Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 3)*

  • 17.06.2020, 14:00
  • Paulina Zeliszewska
Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 3)*
Miasto Lublin oraz Fundacja "Via Jagiellonica" zapraszają do udziału w cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, wraz z odpowiedziami publikowanymi w poniedziałki.

Spacer nr 3 traktem mazowieckim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Spacer ten dedykujemy przede wszystkim Mieszkańcom Miasta i Turystom, którzy w związku z miejscem zamieszkania albo sentymentem, jako punkt orientacyjny wybiorą Warszawę, miejsce rezydowania króla Zygmunta Augusta przed unijnym Sejmem, ewentualnie Królewiec, stolicę Prus Książęcych. Skoro poruszać się będziemy dawnym traktem mazowieckim najpierw przekroczymy rzekę Czechówkę. 

Przystanek 1. Pozostałości dawnej ulicy Drobnej.

Jako punkt orientacyjny dla przebiegu traktu mazowieckiego przyjęliśmy pozostałości dawnej ulicy Drobnej, usytuowane pomiędzy ulicą Paganiniego a ulicą Północną. Zagadka: Czy zachowany bruk pamięta czasy lubelskiego Sejmu? 

Przystanek 2. Rondo płk. Ryszarda J. Kuklińskiego.

Schodząc w kierunku alei Solidarności natrafimy na rondo. Zagadka: Na co natknęlibyśmy się w tym miejscu podróżując na Sejm traktem mazowieckim?

Przystanek 3. Ulica Spokojna.

Ulicami Lubomelską i Czechowską albo idąc wzdłuż alei Solidarności i przez most dojdziemy do ulicy Spokojnej. Zagadka: Jaką radykalną zmianę przeprowadzono już po okresie staropolskim w stosunku do rzeki Czechówki na dalszym jej biegu?

Przystanek 4. Plac Litewski.

Idąc kolejno ulicami Spokojną, Ewangelicką i Żołnierzy Niepodległej, pokonamy drogę na plac Litewski. Zagadka: Jakie obiekty na placu Litewskim, których obecnie nie można zobaczyć, tradycja wiąże chronologicznie z wydarzeniami Sejmu unijnego?

Przystanek 5. Ulica Krakowskie Przedmieście (nr 29).

Wchodząc na deptak zauważymy świadek archeologiczny dawnego traktu. Zagadka: Dlaczego trakt ten miał kilka warstw?

Przystanek 6. Plac Króla Władysława Łokietka (nr 1).

Ul. Krakowskie Przedmieście zaprowadzi nas na plac usytuowany przed Bramą Krakowską. Zagadka: Jakie wielkie wydarzenie rozegrało się tutaj w 1569 roku?

Przystanek 7. Wzgórze zamkowe (ul. Zamkowa 9).

Ulica Bramowa, Rynek, ulica Grodzka, Brama Grodzka, wyznaczają królewski trakt do Zamku. Zagadka: W jaki sposób można było dostać się do niego na dalszym odcinku, zanim na całym jego przebiegu pojawiła się stara, a następnie nowa ulica Zamkowa?

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe