Lublin z budżetem na 2020 rok. 410 mln zł na inwestycje

  • 23.12.2019, 19:54
  • Krzysztof Boguń
Lublin z budżetem na 2020 rok. 410 mln zł na inwestycje
Na sesji Rady Miasta Lublin w dn. 19 grudnia radni przyjęli plan wydatków i dochodów na przyszły rok.

Dochody budżetu Miasta Lublin w 2020 rok wyniosą 2,48 mld zł, natomiast planowane wydatki sięgną poziomu 2,54 mld zł – z czego wydatki bieżące (m.in. na oświatę, komunikację, utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, zieleń, pomoc społeczną, czy sport i kulturę) stanowią kwotę 2,13 mld zł, a wydatki majątkowe przeznaczone na inwestycje 410 mln zł (co stanowi 16,15% wydatków ogółem). Zadania inwestycyjne realizowane z udziałem środków europejskich to kwota 267 mln zł.

W grupie wydatków inwestycyjnych znalazły się głównie zadania komunikacyjne usprawniające układ drogowy w Mieście oraz zadania o charakterze metropolitalnym. W 2020 roku zaplanowano rozpoczęcie przebudowy Al. Racławickich oraz budowę dworca metropolitalnego wraz z przyległym układem komunikacyjnym, budowy zespołów przystankowych i węzłów przesiadkowych, płatności końcowe związane z przebudową kluczowego węzła komunikacji zbiorowej rondo Lubelskiego Lipca '80 wraz z wlotami, buspasami w ul. Fabrycznej i ul. Lubelskiego Lipca '80,  zakup 5 szt. trolejbusów mega, a także zakończenie przebudowy ul. Kalinowszczyzna, ul. Boya-Żeleńskiego i ul. Szafranowej, rozpoczęcie budowy ulic: Wiejskiej, Leszka i Ziemowita oraz Biskupińskiej.

W przyszłorocznym budżecie znajdą się także środki na inwestycje oświatowe: zakończenie budowy szkoły i przedszkola przy ul. Berylowej oraz na pozyskanie gruntu i dokumentację pod boisko szkolne (którego wykonanie zaplanowano w 2021 r.), a także na rozpoczęcie budowy segmentu przedszkolnego przy Zespole Szkół nr 12 oraz kuchni, stołówki i segmentu dydaktycznego w Szkole Podstawowej nr 52. W planach jest także przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy SP nr 30, budowa sali gimnastycznej i boisk przy I LO im. St. Staszica – realizacja tej inwestycji rozpocznie się od sali gimnastycznej, zakończenie zadania planowane jest do 2022 roku. Planowane jest w 2020 roku zakończenie przebudowy Zespołu Szkół Ekonomicznych i stacji diagnostycznej w Zespole Szkół Samochodowych, kontynuowane będą również prace termomodernizacyjne 9 obiektów oświatowych.

W 2020 roku zaplanowano również środki na odbudowę Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty oraz na zakończenie budowy Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Głowackiego, rozbudowy Środowiskowego Domu Samopomocy „Kalina”, a także zakończenie przebudowy budynku przy ul. Północnej na mieszkania interwencyjne i rozbudowę infrastruktury na cmentarzu przy ul. Doga Męczenników Majdanka. Kontynuowany będzie Program Ograniczania Niskiej Emisji. We wrześniu 2020 r. zaplanowane jest zakończenie rewitalizacji Parku Ludowego.
W budżecie Miasta na 2020 rok ujęto 40 zwycięskich projektów w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego oraz zadania w ramach Budżetu Zielonego i Inicjatywy Lokalnej. W budżecie zaplanowano także 1 mln zł na wsparcie rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych.

Budżet Miasta Lublin na 2020 rok dostępny jest w BIP pod linkiem.

* Artykuł PArtnerA

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe