Jak zrobić leczniczy zielnik? Oferta Warsztatów Kultury na najbliższe dni*

 • 16.06.2020, 14:00
 • Paulina Zeliszewska
Jak zrobić leczniczy zielnik? Oferta Warsztatów Kultury na najbliższe dni*
Czy wiśnia to tylko owoc? Jak zrobić leczniczy zielnik? W tym tygodniu Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na szereg wydarzeń, zarówno tych internetowych, jak i tych w plenerze. Przed nami warsztaty zielarskie, lektura książki „Nogami do przodu”, Lekcje Sztuki, seans filmowy i propozycje dla najmłodszych.

Czy wiśnia to tylko owoc? Jak zrobić leczniczy zielnik? W tym tygodniu Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na szereg wydarzeń, zarówno tych internetowych, jak i tych w plenerze. Przed nami warsztaty zielarskie, lektura książki „Nogami do przodu”, Lekcje Sztuki, seans filmowy i propozycje dla najmłodszych.

Harmonogram na najbliższe dni:

 • 16 czerwca, godz. 17.00 | Ziołowe herbarium – minikurs online w trzech spotkaniach
 • 17 czerwca, godz. 11.00 i 19.00 | Magiczna Latarnia online – komiks i wideo dla dzieci
 • 17 czerwca, godz. 20.30 | Miasto movie latem – „Wieża. Jasny dzień”
 • 18 czerwca, godz. 16.00 | Domowy Warsztat Medialabowy: Wirtualne rzeźbiarstwo | Warsztaty modelowania 3D w programie Sculptris
 • 18 czerwca, godz. 18.00 | Czytanie Wschodniego Expressu – „Nogami do przodu” Andrija Bondara
 • 19 czerwca godz. 11.00 | Lekcje sztuki: Domowe witraże
 • 19 czerwca, godz. 14.00 | Pieśni z ziół
 • czerwiec 2020 r. | Kolekcja szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 | wystawa plenerowa

WYDARZENIA ONLINE

Ziołowe herbarium – minikurs online w trzech spotkaniach. Herbarium, czyli inaczej zielnik, to tradycyjny i nadal aktualny sposób przechowywania roślin. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki wykonają zielnik roślin leczniczych. Krok po kroku nauczą się jak zioła zbierać, rozpoznawać, suszyć i opisywać. Podczas warsztatów zostanie ogłoszony mini konkurs. 

Kiedy: 16 czerwca, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego

Magiczna Latarnia online – komiks i wideo dla dzieci - czekając na wznowienie seansów przed ekranem kinowym, Magiczna Latarnia zaprasza na cotygodniowe zabawne i edukacyjne spotkania dla najmłodszych kinomanów! Każde spotkanie rozpocznie się od krótkiego komiksu (godz. 11:00), a wieczorem organizatorzy zaproszą na film (godz. 19:00)

Kiedy: 17 czerwca, godz. 11.00 (komiks), godz. 19.00 (film)
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury
Dla kogo: dla dzieci i młodzieży
 

Domowy Warsztat Medialabowy: Wirtualne rzeźbiarstwo 

Wszystko zaczyna się od wirtualnej glinianej kuli. Z pomocą odpowiednich narzędzi (darmowy program Sculptris) będzie można ją zamienić w człowieka, smoka czy tygrysa. Warsztat ma nauczyć uczestników umiejętności modelowania, druku i poruszania się w środowisku 3D, wykorzystania komputera i jego możliwości do tworzenia przestrzennych projektów, obsługi tabletu graficznego. Ma za zadanie rozwijać umiejętności myślenia inżynieryjnego, przestrzennego i artystycznego.

Warsztaty, przeznaczone dla osób dorosłych, zrealizowane będą w formie elektronicznej - zdalnej, z wykorzystaniem darmowego oprogramowania Zoom; aby wziąć w nich udział należy posiadać komputer PC, MAC lub laptop z zainstalowanym darmowym oprogramowaniem Sculptris oraz aplikacją Zoom. Obowiązują zapisy; formularz znajduje się na stronie internetowej: warsztatykultury.pl

Zajęcia odbywają się w ramach projektu “FABLABs - new technologies in adult education”. Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Spotkanie poprowadzą trenerzy ze Stowarzyszenia Robisz.to (@Stow.Robisz.to).

Kiedy: 18 czerwca 2020, godz. 16.00-19.00
Gdzie: warsztat realizowany jest w formie elektronicznej – zdalnej
Poziom: podstawowy/średniozaawansowany
Koszt: warsztaty są bezpłatne
 

Czytanie Wschodniego Expressu – „Nogami do przodu” Andrija Bondara - Jarosław Zoń przczyta fragmenty „Nogami do przodu” Andrija Bondara. Andrij Wołodymyrowycz Bondar (ur. 1974 w Kamieńcu Podolskim) − ukraiński prozaik, poeta, publicysta, także bloger, tłumacz i filolog; stypendysta m.in. programu Gaude Polonia (2003, 2016). Autor czterech tomików poezji (tłumaczonych na kilkanaście języków) oraz licznych prac literaturoznawczych, przełożył na język ukraiński m.in. „Ferdydurke” i „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza, „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski i opowiadania Sławomira Mrożka. „Nogami do przodu” to obszerny wybór krótkich felietonów jednego z najciekawszych ukraińskich intelektualistów młodego pokolenia, drukowanych na przestrzeni kilku lat w ukraińskiej prasie, w których autor miesza groteskę z realizmem. Nagranie zostanie opublikowane na stronach internetowych Warsztatów Kultury oraz Wschodniego Expressu.

Kiedy: 18 czerwca, godz. 18.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury oraz Facebook Wschodniego Expressu
Dla kogo: dla fanów literatury


Lekcje sztuki: Domowe witraże
Podczas warsztatu wideo organizatorzy pokażą jak zrobić domowe witraże wykorzystując papier, bibułę lub kolorowe folie. Uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się technice witrażu i jego przykładom z historii sztuki a następnie opracują wzory, na których pojawią się rośliny, zwierzaki i inne ulubione motywy. W filmie wystąpią / Lekcję poprowadzą: Paula Krać, Róża i Kosma.

Co się przyda?:

 • blok techniczny A4 lub A3 (najlepiej czarny, jeśli nie macie to czarna farbka plakatowa lub czarny marker),
 • kartka, ołówek, czarny flamaster / do wykonania projektu,
 • nożyczki, nożyk introligatorski
 • bibuła, folie kolorowe
 • klej biurowy, introligatorski, klajster
 • taśma przezroczysta, guma monterska / do zamontowania na oknie

Kiedy: 19 czerwca, godz. 11.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury
Dla kogo: dla każdego
 

Pieśni z ziół - tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła. Nawiązując do tego przebogatego wątku, organizatorzy spotkania chcą pokazać, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury! Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach.

To właśnie na tym ostatnim temacie skupimy się tym razem. Poprosiliśmy Anię Brodę wykorzystującą w swojej twórczości muzykę tradycyjną, by przedstawiła Wam swoje interpretacje dawnych pieśni, w których mowa o roślinach. W pierwszej odsłonie naszych muzycznych spotkań Ania Broda opowie Wam o wiśni. Kojarzycie ją tylko z pysznymi owocami? Od dziś będziecie wiedzieć, że jej symbolika i zastosowanie są bardzo szerokie. Przemijające piękno, dojrzałość, miłość, niespełnienie. A pod konarami wiśniowego drzewa dziewczyna, która tęskni za ukochanym. Zapraszamy do słuchania!

Kiedy: 19 czerwca, godz. 14.00
Gdzie: Facebook Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego
 

WYDARZENIA OFFLINE

Miasto movie latem – „Wieża. Jasny dzień”
reż. Jagoda Szelc, czas 106‘, 2017 r. Reżyserka Jagoda Szelc w swoim debiutanckim filmie w interesujący sposób łączy gatunki dramatu, kina psychologicznego, thrillera, a chwilami wręcz horroru. Bohaterkami filmu czyni dwie kobiety. Pierwsza z nich to Mula, której córka Nina szykuje się właśnie do pierwszej komunii. Biologiczną matką dziewczynki jest jednak Kaja, młodsza siostra Muli, która opuściła rodzinny dom dawno temu. Tuż przed nadchodzącą uroczystością Kaja niespodziewanie wraca i wkracza w życie siostry oraz „jej/swojego” dziecka. Konfrontacja kobiet wydaje się być nieunikniona. „Wieża. Jasny dzień” to oryginalne zarówno w formie, jak i treści współczesne polskie kino, z pewnością warte zobaczenia.

Uwaga! Seans objęty rezerwacją miejsc: link na stronie internetowej Warsztatów Kultury

Kiedy: 17 czerwca, godz. 20.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, patio Grodzka 7
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona – wymagana rejestracja
 

Kolekcja szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 | wystawa
Kolekcję 2700 tajemniczych, szklanych negatywów odkryto w 2010 roku w kamienicy Rynek 4 podczas badań architektonicznych. Fotografie, wykonane między 1914 a 1939 rokiem, niczym wehikuł czasu przenoszą nas w przeszłość i pokazują życie ówczesnych mieszkańców Lublina i okolicznych miejscowości. Do końca czerwca wybrane zdjęcia można oglądać na wystawie plenerowej w Zaułku Hartwigów.

Kiedy: czerwiec 2020
Gdzie: Zaułek Hartwigów, galeria plenerowa na schodach
Wstęp wolny

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe