Charakterystyka etapów automatyzowania produkcji w przedsiębiorstwie*

  • 01.06.2020, 18:39 (aktualizacja 01.06.2020, 18:46)
  • Łukasz Samol
Charakterystyka etapów automatyzowania produkcji w przedsiębiorstwie*
W ostatnich latach branża produkcyjna poczyniła ogromne postępy w kwestii rozwoju, a maszyny i roboty wykorzystywane są przez coraz więcej branż. Powodem ich wdrożenia jest oczywiście chęć zautomatyzowania produkcji, czyli ograniczenie roli człowieka w przypadku czynności typowo wytwórczych, przyśpieszenie czasu potrzebnego na produkcję, jej optymalizację i jakość efektu końcowego. Nie zapomnijmy również o tym, że dzięki temu rozwiązaniu człowiek jest mniej narażony na ryzyko utraty zdrowia.

Dziś wyróżnia się kilka etapów prowadzących do automatyzacji  procesów produkcyjnych we współczesnym przemyśle. Dlatego w niniejszym artykule weźmiemy je pod lupę.

Etap pierwszy

Mimo że mowa tu o początku skomplikowanego procesu, jest on w rzeczywistości dość skromny. Jest to spowodowane tym, że na tym etapie niewykorzystywane są jeszcze maszyny, a aspektami wytwórczymi i magazynowymi wciąż zajmują się ludzie. Innymi słowy, produkcja opiera się na manualnych działaniach. Etap ten jest charakterystyczny dla przedsiębiorstw małej produkcji gastronomicznej.

Etap drugi

Na drugim poziomie automatyzacji procesu produkcyjnego możemy już zobaczyć faktyczny udział robotów na hali. Jednakże są to modele dość proste i wciąż wymagające ingerencji człowieka do faktycznej pracy. Pracownik bowiem musi samodzielnie je uruchamiać, wyłączać, dostarczać materiały przeznaczone do wyrobu produktu. Można zatem powiedzieć, że na tym etapie maszyna stanowi jedynie uzupełnienie ludzkiej pracy.

Etap trzeci

Ten etap jest niczym innym jak drugim z uwzględnieniem większego stopni automatyzacji produkcyjnej. Tu możemy zaobserwować większą autonomię maszyn produkcyjnych. Są bowiem w stanie pracować samodzielnie wedle ustalonych cykli. Czynnik ludzki nadal będzie tu niezbędny, jednakże jest ograniczony do załadunku i rozładunku maszyn z surowców i wytworzonych produktów.

Etap czwarty i piąty

Etap czwarty jest zwiastunem ostatecznej robotyzacji, gdzie człowiek dostarcza jedynie materiały dla maszyny, a piąty wieńczy cały proces automatyzacji, czyniąc go nadzorcą pracy wykonywanej przez roboty. Jeśli całość będzie kontrolowana w odpowiedzialny i właściwy sposób, można będzie powiedzieć, że hala produkcyjna w pełni wykorzysta swój potencjał.

Podsumowanie

Automatyzacja produkcji w przedsiębiorstwie przynosi firmie zarówno wymierne wyniki finansowe, jak i wysoką jakość wyrobów. Dlatego trzeba podejść do tego procesu odpowiedzialnie, najlepiej z uwzględnieniem specjalistów z zakresu robotyzacji.

Partner artykułu: Fanuc

 

*artykuł partnera

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe