Ponad 1000 projektów kulturalnych w dzielnicach*

  • 04.02.2020, 09:20
  • Paulina Zeliszewska
Ponad 1000 projektów kulturalnych w dzielnicach*
Ponad tysiąc projektów kulturalnych w dzielnicach Lublina otrzymało wsparcie Miasta Lublin w latach 2013-2019 w ramach programu „Dzielnice Kultury”. Łączna kwota dofinansowania to ponad 9 mln zł.

Ponad tysiąc projektów kulturalnych w dzielnicach Lublina otrzymało wsparcie Miasta Lublin w latach 2013-2019 w ramach programu „Dzielnice Kultury”. Łączna kwota dofinansowania to ponad 9 mln zł.

– Program „Dzielnice Kultury" daje możliwość otwartego uczestnictwa w kulturze zarówno w charakterze twórcy jak i odbiorcy, dlatego do realizowania propozycji w jego ramach zaprosiliśmy nie tylko organizacje pozarządowe, ale też grupy nieformalne czy osoby fizyczne. Projekty realizowane jako część programu były więc tworzone i zrealizowane przez mieszkańców dla mieszkańców. Szczególne znaczenie miały jubileuszowe edycje programu „Dzielnice Kultury", dedykowane następującym po sobie obchodom Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Dzielnice Kultury" to interdyscyplinarny program Miasta Lublin, którego celem jest zwiększenie potencjału kulturalnego dwudziestu siedmiu dzielnic Lublina. Jego geneza sięga starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pilotażowa edycja programu odbyła się w 2013 r. Do 2020 roku, podczas siedmiu edycji „Dzielnic Kultury”, zrealizowano łącznie 1087 projektów kulturalnych. Polegały one głównie na wzmocnieniu działań z zakresu edukacji kulturalnej, w szczególności poprzez organizację warsztatów umiejętności artystycznych. Mieszkańcy mieli okazję kształcić się w obszarach związanych z różnymi dziedzinami sztuki, m. in. teatrem, muzyką, plastyką czy tańcem. Obecnie powstaje publikacja podsumowująca dotychczasowe projekty w ramach „Dzielnic Kultury”. Ma służyć za przewodnik po kulturalnym Lublinie w skali mikro, czyli najbliższego otoczenia mieszkańców. Jest również jednym z elementów ewaluacji Strategii Rozwoju Kultury Lublina na lata 2013-2020. Do wydawnictwa dołączona będzie mapa Lublina z podziałem na dzielnice i zaznaczonymi lokalizacjami instytucji kultury.

Operatorami programu „Dzielnice Kultury” są trzy miejskie instytucje: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” i Warsztaty Kultury w Lublinie. Równolegle do ich działań realizowane są projekty dofinansowane przez Miasto Lublin w ramach otwartych konkursów ofert oraz tak zwane „małe granty". Poniżej znajdują się opisy przykładowych projektów w ramach „Dzielnic Kultury":

Mapa Sentymentalna dzielnicy Rury to projekt zrealizowany przez Lubelską Grupę Badawczą w 2019 r. Mieszkańcy, dzieląc się wspomnieniami, marzeniami i uwagami o swoim najbliższym otoczeniu, wyznaczyli swoją sentymentalną mapę. W poprzednich latach zrealizowano analogiczne projekty poświęcone dzielnicom: Kalinowszczyzna, Konstantynów, Czuby Północne, Za Cukrownią, Kośminek, Zemborzyce, Wieniawa i Rury.

Dotknij, tego co widzę to projekt zrealizowany przez Grupę The Ignorant Schoolmaster w 2018 r., w ramach którego zrealizowano cykl 15 eksperymentalnych warsztatów fotografii sensorycznej dla dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku. Uczestnicy projektu tworzyli zdjęcia w parach z lubelskimi fotografami.

Zmysły i przyroda w mieście to projekt kulturalno-przyrodniczy zrealizowany w 2019 r. w dolinie rzeki Bystrzycy przez grupę nieformalną pn. Tropiciele Osiedlowej Przyrody TROP. Na działania projektowe składały się spacery przyrodnicze i historyczne oraz warsztaty artystyczne dla dzieci.  Efektem projektu była wydrukowana i elektroniczna publikacja „Spacerownika Obserwatora Przyrody”.

Jedna siódma historii/ Opowieści prawdziwe to projekt o charakterze edukacyjnym i integracyjnym, aktywizujący seniorów, dzieci i młodzież Starego Miasta, obejmujący obszar kultury, sztuki wizualnej i rękodzieła. Stanowił próbę odzyskania nieznanej, najnowszej części historii miasta. Do udziału zaproszono mieszkańców, a podsumowaniem projektu były warsztaty z animacji poklatkowej dla najmłodszych. Projekt został zrealizowany w 2017 r. przez Niezależną Grupę Projektową Piękno Panie.

wZORY wolności BRONOWICE to cykl czterech spotkań nawiązujących do hasła „Lublin 1918 – 2018. Inspiruje nas wolność”. Głównym założeniem projektu było przybliżenie pojęcia „wolność”. W ramach projektu odbył się spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice, gra terenowa oraz warsztaty artystyczne. Projekt zrealizowany w 2018 roku przez nieformalną grupę mieszkańców pn. Żyjący Plac Zabaw Bronowice.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe