
Jednym z najpopularniejszych, dostępnych na rynku rozwiązań, będą schody granitowe, czy też schody wyposażone w stopnice granitowe. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się, jakie zalety i wady charakteryzują granitowe schody.
Schody i stopnice granitowe — kluczowe walory rozwiązania
Granit to najtwardszy i najbardziej wytrzymały kamień naturalnie występujący w środowisku. Nie bez powodu zatem surowiec ten tak chętnie wybierany jest, jako materiał na schody, czy to wewnętrzne, czy też zewnętrzne. Ponadto schody granitowe:
-
są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
-
nie tracą swoich właściwości z upływem lat,
-
niezmiennie zachowują swoją formę,
-
stanowią oryginalną ozdobę — granit występuje w wielu kolorach i wzorach,
-
nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych — wystarczy woda i ściereczka lub myjka parowa,
-
zewnętrzne - mogą stanowić interesujący element architektury domu lub ogrodu,
-
pozwalają na swobodę montażu — stopnice granitowe, czyli nastopnice i podstopnice, można montować w linii prostej lub przesunięte względem siebie.
Co więcej, stopnice granitowe, mogą mieć dowolną formę, ponieważ granit dobrze poddaje się obróbce. Stosowanie tego rodzaju kamienia na zewnątrz będzie bardzo dobrym pomysłem - stopnice są w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych, doskonale znoszą mróz i wilgoć. Z kolei wewnętrzne pasują do każdej aranżacji, zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej .
Wady schodów z granitu
Trzeba przyznać, że schody granitowe to propozycja w zasadzie pozbawiona wad. Jednak spróbujemy wskazać te podstawowe. Decydując się na stopnice granitowe, warto z pewnością mieć na uwadze, że:
-
granit, inaczej niż ciepłe drewno, jest chłodny w swojej strukturze i odbiorze — chodzenie boso po takich schodach może wywoływać dyskomfort,
-
duże ubytki, o które raczej trudno, wymagają jednak interwencji fachowca,
-
decydując się na granit polerowany, konieczne jest zastosowanie dedykowanej ochrony antypoślizgowej na brzegach poszczególnych stopni.
* Artykuł Partnera