Światowy Dzień Wcześniaka

  • 15.11.2019, 12:21
  • Marta Kowalczyk
Światowy Dzień Wcześniaka Pixabay
Warsztaty chustowania, porady laktacyjne, konsultacje specjalistyczne - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie obchodzi dzisiaj Światowy Dzień Wcześniaka. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na problemy przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodziców. Według statystyk jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się, jako wcześniak.

W organizację obchodów zaangażowany jest cały personel Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK nr 4 w Lublinie, w tym lekarze, położne, pielęgniarki, psycholog, neurologopeda, fizjoterapeuta, sanitariuszki oraz pani Dorota Rutkowska – mama trojga wcześniaków oferująca pomoc i wsparcie w ramach grupy wsparcia matek wcześniaków w SPSK nr 4.

Świętowanie rozpocznie się o godz. 14.00 w sali wykładowej bloku operacyjnego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. W programie wydarzenia m.in. konsultacje specjalistyczne z zakresu neonatologii, fizjoterapii, neurologopedii, psychologii i położnictwa, porady laktacyjne, warsztaty chustowania, wymiana doświadczeń między rodzicami oraz animacje dla dzieci prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

W ramach Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki na kolor fioletowy, który symbolizuje przedwcześnie narodzone dzieci. Dodatkowym symbolem tego święta jest sznur skarpetek, w tym dziewięć par zwykłych dziecięcych oraz jedna mniejsza fioletowa, co ma nawiązywać do tego, że statystycznie jedno na dziesięcioro dzieci przychodzi na świat przedwcześnie.

Na znak solidarności z małymi pacjentami również fasada szpitala SPSK 4, jak co roku przybierze w tym dniu barwę fioletową, a oddziały Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka wypełnią się rzędami dziecięcych skarpetek, pracami plastycznymi i ogromną liczbą fioletowych balonów.

Według statystyk, co roku niemal 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie, w tym około 26 tysięcy w samej Polsce. Światowy Dzień Wcześniaka, który oficjalnie przypada na 17 listopada to dobra okazja, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat przedwczesnego porodu, problemów wcześniaków oraz ich rodzin. W naszym kraju święto zainicjowała w 2011 r. Fundacja Wcześniak.

 

Źródło: SPSK 4

Marta Kowalczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe