Pajdokracja trwa! III Festiwal Sztuki Sensorycznej*

  • 14.09.2020, 12:21
  • Paulina Zeliszewska
Pajdokracja trwa! III Festiwal Sztuki Sensorycznej*
Od lipca 2020 r. w Centrum Kultury trwa dziecięce święto zmysłów, którego główną ideą jest powrót do doświadczania. W tym roku Pajdokracja została zaprojektowana tak, by w bezpieczny sposób dać dzieciom wrażenia artystyczne na najwyższym poziomie. Rozciągnięcie Festiwalu w czasie na 5 miesięcy i przewaga form instalacji artystycznych zapewnia swobodny i bezpieczny udział małych, wielkich odbiorców.

Studium poszczególnych zmysłów i dostosowanie treści do wieku pozostają głównymi wyznacznikami programu. Jednak najważniejsze wciąż jest zagwarantowanie podstawowego narzędzia dziecka, jakim jest zabawa! To właśnie zabawa poprzez sztukę i sztuka poprzez zabawę zapewnia dzieciom współudział i stwarza pole do kreatywności. 
Tegoroczna Pajdokracja to niepowtarzalna szansa na spotkanie ze Smokami, Skarpetami, Owadami i Ziarenkiem. 
Wydarzenie potrwa do października 2020 r.
 

CZARNO NA BIAŁYM - wystawa ilustracji Katarzyny Barej
1-20 września/codziennie/g. 10:00-18:00/Galeria SZTUCZKI/wstęp wolny

Ludzkie oko i zmysł widzenia rozwijają się już w życiu płodowym. Po urodzeniu proces ten trwa nadal. Początkowo niemowlę widzi niewyraźnie a jego świat jest zamazany i dwuwymiarowy. Choć nie widzi głębi to dostrzega już ostre kontury i duże wzory. Po miesiącu czarno- białego świata zaczyna objawiać się czerwień. Dziecko obserwuje powolne ruchy a szczególnie intensywnie twarze \uD83D\uDE00 Wystawa Czarno na białym została opracowana tak, by doświadczane ilustracje czy ciągi deseni miały walor poznawczy zarówno dla dziecka jak i rodzica. Zapraszamy do wielokrotnego odwiedzania i obserwowania jak najnaje ‘czytają’ ten świat, jak coraz dłużej koncentrują wzrok, jak coraz sprawniej wodzą nim za obiektami.

ilustracje: Katarzyna Barej
koncepcja: Liza Szczęśliwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

SMOCZE DRZEWO - instalacja rytualna
1-30 września/codziennie/g. 10:00-18:00/Galeria SZTUCZKI/wstęp wolny

Jak powszechnie wiadomo, miłość bywa różna. Miłość do smoczka również. Jedne dzieci przechodzą moment rozstania z nim bez większych problemów, a dla innych jest to pierwszy, prawdziwy dramat.
Rodzice często dwoją się i troją, podchodząc dziecko z różnych stron. A to, że jesteś już taki duży, a to, że tylko maluchy ssą smoka… Efekty są różne i często kończy się płaczem i prawdziwą tęsknotą, a nierzadko wizytą w sklepie celem zakupu jakiegoś substytutu. A gdyby pomyśleć to inaczej, gdyby uczynić z tego prawdziwy rytuał przejścia, w którym to dziecko samo uwalnia swojego smoczka, pozwala mu odejść, żyć smoczym życiem…

Instalacja rytualna dla dzieci od 2 do 4 lat jak i dla wszystkich, którzy z łezką w oku wspominają swoje rozstanie ze smoczkiem. Opowieść o smoczej krainie to znakomita propozycja szczególnie dla tych ciumkaczy, którzy chcą uratować swoje smoczki przed straszliwym losem wyginięcia.

koncepcja i tekst: Liza Szczęśliwa
czyta: Dominika Krzyżanowska
udźwiękowienie: Tomasz Kraśkiewicz
instalacja drzewna: Jacek Fijałkowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

ZIARENKO - wystawa ilustracji Agnieszki Rzążewskiej
26 - 30 września 2020/ g. 10:00-18:00/Galeria SZTUCZKI/wstęp wolny

Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka o wielowiekowej tradycji. Z japońskiego ‘kami’ to papier, ‘shibai’ to sztuka. Podstawowym elementem jest drewniana skrzynka ‘butai’, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Kolorowe ilustracje ułożone w fabularnym ciągu stanowią spójną opowieść. Prace Agnieszki Rzążewskiej do tekstu Ziarenko zostaną zaprezentowane w Galerii SZTUCZKA. Widzowie, którym wystawa przypadnie do gustu będą mogli nabyć swój własny teatrzyk Kamishibai do małych domowych prezentacji.

Ilustracje: Agnieszka Rzążewska
Tekst: Liza Szczęśliwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

MIKROMUZEUM DZIECIŃSTWA: Gabinet małych osobliwości
19, 20 wrze ś nia 2020/ sobota, niedziela/g. 12:00 i 14:00/ ‘ 45/wstęp wolny, zapisy

Muzeum dzieciństwa, czyli przestrzeni, która ma rejestrować historię zabawki i zabawy jak równie ż pobudzać do kreatywności w tym obszarze. Dzieci proszone są o zabranie ze sobą przeróżne eksponaty rodzinne. Będzie to forma biletu wstępu do Muzeum i na warsztaty.

Na zwiedzanie oraz wszystkie warsztaty obowiązuj ą zapisy pod adresem: [email protected]
koncepcja Liza Szczęśliwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Warsztaty „Gabinet osobliwości – wielkie historie małych przedmiotów”– pomysł i prowadzenie: Dominika Krzyżanowska. Zrealizowane są w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera: Niesamowite przygody skarpetek - spektakl dla dzieci 6+/ Sala Widowiskowa CK
26 września/sobota/ g. 16:00/’50/6+/wstęp wolny*
27 września/sobota/ g. 12:00/’50/ wstęp wolny*

*wejściówki do odbioru w kasie CK OD 21 WRZEŚNIA

Adaptacja książki Justyny Bednarek o skarpetkach, które uciekły z kosza na brudną bieliznę i przez dziurę w pralce wydobyły się z mieszkania. Skarpetki, jak powszechnie wiadomo, są bardzo różne, więc gdy stają się bohaterami opowieści, to mogą się z nimi utożsamiać różni ludzie. Jednym być może bardziej spodoba się historia skarpetki, która została gwiazdą w telewizji, innym historia skarpetki, która została mysią mamą lub wybawicielką puchatego i ślicznego kotka, jeszcze innym historia skarpetki, która wyruszyła na morze i okazało się, że ta przygoda wcale nie była taka rewelacyjna, jak się spodziewała. Dzieci mają szansę przyswoić trudne tematy, jak polityka czy bezdomność. „Poprzez spektakl chcemy uświadomić młodym widzom, jak piękne jest to, że każdy może mieć inne marzenia i dążenia, inną wrażliwość, inny sposób postrzegania świata. I mimo tej różnorodności, każdy może przeżyć to życie w niesamowity sposób.”

scenariusz i reżyseria: Małgorzata Neczyperowicz i Ismena Maślankiewicz
scenografia: Sylwia Maciejewska
muzyka: Piotr Tesarowicz
udźwiękowienie: Robert Dorosz
Obsada: Małgorzata Neczyperowicz i Ismena Maślankiewicz
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe