Międzygatunkowe wojaże podczas Innych Brzmień*

  • 16.03.2020, 08:19
  • Paulina Zeliszewska
Międzygatunkowe wojaże podczas Innych Brzmień*
Brytyjska ikona eksperymentalnego metalu, naczelny kreator nowej międzygatunkowej muzyki na styku world music, punk i awangardy, elektroniczne tornado z Bordeaux oraz poezja Williama Blake’a połączona z muzyczną improwizacją to kolejne składowe dźwiękowej uczty, jaka czeka nas podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Do programu dołączają bowiem Godflesh, Yonatan Gat, Kap Bambino i William’s Things, którzy wystąpią w Lublinie w dniach 25-28 czerwca 2020.

Brytyjska ikona eksperymentalnego metalu, naczelny kreator nowej międzygatunkowej muzyki na styku world music, punk i awangardy, elektroniczne tornado z Bordeaux oraz poezja Williama Blake’a połączona z muzyczną improwizacją to kolejne składowe dźwiękowej uczty, jaka czeka nas podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Do programu dołączają bowiem Godflesh, Yonatan Gat, Kap Bambino i William’s Things, którzy wystąpią w Lublinie w dniach 25-28 czerwca 2020.

Różnorodność brzmieniowa, eksperymenty stylistyczne, przekraczanie ram gatunkowych i najwyższa jakość muzyczna niezmiennie stanowią wyróżnik festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia i klamrę spinającą wszystkie wydarzenia muzyczne. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy po raz 13. w Lublinie spotkają się najciekawsi artyści z całego świata. Po raz 7. festiwal odbędzie się pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.     

Po ogłoszonych jako pierwszych, artystach reprezentujących kultową polską wytwórnię Antena Krzyku, do programu dołączają kolejne zespoły idealnie wypełniający kategorię „innych brzmień” - Godflesh, Yonatan Gat, Kap Bambino i William’s Things.

Godflesh - brytyjska legenda industrial metalu oraz post metalu, uznawana - obok goszczącego w Lublinie w roku ubiegłym Ministry - za kluczowy dla tych gatunków zespół. Grupa powstała pod koniec lat 80. w Birmingham, z inicjatywy Justina Broadricka i Bena Greena, wzbudzając sensację i zachwyt branży muzycznej debiutanckim albumem „Streetcleaner”. Mimo, iż niedawno przypadło 30-lecie tego legendarnego krążka, doskonale wytrzymał on próbę czasu. Płyta wciąż brzmi świeżo i niepokojąco. Mocne, bezkompromisowe, a jednocześnie hipnotyzujące brzmienie, wykorzystanie automatu perkusyjnego, wycieczki w stronę elektroniki i dubu - wszystko to sprawia, iż Godflesh to zespół jedyny w swoim rodzaju. Dyskografię formacji zamyka póki co album “Post Self” z 2017 roku, wydany nakładem Avalanche Recording. Na lubelskim koncercie Godflesh zaprezentuje szerokie, przekrojowe spektrum swojej twórczości.          

Yonatan Gat - pochodzący z Izraela, a mieszkający obecnie w Nowym Jorku wirtuoz gitary, producent i kompozytor. Współtwórca kultowego zespołu Monotonix, czyli tria słynącego z dzikich, szalonych koncertów, granych nierzadko w samym środku widowni. Tą technikę koncertową Yonatan Gat przeniósł również na swoje kolejne projekty, przez co jego występy na żywo to unikalne, niesamowite doznanie. Dziś na nowojorskiej scenie awangardowej artysta plasuje się w ścisłej czołówce najciekawszych i najbardziej poszukujących muzyków swojego pokolenia. Jego najnowsze dzieło stanowi album „Universalists”, wydany przez dobrze znany innobrzmieniowej widowni label Glitterbeat. Jest to niezwykła fuzja rockowego składu z domieszką punka i free impro, połączona z etniczną muzyką kolektywu Eastern Medicine Singers, tworzonego przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Kap Bambino - założony w 2001 roku francuski duet wykonujący szeroko rozumianą muzykę elektroniczną, mocno osadzoną w brzmieniach alternatywnych. Orion Bouvier i Caroline Martial przebojem zdobyli sceny europejskich klubów i festiwali, stając się jedną z najbardziej energetycznych i bezkompromisowych grup w swoim nurcie. Po sukcesach w Europie przyszły równie udane trasy po Japonii i Ameryce Południowej, a znakiem firmowym Kap Bambino stały się ich żywiołowe występy na żywo, czego z pewnością będzie można doświadczyć podczas ich wizyty w Lublinie. Ostatnim dokonaniem płytowym grupy jest wydane w 2019 roku „Dust, Fierce, Forever” - piąty album w dyskografii Francuzów. W setliście lubelskiego koncertu nie zabraknie jednak także starszych, pamiętnych kompozycji z albumów „Love” czy „Zero Life, Night Vision”.         

William’s Things - projekt trójki znakomitych artystów - Michała Górczyńskiego, Tomasza Wirackiego i Seana Palmera -  operujący na styku dźwiękowej improwizacji, muzycznej awangardy oraz poezji. Za punkt wyjścia trio obrało sobie twórczość Williama Blake’a, wybitnego poety angielskiego romantyzmu. Popkultura nie raz przywoływała tę wyjątkową postać, wystarczy wspomnieć choćby „Truposza” w reżyserii Jima Jarmuscha czy koncepcyjne albumy Johna Zorna. William’s Thing doskonale wpisuje się w tę tradycję, dodatkowo dodając tu własny, autorski głos. Ich koncerty to unikalna słowno-dźwiękowa podróż o rytualnym i oczyszczającym wręcz charakterze, stanowiąca piękne, intymne spotkanie z wielką sztuką. Poza zjawiskową, zbudowaną na twórczości Blake’a i współgrającą z muzyką, treścią, projekt zaskakuje również niesamowitą formą wykonania. Wraz z William’s Things uciekamy bowiem z klasycznej sali koncertowej, a sceną koncertu staje się świat natury, z drzewami, zielenią, pośród naturalnie kojącej przyrody.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 25-28 czerwca 2020. W programie są także koncerty artystów ze stajni Anteny Krzyku: niderlandzkie gwiazdy alternatywy – The EX i De Kift, amerykańska grupa The Messthetics, tworzona przez muzyków legendarnej formacji Fugazi oraz polskie zespoły – Javva, 1984, Pochwalone i [peru]. Przed nami jeszcze kolejne ogłoszenia.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe