Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer nr 3)*

  • 22.06.2020, 15:30
  • Paulina Zeliszewska
Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" - odpowiedzi do zagadek (spacer…
W ostatnią środę zaprosiliśmy Was do trzeciego spaceru w ramach cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Trzecia wycieczka zawierała siedem zagadek. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi do nich! Czy udało Wam się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie zadania?

Rozwiązanie zagadek z poprzedniego tygodnia.

Spacer nr 3 traktem mazowieckim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Zagadka 1: Czy bruk zachowany na dawnej ulicy Drobnej pamięta czasy lubelskiego Sejmu?

- Nie, bruk ten jest późniejszy (więcej na temat miejsca, w którym wyjaśniona jest kolejność i chronologia poszczególnych nawierzchni później, ale uwzględnić trzeba dodatkowo różnicę związaną z oddaleniem dawnej ulicy Drobnej od centrum miasta).

Zagadka 2: Na co natknęlibyśmy się przy rzece Czechówce podróżując traktem mazowieckim na Sejm unijny?

- W miejscu tym był staw, który nazywany jest zarówno stawem Czechowskim, jak i stawem Lubomelskich.

Zagadka 3. Jaką radykalną zmianę przeprowadzono już po okresie staropolskim w stosunku do rzeki Czechówki na dalszym jej biegu, tzn. za stawem Czechowskim?

- Rzeka Czechówka, na odcinku od ulicy Wodopojnej aż do alei Unii Lubelskiej włącznie, została schowana pod ziemię.

Zagadka 4. Jakie obiekty na placu Litewskim, których obecnie nie można zobaczyć, tradycja wiąże chronologicznie z wydarzeniami Unii Lubelskiej?

- Zgodnie z tradycją na obecnym placu Litewskim istniały niegdyś: dwór Firlejów (kojarzony przez niektórych z późniejszym pałacem Lubomirskich), jeden spośród obozów sejmowych (dotychczas niepotwierdzony na tym miejscu) oraz obelisk Unii Lubelskiej (poprzedzający późniejszy i zachowany do dziś pomnik Unii Lubelskiej).

Zagadka 5. Dlaczego trakt na obecnej ulicy Krakowskie Przedmieście miał kilka warstw?

- Działo się to na skutek naturalnego narastania gruntu oraz kolejnych zmian nawierzchni utwardzających (świadek archeologiczny zawiera ich opis).

Zagadka 6. Jakie wielkie wydarzenie rozegrało się na Przedmieściu Krakowskim w 1569 roku?

- 19 lipca 1569 r. książę Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi Augustowi z Prus Książęcych, stąd również inna nazwa: hołd pruski.

Zagadka 7. W jaki sposób można było dostać się do Zamku zanim na całym odcinku od Bramy Grodzkiej pojawiły się stara, a następnie nowa ulica Zamkowa?

- Pomiędzy Bramą Grodzką a niezachowaną bramą zamkową usytuowany był most.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe