Laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2019 r*

  • 26.08.2020, 13:53
  • Paulina Zeliszewska
Laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2019 r*
Dziś Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk ogłosił laureatów nagród miasta Lublin w dziedzinie kultury. Są to osoby, których wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury sprawiły, że Lublin jest dziś miejscem wyjątkowym na kulturalnej mapie Europy i rozpoznawalnym w wielu zakątkach świata. Osoby, które stale przyczyniają się do tworzenia bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej naszego miasta.

Nagrodę Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2019 roku za osobiste zaangażowanie w rozwój oferty Teatru Starego w Lublinie otrzymują Państwo Anna i Maciej Manieccy, którzy od kilku lat wspierają finansowo i organizacyjnie działalność Teatru oraz promują Teatr w kręgach biznesowych, a ich postawa jest przykładem niezwykłej przychylności i życzliwości dla lubelskiego środowiska artystycznego.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 roku trafi do Pani Magdaleny Gach-Leziak za wybitną, pełną pasji i zaangażowania działalność na rzecz upowszechniania kultury wśród osób Głuchych oraz edukację włączającą, aktywną pracę na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności za tłumaczenie na Polski Język Migowy wydarzeń kulturalnych organizowanych przez lubelskie instytucje kultury m.in. Galerię Białą, Galerię Labirynt oraz przedsięwzięć organizacji pozarządowych m.in. Fundacji „HerStory” i „Innej Fundacji”, jak również tłumaczenie na PJM wydarzeń organizowanych podczas Festiwalu Kina Kobiet „Demakijaż” i projektu CreArt w ramach programu Kreatywna Europa.

Magdalena Gach-Leziak jest biegłą tłumaczką oraz trenerką na kursach Polskiego Języka Migowego, pedagożką, surdopedagożką, wykładowczynią. Od 20 lat z pasją podejmuje działania na rzecz integracji środowisk, które chcą tworzyć Lublin przyjazny dla wszystkich, a zwłaszcza dla niesłyszących, dla który język polski jest drugim językiem.

Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin za 2019 rok otrzymuje Pan Paweł Passini za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, w szczególności za reżyserię spektakli "#chybanieja" i "Widma" oraz nagrodzonego podczas XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" przedstawienia-performansu "Matki", prezentację sztuki "Burza" podczas 455. rocznicy Urodzin Szekspira, stworzenie artystycznego "Kolektywu Kukła Żywa" oraz licznych kompozycji muzycznych.

Paweł Passini - polski reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre. Zdobywca Nagrody im. Konrada Świnarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie Morrison/Śmiercisyn, jeden z prekursorów nurtu teatru interaktywnego w Polsce, dwukrotnie był nominowany do nagrody Paszporty "Polityki".

Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności za wybitne dokonania w dziedzinie chóralistyki, wieloletnią działalność artystyczną i kulturalną, pełne sukcesów kierowanie Chórem Akademickim UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz promocję polskiej kultury muzycznej w kraju i za granicą oraz uwrażliwianie młodych pokoleń na dobro i piękno muzyki otrzymuje Pani Profesor Urszula Bobryk.

Urszula Bobryk - profesor zwyczajny sztuk muzycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS, czołowa postać lubelskiej chóralistyki, dyrektor artystyczny i organizacyjny wielu przedsięwzięć muzycznych, laureatka znaczących nagród, medali i odznaczeń: Medal Pro Ecclesia et Pontifice, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Angelus Animacji Życia Kulturalnego.

Nagrody przyznawane są raz do roku na podstawie Uchwały Nr 745/XXX/2013 Rady Miasta Lublin z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Przypomnijmy, że laureaci nagród zostali wybrani spośród osób rekomendowanych przez, powołaną przez Prezydenta Miasta Lublin, Komisję do spraw nagród. Do Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2019 roku rekomendacje otrzymali:

W kategorii Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 r. rekomendowani są:

Do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2019 rok kandydowali:

Do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności nominowani są:

Komisja do spraw nagród pod przewodnictwem prof. Leszka Mądzika obradowała w składzie: Dariusz Boruch, dr Teresa Księska-Falger, prof. Iwona Hofman, Agnieszka Jarmuł, prof. Artur Popek, ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury i Nagroda Artystyczna Miasta Lublin wynoszą po 25.000 zł, a ich laureaci otrzymują dodatkowo pamiątkowy dyplom.

Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności wynosi 30.000 zł, a jej laureat otrzymuje także statuetkę autorstwa Pana profesora Adama Myjaka i pamiątkowy dyplom.

Laureat Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury otrzymuje statuetkę autorstwa Bartłomieja Sęczawy oraz pamiątkowy dyplom.

W tym roku do nagród w dziedzinie kultury zgłoszono 61 osób, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury: Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 r. - 31, Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2019 r. - 14, Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności – 12, Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2019 roku - 4.

Nagrody zostaną wręczone 3 września 2020r. podczas Sesji Rady Miasta Lublin.

Laureatom gratulujemy!

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe