Kalendarium wydarzeń na najbliższy tydzień*

  • 21.05.2020, 15:00
  • Paulina Zeliszewska
Kalendarium wydarzeń na najbliższy tydzień*
Zapraszamy do skorzystania z licznej oferty wydarzeń online.

Zapraszamy do skorzystania z licznej oferty wydarzeń online:

Piątek, 22 maja, godz. 11:00-12:00
Botanika i co z tego wynika | poznaj świat roślin

Organizator: Warsztaty Kultury

Z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej przypadającego 22 maja, proponujemy spotkanie dotyczące bioróżnorodności, która jest blisko nas i to dosłownie – spojrzymy pod nogi! Deptane, kwitnące, pachnące, jadalne, trujące – rośliny, bo o nich mowa będą bohaterkami filmu.
 

Piątek, 22 maja, godz.: 9:00, 17:00
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na zajęcia on-line:

Piątek, 22 maja, godz19:00-20:30
Enchanted Hunters – koncert on-line w Radio Lublin
Enchanted Hunters to duet znakomitych songwriterek Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. W 2012 r. zespół wydał swój debiut album, zjawiskową Peorię, o charakterystycznej gęstej fakturze, nietypowych wokalnych harmoniach i pięknych melodiach. Zaraz potem Enchanted Hunters zaczęły grać koncerty w Polsce (np. festiwale OFF czy Open’er) i za granicą (Niemcy, Holandia, Islandia, Estonia, Ukraina). W 2015 r. Enchanted Hunters otrzymały prestiżową nagrodę dla twórców muzyki filmowej Grand Prix Komeda na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy za muzykę do filmu Małe Stłuczki. W tym samym roku cztery piosenki z soundtracku do filmu ukazały się na Little Crushes EP.
Przez ostatni czas Enchanted Hunters pracowały nad materiałem w zupełnie nowej synth-popowej stylistyce, po raz pierwszy pisząc utwory w języku polskim. Latem 2018 Penkalla i Gajdzica ukończyły nagrywanie 10 utworów, które wyprodukowały wspólnie z Mateuszem Dankiem. Album zatytułowany Dwunasty dom ukazał się 7 listopada 2019 nakładem Latarnia Records, a promują go single Plan Działania i Pretekst. Mimo zupełnie nowego podejścia do brzmienia, w nowych utworach wciąż słychać charakterystyczne dla Enchanted Hunters zamiłowanie do ekwilibrystycznej polifonii, wyrafinowanych harmonii i nieoczywistej struktury utworów, wszystko to w ramach chwytliwego i wciągającego popu, często odwołującego się do złotego brzmienia lat 80.

Koncert odbędzie się wyłącznie w formie online. Transmisja na antenie Radia Lublin, streaming na na profilu Facebook Radia Lublin, kanale YouTube oraz radiowej stronie internetowej
 

Piątek, 22 maja, godz. 19:00-20:30
Pogrom w przyszły wtorek - Transmisja online - 2 odcinki!
Organizatorzy: Centrum Kultury w Lublinie i Scena InVitro

Trzy lata temu Łukasz Witt-Michałowski i Norbert Rudaś zaprosili mieszkańców Lublina do podróży w czasie. Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego przenieśliśmy się do 1945 roku wraz z bohaterami stworzonymi przez Marcina Wrońskiego.
Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Zygmunt Maciejewski (Przemysław Sadowski) podpisuje pakt z diabłem – przebiegłym ubekiem Grabarzem (Mirosław Zbrojewicz). Taka jest cena nie tyle przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony (Matylda Damięcka) i nowo narodzonego dziecka. Maciejewski podejmuje się rozwiązania zagadki, która prowadzi do bezwzględnej Walakowej (Agnieszka Wielgosz) i jej wspólników przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów.
Widowisko przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, zawiera drastyczne sceny i wulgaryzmy.
 

Piątek, 22 maja-24 maja, godz. 9:30- 22:00
Grzeczna | Teatroteka Andersena
Organizatorzy: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie i Lublin - Miasto Kultury

Bezpłatna emisja archiwalnej rejestracji wideo spektaklu "Grzeczna" na podstawie Gro Dahle, w reżyserii Aleksandry Konarskiej.
Spektakl dla dzieci od 5 lat.
Rejestracja wideo będzie dostępna od piątku, 22 maja od g. 9:30 do niedzieli, 24 maja do g. 22:00 na naszym profilu Facebook oraz na stronie teatru


Piatek, 22-29 maja , godz. 16:00- 17:00
Bawimisie - sztuczki sensoryczne
Organizatorzy:Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie

Sensoplastyka to holistyczna metoda wspierająca rozwój dziecka. Dzięki wielozmysłowej stymulacji wpływa na: budowanie integracji sensorycznej, czyli prawidłowej organizacji wrażeń sensorycznych , dostarczanych przez receptory harmonijny rozwój zmysłów: dotyku, słuchu, wzroku, smaku i węchu rozwój wyobraźni i myślenia kreatywnego budowanie świadomości ciała i przestrzeni u dziecka rozwój małej motoryki.


Piątek, 22 i 29 maja, godz.12:00
Pichcimisie - sztuczki kulinarne - edycja domowa
Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie

Gotowanie jest dziecinnie proste! Nie wierzysz? Przekonasz się z naszymi sztuczkami kulinarnymi. Gotowe przepisy, krok po kroku a najważniejszym ‘składnikiem’ są zawsze sprytne rączki, które wszystko robią same, nalewają, przelewają, przesypują, mieszają, ugniatają, doprawiają i najnają…
Rodzicu! Pomóż dziecku gotować samodzielnie!
Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook.


Sobota, 23 i 30 maja, godz.16:00
Przydasie - sztuczki praktyczne - edycja domowa
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie, Sztuczka

Ile to rzeczy zostawiamy, bo może kiedyś się przydadzą, a ile rzeczy przydałoby się zrobić, ale… Cały cykl sztuczek praktycznych będzie właśnie o tym. Małe przydasiowe eksperymenty domowe, dzięki którym powstaną przedmioty codziennego użytku, czyli głównie zabawki. 
Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook. 

Sobota, 23 i 30 maja, godz. 10.00
Budując Niepodległą! Lubelska Akademia Niepodległej

Muzeum Lubelskie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Lubelskiej Akademii Niepodległej. Jest to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko działań militarnych, ale również poczynań artystów na polu literatury, kultury i sztuki, którzy przemycając w swoich dziełach rodzime tradycji i wartości, podtrzymywali świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020. Link do spotkania za pośrednictwem platformy Zoom pobierz link.
Prosimy o połączenie się na spotkanie około godziny 9.45, aby móc punktualnie rozpocząć wykłady. Do spotkania można również dołączyć w trakcie trwania wykładów.
Szczegółowy program na stronie muzeum pobierz program.
 

Sobota, 23 maja, godz.: 12:00-22:00
Tu mieszkam właśnie ja | Dzień Teatru Publicznego #czekamy
Organizatorzy: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie  i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 #CZEKAMY Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie wyemituje premierowe - publiczne wykonanie piosenki finałowej do spektaklu "Pippi Långstrump" Astrid Lindgren, pt. "Tu mieszkam właśnie ja".
 

Niedziela, 24 maja, godz. 12:00
Teatralne podróże LIVE! - WYSPA BAŚNI | Buba Piotrowicz, Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica

Organizator: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie  

Teatralne podróże LIVE! to nowy cykl działań Teatru Andersena w sieci, tym razem na żywo!
W każdą niedzielę o g. 12:00, zaczynając od 17 maja, na profilu Facebook pojawią się aktorzy teatru razem z wyjątkowym gościem - maskotką teatru - żółtym kogutem z czarnym dziobem, który nie ma jeszcze imienia, ale może Wy jakieś mu wymyślicie?
To lalka zaprojektowana i wykonana przez Cezary Sielicki w naszej pracowni plastycznej, animowana przez Bogusław Zbigniew Byrski, zaprasza do wspólnej rozmowy aktorów. Koncepcję merytoryczną opracowała: Gosia Adamczyk - pedagożka teatralna, która na co dzień kieruje Działem Edukacji Teatralnej.
Każde spotkanie na żywo to inna podróż w czasie i przestrzeni i inna wyspa teatralna……
 

Poniedziałek, 25 maja, godz.12:00
Przyrodasie - świat ptasich odgłosów
Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie

Zapraszamy ludzi od małego do starego. I tych, których przyroda pasjonuje i tych którzy nie do końca mają z nią kontakt.


Poniedziałek, maja, godz. 18:00
Len| Domowe czytanie Andersena
Organizatorzy: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie i Lublin - Miasto Kultury

Co tydzień, w poniedziałki i środy od 18:00, będziemy udostępniać Wam jedno takie wideo lub słuchowisko, które będzie dostępna na naszym profilu Facebook w Aktualnościach lub na stronie teatru przez 24 godziny.


Wtorek, 26 maja, godz.: 12:00, 15:00, 17:00
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na zajęcia on-line:

Wtorek, 26-28 maja, godz. 12:00- 13:00
Nucimisie - sztuczki muzyczne - edycja domowa
Organizatorzy:Sztuczka. Centrum Kultury w Lublinie

Muzykowanie od wczesnego dzieciństwa wpływa pozytywnie na szereg kompetencji, jak: umiejętność skupienia, liczenia, pamięć, koordynacja ruchowa, współpraca w grupie czy komunikacja niewerbalna. Podczas zajęć doskonalimy poczucie rytmu, ucząc poprawnej techniki gry na instrumentach perkusyjnych. Zaczynając od bardzo prostych ćwiczeń stopniowo będziemy podnosić poprzeczkę i uczyć coraz bardziej rozbudowanych rytmów. Przy okazji edycji domowej dzieci zapoznają się z repertuarem Zespołu Deficytu Natury a po zakończonym cyklu zajęć zostaną zaproszone do współudziału w koncercie Zespołu.

 

Wtorek, 26 maja, godz. 18:00
Benshi online - Dokumenty - Over the Limit
Organizatorzy: BenshiCentrum Kultury w Lublinie, Kinoteatr Projekt

20-letnia Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.
Zachęcamy do oglądania we wtorek od 18.00, tak, żebyśmy mogli wziąć udział w dyskusji z równie świeżymi wrażeniami. Wspólne oglądanie, choćby wirtualne, jest zgodne z duchem Benshi, która polega na wspólnotowym odbiorze dzieła filmowego. Link do filmu

Wtorek, 26 maja, godz.09:30
Spotkania z lalką teatralną
Organizatorzy:Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Lublin - Miasto Kultury

Co tydzień, we wtorek o g. 9:30 będziemy umieszczać posty, na naszym profilu Facebook, z opisem i pełną prezentacją jednego typu lalki teatralnej, którą możecie spotkać w naszym teatrze.
Gosia Adamczyk - nasza pedagog teatralna - przygotowała dla Was ten cykl i opisała wszystkie typy lalek teatralnych.
Każda prezentacja będzie dostępna bez ograniczeń na stronie teatru.
 

Wtorek, 26 maja, godz.11:00
Portrety Izolacji. Wirtualna sesja zdjęciowa techniką szlachetną
Organizatorzy: Warsztaty Kultury

Chcielibyśmy zaproponować nieprzeciętną, bo wirtualną, sesję zdjęciową, łączącą najnowsze technologie komunikacji ze szlachetnymi technikami fotografii. Jej efektem będą portrety zrobione zdalnie przez fotografa Romana Krawczenko w technice odbitki stykowej, za pośrednictwem... Messengera!
Chociaż zdjęcia powstaną z zachowaniem niestandardowej odległości pomiędzy fotografem a fotografowanym, portrety nadal będą wynikiem ludzkiej kreatywności i umiejętności, tyle że przy wsparciu technologii zapewniających zdalną komunikację. U podstaw tej nietypowej fotografii dalej będzie jednak relacja pomiędzy ludźmi, stanowiąca kluczowy aspekt życia, pomimo nietypowych okoliczności.
Efektem wirtualnej sesji będzie realny portret, który wyślemy fotografowanym na wskazany adres.


Środa, 27 maja, godz.: 11:00 i 19:00
Magiczna Latarnia online! Krótkometrażówki dla młodych kinomanów
Organizatorzy: Warsztaty Kultury i Lublin - Miasto Kultury

Czekając na wznowienie seansów przed ekranem kinowym, Magiczna Latarnia zaprasza na cotygodniowe zabawne i edukacyjne spotkania dla najmłodszych kinomanów!

Podobnie jak wtedy, gdy spotykamy się osobiście w sali widowiskowej Warsztatów Kultury, także teraz każde spotkanie zaczniemy od krótkiego komiksu, a wieczorem będziemy oglądać filmy.

  • godz. 11.00 – przeczytaj nowy odcinek filmowego bloku komiksowego
  • godz. 19.00 – odkryj krótkometrażowy film tygodnia


Środa, 27 maja, godz.: 15:00, 17:00
Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice zaprasza na zajęcia on-line:

Czwartek, 28 maja, godz. 9:30
Teatralne podróże | Teatroteka Andersena
Organizatorzy:
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Lublin - Miasto Kultury
Teatralne podróżne to cykl edukacyjny stworzony z myślą o naszych widzach, którzy pozostają w domach i nie mogą doczekać się spotkania z teatrem na żywo, wyjścia z domu, spacerów i podróży w nieznane.
Chcemy stworzyć Wam możliwość podróżowania z domu po zakamarkach teatru i odkrywania go od kulis. Cykl przygotowała Gosia Kruszyńska, która towarzyszy wam w każdej podróży, a filmy realizuje Tomasz Tyl
 

Piatek 29 maja, godz. 20:00- 22:00
Ferdydurke – transmisja online!
Organizatorzy: Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Provisorium i Kompania Teatr przedstawiają – Ferdydurke
„Upupienie”, „gęba”, „łydka” – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury w Lublinie przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – „Ferdydurke”. Współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a „Ferdydurke” uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90.XX w. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Spektakl został obsypany nagrodami,m.in. Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” i wieloma innymi.
„Lubelska Ferdydurke jest niewiarygodnie śmieszna – pisał Łukasz Drewniak po premierze w 1998 roku– śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery (...)”.
 

Piątek, 29 maja, godz. 11:00
Portrety Izolacji. Wirtualna sesja zdjęciowa techniką szlachetną
Organizatorzy: Warsztaty Kultury

Chcielibyśmy zaproponować nieprzeciętną, bo wirtualną, sesję zdjęciową, łączącą najnowsze technologie komunikacji ze szlachetnymi technikami fotografii. Jej efektem będą portrety zrobione zdalnie przez fotografa Romana Krawczenko w technice odbitki stykowej, za pośrednictwem... Messengera!
Chociaż zdjęcia powstaną z zachowaniem niestandardowej odległości pomiędzy fotografem a fotografowanym, portrety nadal będą wynikiem ludzkiej kreatywności i umiejętności, tyle że przy wsparciu technologii zapewniających zdalną komunikację. U podstaw tej nietypowej fotografii dalej będzie jednak relacja pomiędzy ludźmi, stanowiąca kluczowy aspekt życia, pomimo nietypowych okoliczności.
Efektem wirtualnej sesji będzie realny portret, który wyślemy fotografowanym na wskazany adres.

 

Piątek, 29 maja, godz. 20:30- 22:15
Kino pod gwiazdami - Lubelska premiera: „Biały, biały dzień”, reż. Hlynur Pálmason
Szczegóły: https://bit.ly/bialy_bialy_dzien
Organizator:  Centrum Kultury w Lublinie

W zastępstwie naszej ulubionej, kameralnej sali kinowej w Centrum Kultury zapraszamy wszystkich do samego serca Ogrodu Saskiego.
W ostatni majowy weekend zobaczymy produkcje, których polskie premiery ominęły nas podczas pandemicznej drzemki – głośne filmy, które nieoglądane na dużym ekranie tracą na swojej sile przekazu.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Informacje na temat bezpłatnych wejściówek online już wkrótce
 

Sobota 30 maja, godz. 20:30- 22:15
Kino pod gwiazdami - „Oficer i szpieg”, reż. Roman Polański
Szczegóły: https://bit.ly/oficer_i_szpieg
Organizator:  Centrum Kultury w Lublinie

Wracamy do tradycji kina plenerowego w Muszli Koncertowej, gdzie ponad dekadę temu mogliśmy oglądać starannie wyselekcjonowane filmy z różnych zakątków świata. Z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa zaprezentujemy cykl zatytułowany „Kino pod gwiazdami”. Tak oto przeszłość spotyka się z teraźniejszością, dając nowe życie chwilowo uśpionej kulturze filmowej.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.
Informacje na temat bezpłatnych wejściówek online już wkrótce.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe