e-Nowości w obsłudze interesantów w Wydziale Geodezji*

  • 16.07.2020, 14:30
  • Paulina Zeliszewska
e-Nowości w obsłudze interesantów w Wydziale Geodezji*
Miasto wprowadziło ułatwienia dla mieszkańców przy załatwianiu spraw urzędowych w Wydziale Geodezji. Bez wychodzenia z domu można zamówić wypisy i wyrysy z rejestru gruntów, mapy zasadnicze czy ewidencyjne, jak również przeglądać dane geodezyjne bez opłat. Wystarczy skorzystać ze strony portalgeodety.lublin.eu.

Bezpośrednio dla mieszkańców dedykowane są dwie e-usługi. Za pośrednictwem portalu interesanta możliwe jest zamówienie wypisów, wyrysów oraz materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Z kolei portal mapowy umożliwia przeglądanie danych geodezyjnych bez opłat i konieczności ich zamawiania. Mieszkańcy mają dostęp do takich danych jak: geometria i identyfikatory działek ewidencyjnych, rodzajów budynków i użytków gruntowych, przebieg sieci uzbrojenia terenu, położenie obiektów naziemnych oraz punkty osnowy geodezyjnej.

Poza mieszkańcami, z zasobów strony portalgeodety.lublin.eu, mogą także korzystać geodeci, rzeczoznawcy oraz komornicy. Witryna internetowa pozwala wykonawcom geodezyjnym na pełną zdalną obsługę prac geodezyjnych. Od zgłoszenia pracy geodezyjnej, poprzez przekazanie do Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wyników prac geodezyjnych, aż do uzyskania informacji o wynikach weryfikacji operatu technicznego. Natomiast komornikom sądowym, urzędom skarbowym, sądom oraz prokuraturom portal pozwala na weryfikację podmiotów znajdujących się w ewidencji gruntów  i budynków. Z kolei rzeczoznawcy majątkowi mają wgląd w bazę rejestru cen i wartości nieruchomości.

Chcąc załatwić sprawę w portalu interesanta należy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego. Dla portali, w których załatwienie sprawy wiąże się z pobieraniem opłat, została uruchomiona usługa automatycznej płatności „PayByNet". Po jej wykonaniu, dokumenty przygotowane dla interesanta zostają odblokowane do pobrania, bez konieczności ingerencji pracownika Wydziału Geodezji.

Dodatkowo można korzystać z portalu branżysty. Przeznaczony jest on dla gestorów sieci uzbrojenia terenu m.in. w celu dokonywania uzgodnień czy zgłoszeń nieprawidłowości opisu parametrów. W sposób zdalny możliwe jest również przeprowadzanie narady koordynacyjnej usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.

W lipcu, prowadzone przez Wydział Geodezji, bazy państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zostały dostosowane do europejskiego ziemskiego układu wysokościowego oznaczonego jako EVRF2007. Oznacza to, że względna wysokość na obszarze Miasta Lublin została zwiększona o 12 cm.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe