Nowoczesne zabiegi w SPSK-4 w Lublinie *

  • 17.10.2019, 12:02
  • ARAWAK
Nowoczesne zabiegi w SPSK-4 w Lublinie *
Lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie (SPSK-4) przeprowadzają nowoczesne zabiegi embolizacji tętnic macicznych w leczeniu mięśniaków macicy. SPSK-4 to wiodący środek medycyny małoinwazyjnej w regionie i jedna z nielicznych placówek w Polsce, która oferuje kobietom z mięśniakami macicy taką metodę leczenia.

Szacuje się, że nawet co piąta kobieta po 35 roku życia cierpi z powodu objawów powodowanych przez mięśniaki macicy. Wiele z nich może być skutecznie leczonych przy pomocy embolizacji. Dzięki nowoczesnym, małoinwazyjnym zabiegom wykonywanym
w SPSK-4 pacjentki mają alternatywę w stosunku do metod leczenia zabiegowego tj. operacji klasycznych lub laparoskopowych.

Stosowana w naszym ośrodku metoda wewnątrznaczyniowej embolizacji jest znacznie mniej inwazyjna w porównaniu z metodami operacyjnymi. Podczas, gdy w swoich początkach, około 15 lat temu, metoda ta była traktowana jako eksperymentalna, dzisiaj jest uznana na świecie jako równorzędna metoda alternatywna. Potwierdzają to zarówno liczne badania naukowe oraz codzienna praktyka kliniczna. W tej metodzie wykorzystuje się substancje podawane bezpośrednio do naczyń zaopatrujących mięśniaka macicy, które powodują, ze guz się zmniejsza i przestaje być aktywny. Kobiety, które zdecydowały się na ten zabieg są z reguły bardzo zadowolone z wyników leczenia – mówi prof. Tomasz Paszkowski, kierownik III Kliniki Ginekologii w SPSK-4.

Sukces nowej metody leczenia został osiągnięty dzięki ścisłej współpracy III Kliniki Ginekologii z Zakładem Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii. Obecnie, coraz więcej pacjentek z całej Polski zgłasza się do SPSK-4 w Lublinie, poszukując nieoperacyjnej metody leczenia mięśniaków macicy. Czas oczekiwania na konsultację i ewentualne wykonanie zabiegu embolizacji jest krótki. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda pacjentka może być leczona w ten sposób. O tym, kiedy można zastosować zabieg embolizacji decydują ścisłe procedury kwalifikacyjne – oczywiście, SPSK-4 oferuje także klasyczne metody leczenia mięśniaków.

Małoinwazyjne zabiegi embolizacji przynoszą wiele korzyści dla pacjentek. Przede wszystkim nie wymagają ogólnego znieczulenia – są wykonywane z nakłucia tętnicy udowej w pachwinie, a następnie przez wprowadzony do tętnic macicznych cewnik są podawane obojętne biologicznie cząstki embolizacyjne. Pozbawione w ten sposób dopływu krwi mięśniaki macicy zmniejszają się i nie krwawią, a macica pozostaje na swoim miejscu. Po zabiegu chora najczęściej opuszcza szpital po 1-3 dniach, a potem dla oceny skuteczności leczenia przechodzi kontrolne badania przy użyciu rezonansu magnetycznego i USG – dodaje prof. Tomasz Jargiełło, kierownik Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii.

* Artykuł Partnera

 


 

ARAWAK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe