Miasto zbada wzrok uczniom klas II*

  • 13.07.2020, 11:48
  • Paulina Zeliszewska
Miasto zbada wzrok uczniom klas II*
Miasto właśnie rozstrzygnęło konkurs na wybór realizatorów tegorocznego miejskiego Programu profilaktyki wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych. Dwa ośrodki medycyny szkolnej zbadają uczniom wzrok w 31 szkołach podstawowych na terenie Lublina. Badania przesiewowe odbędą się w szkołach od września do listopada.

Objęci programem uczniowie klas II zostaną przebadani w zakresie ostrości wzroku, widzenia barw i ustawienia gałek ocznych. Rodzice/opiekunowie otrzymają zaświadczenia dokumentujące udział w programie z informacją na temat wykrytej wady wzroku i proponowanego dalszego postępowania diagnostycznego czy leczniczego. Nauczyciele zostaną przeszkoleni w zakresie profilaktyki wad wzroku, ich wczesnego wykrywania i leczenia w kontekście osiągnięć szkolnych dzieci.

Program profilaktyczny realizowany jest w Lublinie od 2015 roku. Od początku przebadano łącznie ponad 7 tys. lubelskich uczniów. Co roku podczas przesiewowego badania wzroku u ponad 20% badanych uczniów w wieku 8-9 lat wykrywane są nieprawidłowości w zakresie widzenia, a dzieci kierowane są do dalszych badań. Wczesne zdiagnozowanie pozwala na wdrożenie leczenia w wieku, w którym efekty są najlepsze. Za realizację tego Programu Miasto wielokrotnie było nagradzane w konkursie „Zdrowy Samorząd”. Taką nagrodę Lublin otrzymał także w tym roku.

Na realizację badań przesiewowych w zakresie wad wzroku w 2020 roku przeznaczono kwotę 100 tys. zł.

Lista 31 szkół objętych Programem dostępna jest na stronie BIP Miasta Lublin.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe