Aldesa buduje S19 - Kładzenie warstw bitumicznych na obwodnicy Kraśnika.*

  • 13.08.2020, 14:44
  • Paulina Zeliszewska
Aldesa buduje S19 - Kładzenie warstw bitumicznych na obwodnicy Kraśnika.*
Rozpoczęły się prace związane z układaniem warstw bitumicznych na obwodnicy Kraśnika. Docelowo projekt obejmuje ułożenie 250 000 ton asfaltu. Planowana wydajność to 1500 ton dziennie.

Budowane są także obiekty mostowe na tym odcinku. Na ich realizację spożytkowano dotychczas: 9 tys. m3 betonu (docelowo: 19 tys. m3) i 1,5 tys. ton stali (docelowo: 2300 ton).

Dużym wyzwaniem inżynierskim jest budowa obiektu położonego w naturalnym wąwozie o nazwie projektowej WS-33, na kilometrze 39+275. Jego długość całkowita to 218 metrów, szerokość 27 metry, a wysokość od poziomu terenu to 17 m. Obiekt ten składa się z dwóch przyczółków i pięciu podpór pośrednich, do jego budowy wykorzystane zostanie 610 t stali i 5000 m3 betonu. Budowę obiektu rozpoczęto na początku kwietnia 2020, a na przełomie września i października planowane jest układanie prefabrykowanych belek sprężonych – w ilości 156 sztuk (belki T24 – długości 24m o wadze 23 tony każda oraz belki T27 długości 27m o wadze 30 ton każda).

Aktualnie na budowie pracuje średnio około 300 osób i 50 jednostek ciężkiego sprzętu.

Aldesa jest generalnym wykonawcą dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów, tj. obwodnicy Kraśnika oraz odcinka Lublin – Niedrzwica Duża. W 2017 roku firma wybudowała odcinek Sokołów Małopolski – Stobierna. Aldesa jest generalnym wykonawcą przebudowy ronda Rataje w Poznaniu oraz finalizuje przebudowę linii tramwajowej na gdańskie Stogi. Spółka jest także jedną z wiodących firm budowlanych w Polsce w obszarze energetyki wiatrowej - buduje cztery farmy wiatrowe w Wielowsi koło Gliwic, w Brzeźnie Lęborskim, Gniewie oraz Jasnej koło Malborka. Realizuje projekty infrastruktury drogowej, tramwajowej i kolejowej, systemów informacyjnych i bezpieczeństwa. Firma należy do hiszpańskiej Grupy Aldesa, która ma ponad 50-letnie doświadczenie w branży budowlanej, a w Polsce jest obecna od 2007.

 

*Artykuł partnera

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe