SEZON ROWEROWY W PEŁNI – PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE*

  • 23.05.2020, 15:00
  • Paulina Zeliszewska
SEZON ROWEROWY W PEŁNI – PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE*
Na drogach powiatu puławskiego z każdym dniem pojawia się coraz więcej rowerzystów. Policjanci zwracają uwagę, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz właściwie zabezpieczać swoje jednoślady, pamiętając by nie zostawiać ich bez nadzoru.

Na drogach powiatu puławskiego z każdym dniem pojawia się coraz więcej rowerzystów. Policjanci zwracają uwagę, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz właściwie zabezpieczać swoje jednoślady, pamiętając by nie zostawiać ich bez nadzoru.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy w dużej mierze od nich samych. Najważniejsze jest respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji i odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.

Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych. Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący jednośladem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi). Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Warto wspomnieć jeszcze o kwestii widoczności. Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pamiętając o obowiązkowym wyposażeniu roweru oraz o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu rowerów.

 

*Źródło: Policja Lubelska

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe