Kalendarium wydarzeń na najbliższy tydzień*

  • 29.05.2020, 14:44
  • Paulina Zeliszewska
Kalendarium wydarzeń na najbliższy tydzień*
Kalendarium wydarzeń: 29 maja - 4 czerwca

Kalendarium wydarzeń: 29 maja -  4 czerwca

Piatek 29 maja, godz. 20:00- 22:00
Ferdydurke – transmisja online!

Organizatorzy: Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Provisorium i Kompania Teatr przedstawiają – Ferdydurke
„Upupienie”, „gęba”, „łydka” – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury w Lublinie przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – „Ferdydurke”. Współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a „Ferdydurke” uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90.XX w. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Spektakl został obsypany nagrodami,m.in. Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” i wieloma innymi.
„Lubelska Ferdydurke jest niewiarygodnie śmieszna – pisał Łukasz Drewniak po premierze w 1998 roku– śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery (...)”.

Piątek, 29 - 30 maja, godz. 18:00
Monika Sosnowska, Fasada - otwieramy galerię!

Organizatorzy: Galeria Labirynt, Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie

30 maja Galeria Labirynt ponownie otwiera się na zwiedzających, tym samym umożliwiając oglądanie rzeźby "Fasada".
29 maja o godz. 18.00 odbędzie się performans Mikołaja Karczewskiego, Beaty Mysiak i Anny Żak z Lubelskiego Teatru Tańca, który będzie transmitowany na żywo. Performerzy wykorzystując swoje ciała podejmą dialog z "Fasadą". Każdy z nich obierze własną ścieżkę działań decydując się na zastosowanie różnych rozwiązań choreograficznych.
Ten wirtualny wernisaż będzie tłumaczony na PJM przez Ewelinę Lachowską.
Praca Moniki Sosnowskiej jest repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60. którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie przemocy wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, nie destruowania. W wyniku tych konsekwentnych, niszczycielskich działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8x10 m z prostymi, rytmicznymi podziałami, przeistoczył się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji. Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu. Kurtynowa fasada nie miała funkcji konstrukcyjnej stanowiła jedynie funkcję osłonową i reprezentacyjną budynków. Została, więc „ukarana” za swą fasadowość, za udawanie solidnej budzącej zaufanie konstrukcji. Patrząc na „Fasadę” z obecnej perspektywy widzimy w niej metaforę kryzysu, którego kulminację i ostateczny kres przyspieszyła pandemia. Rzeźba Moniki Sosnowskiej stała się antypomnikiem nowoczesności, której nie da się już dłużej sztucznie podtrzymywać przy życiu.
Jest to pierwsza wystawa artystki w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. Wystawiana była dotychczas na wystawach: Regional Modernities w ACCA, Melbourne (2013), Architectonisation w The Serralves Museum of Contemporary Art, Porto (2015), podczas Sharjah Biennale 13, Dubaj (2017).

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00–19.00
Wstęp: 9 zł (bilet normalny), 4 zł (bilet ulgowy) . W weekend otwarcia wstęp wolny
Ze względu na bezpieczeństwo publiczności do galerii może wejść jednocześnie do 10 osób. W związku z tym bilety są sprzedawane na konkretną godzinę

Piątek, 29 maja, godz. 20:30- 22:15
Kino pod gwiazdami - Lubelska premiera: „Biały, biały dzień”, reż. Hlynur Pálmason

Organizator:  Centrum Kultury w Lublinie

Centrum Kultury zaprasza wszystkich do samego serca Ogrodu Saskiego.
W ostatni majowy weekend wyświetlone zostaną polskie premiery – głośne filmy, które nieoglądane na dużym ekranie tracą na swojej sile przekazu.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Szczegóły wydarzenia

Sobota 30 maja, godz. 20:30- 22:15
Kino pod gwiazdami - „Oficer i szpieg”, reż. Roman Polański

Organizator:  Centrum Kultury w Lublinie

Wracamy do tradycji kina plenerowego w Muszli Koncertowej, gdzie ponad dekadę temu mogliśmy oglądać starannie wyselekcjonowane filmy z różnych zakątków świata. Z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa zaprezentujemy cykl zatytułowany „Kino pod gwiazdami”. Tak oto przeszłość spotyka się z teraźniejszością, dając nowe życie chwilowo uśpionej kulturze filmowej.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Informacje o szczegółach.

Piątek, 29 maja, godz.: 9:00, 17:00
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na zajęcia on-line:

Piątek, 29 maja, godz. 19:00-20:30
Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów– koncert on-line w Radio Lublin

Muzyczna podróż Krzysztofa Cugowskiego trwa już pół wieku. Ale Krzysztof Cugowski nie tylko świętuje 50 - lecie pracy artystycznej, obchodzi również 70. urodziny. Charyzmatyczny frontman postanowił ten podwójny jubileusz uczcić wyjątkową trasą koncertową pod tytułem „Złoty Jubileusz 50/70". Podczas koncertów wokalista zabiera publiczność w pasjonującą podróż przez pięć dekad, pełną wielkich i niezapomnianych hitów, którymi dotąd zachwycają się rzesze słuchaczy. W podwójnie jubileuszową trasę koncertową z Krzysztofem Cugowskim ruszył Zespół Mistrzów złożony z wybitnych muzyków. Na gitarze gra Jacek Królik, na perkusji Cezary Konrad, na basie Robert Kubiszyn, na instrumentach klawiszowych Tomasz Kałwak. Zespół od ponad dwóch lat towarzyszy wokaliście i ma na swoim koncie ponad setkę koncertów przed polską i zagraniczną publicznością. Udana współpraca muzyków zaowocowała dwupłytowym albumem 50/70 Moje Najważniejsze" podsumowującym złoty jubileusz wokalisty i niosącym zapowiedź nowego, muzycznego otwarcia. Pierwsza płyta zawiera 14 utworów w nowych aranżacjach – tych, które Krzysztof Cugowski ukochał szczególnie, które najmocniej zapadły mu w serce. To piękne piosenki zaśpiewane ponownie po latach nabrały nowych znaczeń i barw. Druga płyta to zapis koncertu Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów, który odbył się w 2018 roku w Radiu Lublin. 

Koncert odbędzie się wyłącznie w formie online. Transmisja na antenie Radia Lublin, streaming na na profilu Facebook Radia Lublin, kanale YouTube oraz radiowej stronie internetowej
 

Piątek, 22 maja-24 maja, godz. 9:30- 22:00
Grzeczna | Teatroteka Andersena

Organizatorzy: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie i Lublin - Miasto Kultury

Bezpłatna emisja archiwalnej rejestracji wideo spektaklu "Grzeczna" na podstawie Gro Dahle, w reżyserii Aleksandry Konarskiej.
Spektakl dla dzieci od 5 lat.
Rejestracja wideo będzie dostępna od piątku, 22 maja od g. 9:30 do niedzieli, 24 maja do g. 22:00 na naszym profilu Facebook oraz na stronie teatru

Piatek, 29 maja , godz. 16:00- 17:00
Bawimisie - sztuczki sensoryczne

Organizatorzy:Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie

Sensoplastyka to holistyczna metoda wspierająca rozwój dziecka. Dzięki wielozmysłowej stymulacji wpływa na: budowanie integracji sensorycznej, czyli prawidłowej organizacji wrażeń sensorycznych , dostarczanych przez receptory harmonijny rozwój zmysłów: dotyku, słuchu, wzroku, smaku i węchu rozwój wyobraźni i myślenia kreatywnego budowanie świadomości ciała i przestrzeni u dziecka rozwój małej motoryki.

Piątek, 29 maja, godz.12:00
Pichcimisie - sztuczki kulinarne - edycja domowa

Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie

Gotowanie jest dziecinnie proste! Nie wierzysz? Przekonasz się z naszymi sztuczkami kulinarnymi. Gotowe przepisy, krok po kroku a najważniejszym ‘składnikiem’ są zawsze sprytne rączki, które wszystko robią same, nalewają, przelewają, przesypują, mieszają, ugniatają, doprawiają i najnają…
Rodzicu! Pomóż dziecku gotować samodzielnie!
Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook.

Sobota, 30 maja, godz.16:00
Przydasie - sztuczki praktyczne - edycja domowa

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie, Sztuczka

Ile to rzeczy zostawiamy, bo może kiedyś się przydadzą, a ile rzeczy przydałoby się zrobić, ale… Cały cykl sztuczek praktycznych będzie właśnie o tym. Małe przydasiowe eksperymenty domowe, dzięki którym powstaną przedmioty codziennego użytku, czyli głównie zabawki. 
Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook. 

Sobota, 30 maja, godz. 10.00
Budując Niepodległą! Lubelska Akademia Niepodległej

Muzeum Lubelskie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Lubelskiej Akademii Niepodległej. Jest to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko działań militarnych, ale również poczynań artystów na polu literatury, kultury i sztuki, którzy przemycając w swoich dziełach rodzime tradycji i wartości, podtrzymywali świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020. Link do spotkania za pośrednictwem platformy Zoom pobierz link.
Prosimy o połączenie się na spotkanie około godziny 9.45, aby móc punktualnie rozpocząć wykłady. Do spotkania można również dołączyć w trakcie trwania wykładów.
Szczegółowy program na stronie muzeum pobierz program.
 

Sobota, 30 maja, godz.: 12:00-22:00
Tu mieszkam właśnie ja | Dzień Teatru Publicznego #czekamy

Organizatorzy: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie  i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 #CZEKAMY Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie wyemituje premierowe - publiczne wykonanie piosenki finałowej do spektaklu "Pippi Långstrump" Astrid Lindgren, pt. "Tu mieszkam właśnie ja".

Niedziela, 31 maja, godz. 12:00
Dzień Dziecka on line w Teatrze Andersena

Teatralne podróże LIVE! | WYSPA POPLĄTANYCH JĘZYKÓW |
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie i Lublin - Miasto Kultury

Z okazji Dnia Dziecka, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie przygotował małą niespodziankę dla najważniejszych odbiorców.
Spotkanie na żywo z kogutem - Bajtkiem, którego już znacie i aktorami teatru, prywatnie małżeństwem.
Będzie… smakowicie! Koniecznie przygotować należy cytrynę, coś słodkiego, coś słonego, a dla odważnych coś ostrego! Będą łamigłówki językowe i zagadki!

Niedziela, 31 maja, godz. 12:00
Teatralne podróże LIVE! - WYSPA BAŚNI | Buba Piotrowicz, Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica

Organizator: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie  

Teatralne podróże LIVE! to nowy cykl działań Teatru Andersena w sieci, tym razem na żywo!
W każdą niedzielę o g. 12:00, zaczynając od 17 maja, na profilu Facebook pojawią się aktorzy teatru razem z wyjątkowym gościem - maskotką teatru - żółtym kogutem z czarnym dziobem, który nie ma jeszcze imienia, ale może Wy jakieś mu wymyślicie?
To lalka zaprojektowana i wykonana przez Cezary Sielicki w naszej pracowni plastycznej, animowana przez Bogusław Zbigniew Byrski, zaprasza do wspólnej rozmowy aktorów. Koncepcję merytoryczną opracowała: Gosia Adamczyk - pedagożka teatralna, która na co dzień kieruje Działem Edukacji Teatralnej.
Każde spotkanie na żywo to inna podróż w czasie i przestrzeni i inna wyspa teatralna……

Poniedziałek, 1 czerwca, godz.12:00
Przyrodasie - świat ptasich odgłosów

Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie
Zapraszamy ludzi od małego do starego. I tych, których przyroda pasjonuje i tych którzy nie do końca mają z nią kontakt.

Poniedziałek, 1-30 czerwca, godz. 00:00-23:59
Kolekcja szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 | wystawa

Organizatorzy: Warsztaty Kultury i Lublin - Miasto Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają na wystawę kolekcji 2700 tajemniczych, szklanych negatywów odkrytych w 2010 roku w kamienicy Rynek 4 podczas badań architektonicznych. Fotografie, wykonane między 1914 a 1939 rokiem, niczym wehikuł czasu przenoszą nas w przeszłość i pokazują życie ówczesnych mieszkańców Lublina i okolicznych miejscowości. Do końca czerwca wybrane zdjęcia możesz oglądać na wystawie plenerowej w Zaułku Hartwigów.

Poniedziałek , 1 czerwca, godz. 19:00
Dobranocka z ilustracją | Baśnie Braci Grimm

Organizatorzy: Warsztaty Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają na dobranocki zilustrowane oryginalnymi grafikami z XIX i pierwszej połowy XX wieku!
W każdy poniedziałek czerwca o godzinie 19:00

  • 1 czerwca – Śnieżka
  • 8 czerwca – Czerwony kapturek
  • 15 czerwca – Kopciuszek
  • 22 czerwca – Jaś i Małgosia
  • 29 czerwca – Kot w butach

Poniedziałek, 1-2 czerwca, godz. 18:00
Anioł | Domowe czytanie Andersena”

Organizatorzy: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie i Lublin - Miasto Kultury
W Dzień Dziecka,  teatr Andersena  na  wysłuchanie baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Anioł" w interpretacji Bogusława Byrskiego
Więcej o Bogusławie: https://teatrandersena.pl/zespol/boguslaw-byrski/

Wtorek, 2 czerwca, godz.: 12:00, 15:00, 17:00
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na zajęcia on-line:

Wtorek, 2 czerwca, godz. 12:00- 13:00
Nucimisie - sztuczki muzyczne - edycja domowa

Organizatorzy:SztuczkaCentrum Kultury w Lublinie

Muzykowanie od wczesnego dzieciństwa wpływa pozytywnie na szereg kompetencji, jak: umiejętność skupienia, liczenia, pamięć, koordynacja ruchowa, współpraca w grupie czy komunikacja niewerbalna. Podczas zajęć doskonalimy poczucie rytmu, ucząc poprawnej techniki gry na instrumentach perkusyjnych. Zaczynając od bardzo prostych ćwiczeń stopniowo będziemy podnosić poprzeczkę i uczyć coraz bardziej rozbudowanych rytmów. Przy okazji edycji domowej dzieci zapoznają się z repertuarem Zespołu Deficytu Natury a po zakończonym cyklu zajęć zostaną zaproszone do współudziału w koncercie Zespołu.

Wtorek, 2 czerwca, godz. 18:00
Benshi online – Zabawa w chowanego

Organizatorzy: BenshiCentrum Kultury w LublinieKinoteatr Projekt

Cykl Dokumentów i  film:Zabawa w chowanego, reż. Tomasz Sekielski, Polska 2020
Kontynuacja głośnego dokumentu z 2019 roku pt. "Tylko nie mów nikomu". Tym razem twórcy filmu, skupiają się na dwóch braciach, za młodu wykorzystanych seksualnie przez księdza Arkadiusza H., a także na Edwardzie K - biskupie, który przez cały czas krył kapelana. Skargi na duchownego wpływały z wielu miejscowości, ponadto kapłan przyznał się do winy przed rodzicami jednej z ofiar.
Zachęcamy do oglądania we wtorek od 18.00, tak, żebyśmy mogli wziąć udział w dyskusji z równie świeżymi wrażeniami. Wspólne oglądanie, choćby wirtualne, jest zgodne z duchem Benshi, która polega na wspólnotowym odbiorze dzieła filmowego. Link do filmu.

Wtorek, 2 czerwca , godz.09:30
Spotkania z lalką teatralną

Organizatorzy:Teatr im. H. Ch. Andersena w LublinieLublin - Miasto Kultury

Co tydzień, we wtorek o g. 9:30 będziemy umieszczać posty, na naszym profilu Facebook, z opisem i pełną prezentacją jednego typu lalki teatralnej, którą możecie spotkać w naszym teatrze.
Gosia Adamczyk - nasza pedagog teatralna - przygotowała dla Was ten cykl i opisała wszystkie typy lalek teatralnych.
Każda prezentacja będzie dostępna bez ograniczeń na stronie teatru.

Środa, 3 czerwca, godz.: 11:00 i 19:00
Magiczna Latarnia online! Krótkometrażówki dla młodych kinomanów

Organizatorzy: Warsztaty Kultury i Lublin - Miasto Kultury

Czekając na wznowienie seansów przed ekranem kinowym, Magiczna Latarnia zaprasza na cotygodniowe zabawne i edukacyjne spotkania dla najmłodszych kinomanów!

Podobnie jak wtedy, gdy spotykamy się osobiście w sali widowiskowej Warsztatów Kultury, także teraz każde spotkanie zaczniemy od krótkiego komiksu, a wieczorem będziemy oglądać filmy.

Środa, 3 czerwca, godz.: 15:00, 17:00
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na zajęcia on-line:

Czwartek, 4 czerwca, godz. 9:30
Teatralne podróże | Teatroteka Andersena

Organizatorzy:Teatr im. H. Ch. Andersena w LublinieLublin - Miasto Kultury
Teatralne podróżne to cykl edukacyjny stworzony z myślą o naszych widzach, którzy pozostają w domach i nie mogą doczekać się spotkania z teatrem na żywo, wyjścia z domu, spacerów i podróży w nieznane.
Chcemy stworzyć Wam możliwość podróżowania z domu po zakamarkach teatru i odkrywania go od kulis. Cykl przygotowała Gosia Kruszyńska, która towarzyszy wam w każdej podróży, a filmy realizuje Tomasz Tyl

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe