Lublin wśród europejskich miast wspierających cyfrową transformację*

  • 14.02.2020, 13:00
  • Paulina Zeliszewska
Lublin wśród europejskich miast wspierających cyfrową transformację*
Lublin znalazł się w gronie kilkudziesięciu europejskich miast z 18 krajów, które ogłosiły wspólną deklarację „Join, Boost, Sustain”, mającą wzmocnić współpracę na rzecz zrównoważonej transformacji cyfrowej.

Lublin znalazł się w gronie kilkudziesięciu europejskich miast z 18 krajów, które ogłosiły wspólną deklarację „Join, Boost, Sustain”, mającą wzmocnić współpracę na rzecz zrównoważonej transformacji cyfrowej.

Dokument mówi o korzyściach, płynących z przekształcania miast i społeczności w inteligentne i zrównoważone miejsca do życia. Podkreśla wagę inwestycji publicznych i prywatnych w usługi cyfrowe, technologie, infrastrukturę i umiejętności. Celem jest opracowanie „europejskiej metody” technologicznej transformacji miast i społeczności. Zapisy wyznaczają także ogólne ramy współpracy tak, by rewolucja cyfrowa odbywała się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Ustalone zostały warunki w kwestiach finansowych, technicznych, prawnych, edukacyjnych oraz w kwestii mierzenia efektów poszczególnych rozwiązań. Mowa jest także o odpowiedzialnym wykorzystaniu danych w sposób, który zapewni bezpieczeństwo i prywatność informacji.

Wśród obszarów, jakie ulegają cyfrowej transformacji, deklaracja wyznacza inteligentną mobilność miejską, efektywność energetyczną, zrównoważone mieszkalnictwo, cyfrowe usługi publiczne i rządzenie w oparciu o potrzeby obywateli.

"Deklarację o połączeniu sił w celu wsparcia zrównoważonej transformacji cyfrowej w miastach i społecznościach w UE” podpisało niemal 60 sygnatariuszy, m.in. Antwerpia, Helsinki, Ateny, Barcelona, Madryt, Lublana. Wśród polskich miast obok Lublina znalazł się Poznań. W realizacji zapisów uczestniczą też sieci miast takie jak Eurocities czy Open & Agile Smart Cities. Swoje wsparcie wyraziła Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów. Deklarację podpisali fiński minister spraw gospodarczych i zatrudnienia oraz estoński minister finansów.

Deklaracja ogłoszona została 31 stycznia podczas CITIES Forum 2020 w Porto.

Dokument w wersji polskiej znajduje się na stronie living-in.eu, ponadto znajduje się tam lista sygnatariuszy. O deklaracji informuje też strona sieci Eurocities.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe