Miasto dofinansuje 21 projektów artystycznych*

  • 22.05.2020, 08:30
  • Paulina Zeliszewska
Miasto dofinansuje 21 projektów artystycznych*
Nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne powstaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta. 21 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury otrzyma w 2020 roku Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na łączną kwotę prawie 192 tys. zł.

Nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne powstaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta. 21 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury otrzyma w 2020 roku Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na łączną kwotę prawie 192 tys. zł.

Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie wybrzmiewa temat epidemii. Zbigniew Włodzimierz Fronczek planuje przygotować do druku tom szkiców historyczno-literackich „Lubelskie Apokalipsy” poświęcony epidemiom i temu, jak przez wieki zmieniały one świat, ludzi i Lublin. Wojciech Pestka poruszy tematykę w formie powieści-pamiętnika z kwarantanny. Bohaterem jego „Dziennika czasu odosobnienia” ma być pisarz mieszkający w Lublinie, który w izolacji zaczyna pisać i porządkować swe otoczenie, znajdując przy okazji maszynopis człowieka biorącego udział w delegacji do Katynia w 1943 r.  Z kolei Jakub Szwed planuje realizację interaktywnych, multidyscyplinarnych spotkań w formie livestreamu z lubelskimi twórcami i ich dziełami.
Wśród docenionych projektów znalazła się wystawa fotografii i album przedstawiający drogi wjazdowe do Lublina, przygotowane przez Grzegorza Pawlaka, które mają przypomnieć i uwypuklić ulotne uczucia towarzyszące podróży do naszego miasta. Inspiracją do tego projektu była praca Eustachego Kossakowskiego „6 metrów nad Paryżem” z lat 1970-1971. 

Projektem z pogranicza sztuki i wzornictwa będzie stworzenie przez Tomasza Smutka kolekcji wzorów (patternów) inspirowanych detalami Lublina, który zakłada wykorzystanie charakterystycznych miejskich elementów i przerobienie ich na wzory, które w przyszłości będzie można wykorzystać także w życiu codziennym.

Wśród pomysłów, które spotkały się z uznaniem Komisji ds. Stypendiów znalazł się także projekt Piotra Krzyżanowskiego „Polski Champollion”, czyli fabularyzowany dokument historyczny o życiu światowej sławy biblisty, absolwenta KUL, Józefa Tadeusza Milika, a także nawiązujący do jednego z tegorocznych lubelskich jubileuszy, scenariusz sztuki teatralnej Marcina Wąsowskiego „Był Lipiec przed Sierpniem”, traktujący o fenomenie strajków i protestów robotników lubelskich fabryk w lipcu 1980 r. 

Rekomendacji udzieliła Komisja ds. Stypendiów w składzie: Grzegorz Kondrasiuk (przewodniczący), Stanisław Kieroński, Agata Koss-Dybała, Anna Pajdosz, Izabela Pastuszko, Anna Ryfka, Aleksandra Szulc-Choma.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe