"Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku?" *

 • 14.01.2020, 11:25
 • Krzysztof Boguń
"Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku?" *
To mocno postawione pytanie zadają sobie wszyscy rodzice. Ale o odpowiedź w kraju pogrążonym w edukacyjnym chaosie i zmagającym się z permanentnym kryzysem szkolnictwa nie jest łatwo. Mikołaj Marcela, nauczyciel, ale też wykładowca akademicki zajmujący się tematem od lat, przygotował pierwszą w Polsce kompleksową odpowiedź. „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku? Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” to przewodnik pokazujący konkretne rozwiązania. W księgarniach od 29 stycznia.

Czy wiecie, kiedy powstał system edukacji funkcjonujący dziś w większości polskich szkół? Ponad dwieście lat temu. W publicznych szkołach cały czas działa pruski model oświaty. W trosce o edukację dzieci zapisuje się je więc na liczne zajęcia pozalekcyjne (nierzadko trwające do wieczora), a później na korepetycje, by na egzaminach uzyskały jak najlepsze wyniki. Wszystko to prowadzi do coraz większego zmęczenia dzieci, a nawet depresji. I nie zawsze przyczynia się do realnego rozwoju. Czy można coś z tym zrobić? Mikołaj Marcela udowadnia, że tak.

 

Jak zmienić nauczycieli i tradycyjną szkołę? Jaki model edukacji wybrać? Co zrobić, żeby nauka nie nudziła? Czy warto interesować się alternatywnymi modelami edukacji? Jak sprawić, żeby szkoła przygotowywała do życia? Jak uniknąć u dziecka lęku przed porażką? To tylko kilka z dziesiątek pytań, na które wyczerpująco, ale też w fascynujący sposób odpowiada Mikołaj Marcela. Nie skupia się na teorii, lecz praktyce, modelach, badaniach i własnym doświadczeniu.

 

Z książki dowiecie się, dlaczego polska szkoła mogłaby spokojnie funkcjonować bez ocen, bez podstawy programowej i bez sprawdzianów. Przede wszystkim jednak spróbujcie sami odpowiedzieć na pytania, które tu zadaję, zapominając o tym, jak przez 12 lat o szkole nauczył was myśleć system edukacji. Dzięki temu możecie ocalić wasze dzieci, a ich edukacja może nareszcie nabrać sensu!” – pisze Mikołaj Marcela.

 

Jakie najważniejsze tematy znajdziemy w książce?

 

 • Jak zmienić szkołę

 • Jak być mądrym rodzicem

 • Na co zwracać uwagę nauczycielom

 • Jak pomóc uczniom

 • Jak dobrze się uczyć.

 • Dlaczego praktyka czyni mistrza

 • Czego brakuje w szkole

 • Jak motywować do nauki

 • Czy potrzebujemy ocen i egzaminów

 • Jak mogłaby wyglądać szkoła przyszłości

 

 

 

Doktor Mikołaj Marcela – pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, autor tekstów piosenek. Na Uniwersytecie Śląskim wykłada na kierunkach sztuka pisania, filologia polska oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Od lat zajmuje się tematem edukacji.

 


 * Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe