulturowa. Tło całej historii nadaje oświetlenie, scenografia i przede wszystkim muzyka. Szokujące połączenia jazzu, hip-hopu, muzyki bałkańskiej i klasycznej.

Kiedy: 19 września (sobota), godz. 20.30
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Dziady Kazimierskie i Rury Wydechowe – koncert
Dziady Kazimierskie pałają niegasnącą miłością do Kazimierza Dolnego, ale przewijające się w ich piosenkach wątki „kazimierskie” mają wymiar uniwersalny. Nie trzeba znać się ani na Kazimierzu Dolnym ani na Kazimierzu Wielkim i Esterce, żeby doskonale bawić się przy ich piosenkach. Niech nikogo nie zdziwi, że o tak małym miasteczku można tyle śpiewać. To miejsce wielokulturowe i wielowymiarowe, pełne tajemnic, legend, ciekawostek i czasoprzestrzennych zawirowań. Nie każdy od razu zrozumie o czym śpiewają Dziady, ale każdego wciągnie ich bajkowo magiczna, muzyczna opowieść. W Lublinie artyści pojawią się z przyjaciółmi Słonia Trąbalskiego, czyli sekcją dętą Rury Wydechowe.

Kiedy: 20 września (niedziela) godz. 21.00-22.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Bez rezerwacji

Bez rezerwacji będzie można oglądać zmagania na taśmach w ramach Urban Highline Festival. Taśmy w tym roku będą rozwieszone wokół Trybunału Koronnego, na Placu Teatralnym wraz z taśmami pomiędzy Lubelskim Centrum Konferencyjnym i Centrum Spotkania Kultur, oraz pomiędzy Ratuszem a Bramą Krakowską. W tych lokalizacjach będziemy mogli oglądać highlinerów od czwartku do soboty od godz. 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od 9.00 do 17.00. Nową atrakcją będzie tzw. taśma otwarta dla higlinerów, rozciągnięta między budynkami a dźwigiem (artyści idą w otwartą przestrzeń) na terenie browaru Perła (ul. Bernardyńska 15) w godz. 18.00-22.00. Tam będzie można podziwiać przejścia artystów o każdej pełnej godzinie.

Ponadto w Kinie Carnavalowym / Kino Perła 17 do 20 września, w godz. 20.30-22.30 wyświetlane będą filmy.

Organizatorzy zapraszają również na wystawy:

  • na terenie Browarów Perła, ul. Bernardyńska 15
  • Wystawy plakatu cyrkowego | 10-lecie Carnavalu Sztukmistrzów (październik 2020, Lobby ARCHE Hotel Lublin, ul. Zamojska 30).

W 2019 roku Carnaval Sztukmistrzów obchodził swoje 10-lecie. Z tej okazji odbył się konkurs plastyczny na plakat festiwalu. Organizatorzy poprosili uczestników, aby odnieśli się do tradycji Polskiej Szkoły Plakatu, w której plakat cyrkowy zajmował znamienite miejsce. Spośród zgłoszonych prac Jury przyznało nagrodę główną, cztery wyróżnienia oraz wybrało 25 prac. Wszystkie te plakaty możemy zobaczyć na wystawie. Powstał także kalendarz, który prezentuje 13 plakatów wybranych z wystawy. Na każdej ze stron znajdziecie unikatową pracę, która brała udział w konkursie na plakat z okazji X-lecia Carnavalu Sztukmistrzów. Każda ze stron limitowanego kalendarza, wydrukowanego na wysokiej jakości bezdrzewnym papierze, jest tak naprawdę oddzielnym plakatem w formacie A2, który możecie wyciąć, oprawić i cieszyć nim oczy bezterminowo, nie tylko w 2020 roku. Sprzedaż kalendarzy na stronie internetowej. Możliwy odbiór osobisty w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7.

Uwaga! W związku z obowiązującymi przepisami, przed wejściem na teren wydarzeń uczestnikom mierzona będzie temperatura.

Carnaval Sztukmistrzów – INCYDENT POLSKI | showcase polskiego cyrku współczesnego 2020
17-20 września 2020 | Lubli
ON LINE 21-30 września 2020

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin
Partnerzy: Circus Next, Kultura na Złotej, Fundacja Firmament
Patroni medialni: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, e-teatr.pl, Going.
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A., Arche Hotel Lublin

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe