Prośba do Marszałka Województwa Lubelskiego

  • 16.01.2020, 15:06
  • Krzysztof Boguń
Prośba do Marszałka Województwa Lubelskiego
PiS odrzuca miliardy euro – marszałek województwa nie reaguje. Krzysztof Hetman, Poseł do Parlamentu Europejskiego wzywa Marszałka Województwa Lubelskiego do natychmiastowej reakcji na szkodzące regionowi decyzje Rządu PiS na szczeblu europejskim. Chodzi o sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a co za tym idzie rezygnacji z korzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - PiS swoimi działaniami blokuje rozwój województwa lubelskiego i takich firm jak Lubelski Węgiel Bogdanka czy Azoty Puławy – mówi Krzysztof Hetman.

W dniu wczorajszym podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Komisja Europejska przedstawiła założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz ten to nowe źródło finasowania i wsparcia dla państw członkowskich i poszczególnych regionów, które będą chciały realizować działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego w perspektywie do 2050 roku. Chodzi o miliardy euro na nowoczesne technologie, utrzymanie zatrudnienia, czy też czyste źródła energii.

Premier Mateusz Morawiecki jako jedyny z pośród wszystkich szefów rządów państw członkowskich Unii Europejski zdecydował o nieuczestniczeniu Polski w nowej strategii UE Zielony Ład (Green Deal), tym samym rezygnując z możliwości skorzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem, w województwie lubelskim z takiego wsparcia mogłyby korzystać m.in. takie firmy jak Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. czy Azoty Puławy S.A. - Jako przykład podam technologie zgazowywania węgla, którą we współpracy z lubelskimi uczelniami te dwie firmy mogłyby stworzyć. Takie instalacje działaj już w wielu miejscach na świecie. Mogą też u nas, chroniąc miejsca pracy, klimat i przesuwając nasz region na poziom technologiczny dotychczas nam nieznany – wyjaśnia Krzysztof Hetman. - To rozwój na wielka skale odnawialnych źródeł energii. Nie trzeba byłoby wtedy wypłacać wielomiliardowych rekompensat za wzrost ceny energii ale przekazać te pieniądze Polakom którzy zainwestują w tanią i czystą energię – dodaje.

Krzysztof Hetman wzywa Marszałka Województwa Lubelskiego do podjęcia działań mających na celu przekonanie Rządu RP do zmiany decyzji. - Czy panowie rezydujący w Urzędzie Marszałkowskim wiedzą jakie to będzie miało konsekwencje dla Polityki Spójności, dla Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027? Dla naszych przedsiębiorców, samorządowców, wszystkich tych którzy korzystają ze środków europejskich? – pyta Hetman – Dlatego wzywam marszałka Jarosława Stawiarskiego do podjęcia natychmiastowych działań, czym udowodni, że zależy mu na regionie.

* Artykuł Partnera


 

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe