Miasto tańca w styczniowym programie kinowym Warsztatów Kultury - Miasto movie

  • 26.12.2019, 09:52
  • Krzysztof Boguń
Miasto tańca w styczniowym programie kinowym Warsztatów Kultury - Miasto movie
W nowy rok Miasto movie wejdzie tanecznym krokiem, prezentując w przekrojowy sposób filmy o tejże tematyce. Taniec, ruch, choreografia, do tego sylwetki legendarnych postaci, jakie zasłynęły w tej, jedynej w swoim rodzaju, formie artystycznej ekspresji – to wszystko będziemy mogli oglądać podczas zimowych pokazów.

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury – sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny

Cykl #27 | Miasto tańca

Patrząc na historię kinematografii, łatwo dostrzec jak istotną rolę zajmują w niej filmy taneczne. Już sam gatunek, jakim jest musical, stanowi temat niezwykle różnorodny i wielowątkowy. W Złotej Erze Hollywood ikonami tego nurtu były takie legendy kina jak: Fred Astaire, Debbie Reynolds czy Gene Kelly. Po nich nastały czasy Lizy Minnelli, Johna Travolty czy Patricka Swayze, a kino taneczne wpisało się znakomicie w kulturową rewolucję, jaka przetoczyła się przez Stany Zjednoczone lat 70. i 80. Na taneczną formę lub tematykę decydowali się w swoich dziełach tacy mistrzowie jak choćby Milos Forman, Darren Aronofsky, Carlos Saura czy Lars von Trier. Współczesne kino przeżywa absolutny renesans gatunku jakim jest musical, wciąż poszerzając jego granice, a co ważniejsze potrafi w doskonały sposób portretować aktualne, ważne tematy poprzez tę specyficzną formę. Filmy taneczne stanowią dziś już nie tylko rozrywkę, ale są istotną częścią naszej kultury i nowoczesnej sztuki filmowej.

 

Program na styczeń:

8 stycznia 2020, godz. 19.00 – „Mr. Gaga”, reż. Tomer Heymann, czas 100’, 2015 r.

15 stycznia 2020, godz. 19.00 – „Climax”, reż. Gaspar Noe, czas 90’, 2018 r.

22 stycznia 2020, godz. 19.00 – „Czarny łabędź”, reż. Darren Aronofsky, czas 108’, 2010 r.

29 stycznia 2020, godz. 19.00 – „Billy Elliot”, reż. Stephen Daldry, czas 110‘, 2000 r.

 

Opisy:

Mr. Gaga

Znakomity filmowy portret wybitnego choreografa i wizjonera Ohada Naharina. Artysta stojący na czele legendarnej, pochodzącej z Izraela i święcącej triumfy na całym świecie Batsheva Dance Company, to dla tańca współczesnego postać fundamentalna. Jest autorem własnego stylu czy raczej nowatorskiego języka tanecznego zwanego „GaGa”. W jego podejściu dominuje nieustanna praca nad sobą, „wsłuchiwanie się” we własne ciało, ciągłe badanie jego możliwości i przekraczanie kolejnych barier i ograniczeń. Współpraca z tym choreografem nie należy do najłatwiejszych, o czym przekonało się już wielu tancerzy i tancerek, wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że efekty często przekraczają granice wyobrażeń tego, jak może wyglądać dziś teatr tańca. Warto poznać historię tego niezwykłego artysty i zajrzeć na moment do jego fascynującego świata.

 

Climax

Gaspar Noe nie bez powodu uchodzi dziś za jednego z najbardziej kontrowersyjnych i bezkompromisowych twórców współczesnego kina. Każda premiera jego nowego dzieła odbija się szerokim echem w kinowym świecie, zwykle dzieląc widownię i krytyków oraz rozpoczynając burzliwe dyskusje. W swoim najnowszym pełnometrażowym obrazie, autor „Wkraczając w pustkę” i „Nieodwracalnego” za punkt wyjścia obiera autentyczną historię, jaka zdarzyła się we Francji. Grupa młodych tancerzy bierze udział w przesłuchaniach i warsztatach do nowego projektu znanej choreografki. W tym celu izolują się od świata, zamykając się w opuszczonym magazynie. Po intensywnej pracy przychodzi czas na zabawę i szaloną imprezę, która wymyka się spod kontroli, w chwili gdy ktoś dodaje do sangrii dużą dawkę halucynogennych narkotyków. Od tego momentu reżyser zabiera nas w hipnotyczną, transową podróż w duchu sennego koszmaru.

 

Czarny łabędź

Głośny obraz w reżyserii Darrena Aronofsky’ego, z oscarową kreacją Natalie Portman. Nina Sayers to młoda, utalentowana i niezwykle ambitna tancerka baletowa, tańcząca w najlepszym nowojorskim balecie. Wkrótce jej życie ma szansę zmienić się diametralnie, a drzwi do wielkiej kariery staną otworem. Oto bowiem główny choreograf i reżyser Thomas (Vincent Cassel) planuje nową wersję „Jeziora łabędziego” i kluczową zmianę w obsadzie. Starszą primabalerinę Beth (Winona Rider) ma szansę zastąpić właśnie Nina. By dostać upragnioną rolę będzie musiała jednak wygrać rywalizację z Lisą (świetna Mila Kunis), nową, bardzo zdolną i przebojową konkurentką. Aronofsky ukazuje kulisy świata wielkiego baletu, a jednocześnie kreśli fascynujące studium obłędu, choroby psychicznej i zatracenia się jednostki w dążeniu do doskonałości i pogoni za nieuchwytnym marzeniem.

 

Billy Elliot

Wielki przebój kina brytyjskiego przełomu wieków i film, w którym zakochały się miliony widzów na całym świecie. Wzruszająca, mądra historia chłopaka z górniczej rodziny, wychowywanego w samym sercu robotniczej Anglii, który na przekór oczekiwaniom i stereotypom postanawia zrealizować swoje marzenie o karierze baletowej. Droga do tego celu nie będzie oczywiście łatwa i zanim Billy (znakomity w tej roli Jamie Bell) rozpocznie naukę tańca, będzie musiał pokonać szereg przeszkód. Przede wszystkim chłopakowi przyjdzie zmierzyć się z uprzedzeniami lokalnej społeczności oraz ambicjami surowego ojca, który chciałby, aby jego syn uprawiał boks. Przełomem dla Billy’ego okaże się spotkanie na swojej drodze pani Wilkinson – nauczycielki tańca, która dojrzy w chłopaku niezwykły talent. „Billy Elliot” to znakomite kino, utrzymane w duchu filmów „ku pokrzepieniu serc”, na długo pozostające w pamięci widzów.

 

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

 

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

 

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

* Artykuł Partnera

 

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe