Otwarcie wystawy „Przed sierpniem był lipiec”*

  • 04.07.2020, 14:00
  • Paulina Zeliszewska
Otwarcie wystawy „Przed sierpniem był lipiec”*
W 2020 roku obchodzimy 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. Miasto Lublin, we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, przygotowało okolicznościową wystawę „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia historię lipcowych dni 1980 roku. Otwarcie wystawy z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka odbędzie się 6 lipca (poniedziałek) o godz. 11.00 na Placu Litewskim.

– Lublin był wielokrotnie świadkiem i zarazem uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Latem 1980 roku przez Polskę przetoczyła się fala strajków pracowniczych. Ich pierwszą odsłoną były lipcowe wydarzenia w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W 40. rocznicę Lubelskiego Lipca, chcemy je przypomnieć. Przemiany ustrojowe i dzisiejszy kształt naszego kraju zawdzięczamy odwadze i determinacji bohaterów tamtych dni, zwykłym mieszkańcom naszej małej ojczyzny. Sukces Lubelskiego Lipca '80 otworzył drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków w walce o lepsze warunki życia, wolność i demokrację. Strajki 1980 roku i to, co wydarzyło się później, spowodowały zmianę oblicza nie tylko Polski, ale i całego świata. Zapraszam Państwa na wystawę „Przed sierpniem był lipiec” na Placu Litewskim, która przypomina wydarzenia sprzed 40 lat w Lublinie – mówi Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin.

Jubileuszowa wystawa „Przed sierpniem był lipiec” upamiętnia falę strajków oraz protestów pracowniczych, które w lipcu 1980 roku objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. W wyniku drastycznej podwyżki cen żywności, zaprotestowały załogi świdnickiego WSK, a następnie wielu dużych zakładów w Lublinie. W trwających od 8 do 25 lipca 1980 roku strajkach na Lubelszczyźnie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Zakończyły się one porozumieniem podpisanym przez „komitet postojowy”. Robotniczy protest, oprócz wymiaru ekonomicznego związanego z poprawą warunków życia, był wyrazem szerokiego niezadowolenia społecznego i buntu przeciwko autorytarnej władzy w walce o wolność i demokrację. W wyniku lubelskich wydarzeń, strajki objęły swoim zasięgiem cały kraj. W kolejnym miesiącu rozpoczął się tzw. Sierpień na Wybrzeżu, do którego zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z pozostałych miast. Konsekwencją tych wydarzeń było powstanie Solidarności i pierwsze wolne wybory, które doprowadziły do upadku reżimu komunistycznego.

Wystawę będzie można oglądać od 6 do 21 lipca. Bieżące informacje dotyczące obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca dostępne są na profilu Lublin700 / Nasza historia. Historia Lubelskiego Lipca szczegółowo opisana jest na dedykowanej stronie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe