31. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu*

  • 03.06.2020, 17:31
  • Paulina Zeliszewska
31. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu*
4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, po raz pierwszy po II wojnie światowej częściowo wolne do Sejmu - 35 % mandatów poselskich i w całości wolne do Senatu - 100 % mandatów senatorskich. Wybory przyniosły całkowite zwycięstwo kandydatom Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, po raz pierwszy po II wojnie światowej częściowo wolne do Sejmu - 35 % mandatów poselskich i w całości wolne do Senatu - 100 % mandatów senatorskich. Wybory przyniosły całkowite zwycięstwo kandydatom Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

Przesądziło to o przyśpieszeniu demokratycznych przemian ustrojowych w naszej Ojczyźnie, doprowadziło do stopniowego odzyskiwania suwerenności przez Naród i Państwo Polskie, zainicjowało wolnościowe ruchy w całej Europie Środkowo-Wschodniej, zapoczątkowało proces upadku komunistycznego systemu rządów w tej części Europy.

31. rocznicę tych wyborów przedstawiciele Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego, i innych Instytucji, 4 czerwca (czwartek) o godz. 9.00, złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Lubelszczyzny, przy ul. Krakowskie Przedmieście 62 (budynek Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury).

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe