Prezydent wręczył nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2019*

  • 04.09.2020, 10:00
  • Paulina Zeliszewska
Prezydent wręczył nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2019*
Dzisiaj (3 września) na sesji Rady Miasta Lublin zostały wręczone nagrody miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2019 rok. Nagrody otrzymały osoby, których wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury sprawiły, że Lublin jest dziś miejscem wyjątkowym na kulturalnej mapie Europy i rozpoznawalnym w wielu zakątkach świata. Osoby, które stale przyczyniają się do tworzenia bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej naszego miasta.

–  Cieszymy się, że mamy tak wielu znakomitych artystów i twórców, którzy choć mogliby pracować na całym świecie, to jednak tworzą tu u nas, w Lublinie. Jesteśmy dumni i doceniamy tak wybitny dorobek. To duże wyróżnienie dla naszego miasta, a nagrody są tylko symbolicznym podziękowaniem. Mimo tak trudnego roku, kultura nadal jest jednym z najważniejszych obszarów naszej aktywności – powiedział dr Krzysztof Żuk.

Przed wręczeniem głos zabrał również przewodniczący komisji – prof. Leszek Mądzik, który pogratulował laureatom.

Nagrody wręczyli: dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, Jarosław Pakuła, Przewodniczący Rady Miasta Lublin, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji oraz prof. Leszek Mądzik, Przewodniczący Komisji.

Nagrodę Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2019 roku za osobiste zaangażowanie w rozwój oferty Teatru Starego w Lublinie otrzymali Państwo Anna i Maciej Manieccy, którzy od kilku lat wspierają finansowo i organizacyjnie działalność Teatru oraz promują Teatr w kręgach biznesowych, a ich postawa jest przykładem niezwykłej przychylności i życzliwości dla lubelskiego środowiska artystycznego.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 roku trafiła do Pani Magdaleny Gach-Leziak za wybitną, pełną pasji i zaangażowania działalność na rzecz upowszechniania kultury wśród osób Głuchych oraz edukację włączającą, aktywną pracę na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności za tłumaczenie na Polski Język Migowy wydarzeń kulturalnych organizowanych przez lubelskie instytucje kultury m.in. Galerię Białą, Galerię Labirynt oraz przedsięwzięć organizacji pozarządowych m.in. Fundacji „HerStory” i „Innej Fundacji”, jak również tłumaczenie na PJM wydarzeń organizowanych podczas Festiwalu Kina Kobiet „Demakijaż” i projektu CreArt w ramach programu Kreatywna Europa.

Magdalena Gach-Leziak jest biegłą tłumaczką oraz trenerką na kursach Polskiego Języka Migowego, pedagożką, surdopedagożką, wykładowczynią. Od 20 lat z pasją podejmuje działania na rzecz integracji środowisk, które chcą tworzyć Lublin przyjazny dla wszystkich, a zwłaszcza dla niesłyszących, dla który język polski jest drugim językiem.

Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin za 2019 rok otrzymał Pan Paweł Passini za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, w szczególności za reżyserię spektakli "#chybanieja" i "Widma" oraz nagrodzonego podczas XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przedstawienia-performansu "Matki", prezentację sztuki "Burza" podczas 455. rocznicy Urodzin Szekspira, stworzenie artystycznego "Kolektywu Kukła Żywa" oraz licznych kompozycji muzycznych.

Paweł Passini – polski reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre. Zdobywca Nagrody im. Konrada Świnarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie Morrison/Śmiercisyn, jeden z prekursorów nurtu teatru interaktywnego w Polsce, dwukrotnie był nominowany do nagrody Paszporty "Polityki".

Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności za wybitne dokonania w dziedzinie chóralistyki, wieloletnią działalność artystyczną i kulturalną, pełne sukcesów kierowanie Chórem Akademickim UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz promocję polskiej kultury muzycznej w kraju i za granicą oraz uwrażliwianie młodych pokoleń na dobro i piękno muzyki otrzymała Pani Profesor Urszula Bobryk.

Urszula Bobryk – profesor zwyczajny sztuk muzycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS, czołowa postać lubelskiej chóralistyki, dyrektor artystyczny i organizacyjny wielu przedsięwzięć muzycznych, laureatka znaczących nagród, medali i odznaczeń: Medal Pro Ecclesia et Pontifice, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Angelus Animacji Życia Kulturalnego.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe